Heippa!
Olisi tarkoitus lähteä juuri ennen joulua kanariansaarille, paikka vaan mietityttää, kun on niin paljon vaihtoehtoja :o Eli aurinkoa kaivattaisiin, eli mikä voisi olla varmempi paikka? Ja onko muutenkaan järkeä lähteä tuohon aikaan tuonne? Itse en ole ennen ollut tuolla, joten siksi kysyn neuvoa :)
kiiiitos:)
Olisi tarkoitus lähteä juuri ennen joulua kanariansaarille, paikka vaan mietityttää, kun on niin paljon vaihtoehtoja :o Eli aurinkoa kaivattaisiin, eli mikä voisi olla varmempi paikka? Ja onko muutenkaan järkeä lähteä tuohon aikaan tuonne? Itse en ole ennen ollut tuolla, joten siksi kysyn neuvoa :)
kiiiitos:)
Vastaukset 18
Vanhimmat
muutaman talven gran kanarialla viettäneenä,niin varmin han on Puerto Rico, mut kyll Inglesissäkin pärjää.Viime talvena 3 kertaa satoi,kylmin yö oli 16 astetta,päivisin parinkymmene paremmalla puolella ,joulukuussa ei satanu kertaakaan,mutta tuulee aika usein ,Mutta eihän ensi talven keleistä kukaan tiedä mitään ?! Inglesissä on se hyväpuoli et on melko tasaista,ei isompia korkeuseroja.
E.T
Thaimaassa. Että sinne vaan! Muutenkin on mukava mesta. Varsinkin Pattis?? Sinäkin voit löytää sieltä 'elämäsi rakkauden', ainakaan 'lomaromanssilta' et voi välttyä. Maksullisiahan ne kaikki on, mutta väliäkös tuolla....
hieman ihmetyttää ja huvittaa kun kysytään Kanarian aurinkovarminta paikkaa joulukuussa niin jokin tunnevammainen tyrkyttää tuota iänikuista Thaimaa höpötystä tänne.
Itse olin Playa del Inlgesissä viime joulukuun puolivälissä. Yllättävän kivat säät oli, vaikka varauduin kylmempään. Päivisin jotain 20 ja rannallakin tarkeni bikineissä :). Tosin viikon aikana ehti sataa puolitoista päivää lähes putkeen ja se sade ei ollukaan mitään tihkua. Voisin lähteä vaikka uudelleen samana ajankohtana, jos olisin tekemässä uutta reissua sinne.
Puerto Rico taitaa kuitenkin olla aurinkovarmin paikka, ainakin niin siitä tunnutaan puhuvan kaikkialla.
Olimme 2006 joulun ja vuodenvaihteen yli Puerto Ricossa 2 viikkoa ja ilmat oli loistavat.
Lisää retkestämme löytyy
http://personal.inet.fi/koti/pekankotisivut/matkakertomukset.html
Kiitos, että jaoit matkakuvat ja -kertomukset kanssamme!
Tuttuja paikkoja ja maisemia.
Puerto Ricon valitsisin minäkin.
uskon, että aika aurinkovarma paikka on Playa De las Americas tai los Cristianos Etelä-Teneriffalla, varmasti pärjäävät Gran Canarialle...
väärässä ja varmin aurinko on etelässä Gran Kanarian saaren eteläkärki. Ja joulu on yksi kylmimmistä ja kehnoimmista sään suhteen. Tuulee, satelee ja lämmöt 16-22C varjossa ja yöt tosi viileitä.
Paskan jauhanta Kanarian säätiloista, kirjoita jotain asiallista. Samaa tylsää tarinaa kuukaudesta toiseen. Thaimaa, naurattaa ja huvittaa, tosi juttu.
Tuo takuu juttu.
mukaan?aurinkoisin paikka gran canaralla on arguineguin.siis puolimatkassa inglesistä puerto ricoon.olen ollut kahtena jouluna inglesissä ja ilmat olivat erinomaiset molemmilla kerroilla.
tilasto ja linkki missä niin sanotaan vai onko hevostoimiston tietoa taas liikkeessä?Outoa jos joku tietty paikka olisi se varmin ja 20 km päässä ei enää niin lämmintä?
ei tietoa,luin jutun espanjan valtion tiedoitustoimiston esitteestä(mechelininkadulla helsingissä)josta saa esitteitä lähes kaikista espanjan kohteista.
Aurinkovarmin ja lämpimin ei välttämättä ole sama asia. Perinteisestihän turisteille on vakuutettu että Puerto Rico on se aurinkovarmin paikka jos verrataan esim Inglesiin, koska Pto Rico on vuorten suojassa, Arguinequin niin lähellä Pto Ricoa että näiden kahden välillä ei varmaan suurta eroa ole. Myös lämpimämpää usein kuin Inglesissä koska Ingles on tuulisempi. Ei tarvitse edes 20 kilsaa matkustaa niin sää voi jo muuttua selvästi tuolla suunnalla. Toisaalta jos sattuu olemaan tuulista Inglesissä, ei ole mikään ongelma hurauttaa sinne aurinkoiselle biitsille muutaman kilsan päähän esim Arguinequiniin tai Pto Ricoon.
myös Kanarialla ja vaikka ei lunta sda eikä ole pakkasta niin on itsensä pettämistä kuvitella että siellä on tosi lämmintä. 4 kertaa ollut joulu-helmikuussa eikä kertaakaan yli 25C ja joka reissulla 2 pv väh. satanut ainakin yöllä.
Olen ollut Puerto Ricossa n 15 krt joulu - helmikuussa. 2 kertaa on ollut pieni sadekuuro.... palellut en ole koskaan. En tarvitse yli 25 c lämpöä, 20 - 25 on aivan riittävä ainakin minulle.
tulee suomen kesä mieleen.
jos Kanarialle menee joulu-tammikuussa mutta monesti sinne mennää esim. lomien takia juuri jouluna ja tammikuussa kun matkat ovat edullisia ja hyvällä tuurilla voi jopa olla kohtuu lämmintä tai sitten ei.