Löytyy näköjään Sajaniemestäkin järjenjättiläisiä kun ovat ehdottaneet suoralle ja hyvälle tielle 60 nopeus rajoitusta.
onneksi ei mennyt läpi.
onneksi ei mennyt läpi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei tuo 40km/h läpi Läyliäistenkään ihan kohdallaan ole, mahtaako alle 10% noudattaa sitä...
Kuka sitä noudattaa kun suora ja turvallinen tie.
kahvipöytä keskustelussa jopa helsingiläiset poliisit naureskeli ja ihmetteli Läyliäistenraitin nopeusrajoitusta.
poliisit ei näille naureskele
Sen harvan kerran (onneksi) kun siitä läpi ajaa, niin usein on sattunut nopeusvalvonta ko. suoralle.
Malliesimerkki kokooja/pääväylälle laitetusta liian alhaisesta rajoituksesta.
Lieneekö tarkoitus saada suurin osa ajamaan max 60km/h tällä merkintälinjalla?
Tyhmähän se 40kmh Läyliäisten läpi rajoitukseksi on kun siinä ei ole tien varrella kun köyhien taloja, koulu, päiväväkoti, useampi poikkikatu, pari kauppaa, jäätelökiska yms ja mitä sitten jos muutama lapsi joskus siinä kulkee kouluun ja harrastuksiin. ihan hyvin voi ajaa 120kmh kun sattuu olemaan suoraa tietä... Ajetaanhan manskullaki sataa...
kuulisit vaan ;)
40km/h on yli ampumista ihan täysin! Läyliäistenraitin vieressä kulkee jalkakäytävä koko matkalla niin kyllä 50km/h on ihan turvallien vauhti missä näkyvyys hyvä ja liikennen määrät pienet.
nyt sitten Jokiniemeen laittaneet liikenteen jakajan niin että isoilla autoilla vaikeuksia kääntyä jokiniementieltä Läyliäisten suuntaan.
kuka älykääpiö noit oikeen suunnittelee???
onnistunut on, tuo kaupunkimaisuutta Jokiniemen keskustaan, vielä kun saataisiin kauppa takaisin.
lopella on monella huonolla hiekkatielläkin yleisrajoitus 80km/h. itse en niillä teillä noin lujaa uskalla ajaa mutta jos joku ajaa niin yritän tehdä ohituspaikan väistämällä johonkin liittymään ja vilauttamalla oikeaa vilkkua.
nopeusrajoitus ei ole pakotus ajaa suurinta sallittua nopeutta.
on tässä ihan hiljan tapaus että joku ajoi varmaan suurinta sallittua nopeutta huonolla tiellä ja mun tehtäväksi jäi tarkistaa ettei kyljellään olleessa autossa ollut ihmisiä ja ilmoittaa tapauksesta hätäkeskukseen.
poliisi sitten hoiti loput.
Tälläinen tie soveltuu hyvin siihen mönkijäreittiin, joten ei tarvitse luoda erillistä mönkijäreittiä, vai?
Helppoa näin hoituu se kunnan imagon kohotuskin.
Läyliäisten pompuista ja vaillä järjen häiväää olevasta rajoutuksesta kertoo huhu, että eräs jo pois muuttanut kunnanvaltuutettu teki nämä läksiäislahjaksi Lopelta etelään suuntaaville työmatkalaisille. Ohitustie koko kummajaiselle olis paras vaihtoehto.
Eikös tää 40 rajoitus läyliäisiin tullut sen jälkeen kun joku elämäänsä kyllästynyt ajoi autollaan yhden talon olkkariin?
Ja mitä se rajoitus tollaseen asiaan auttais. Ei vastaavat ole ennenkään rajoitusten mukaan ajanut jos tarkoituksena on joku muu kuin ajaa turvallisesti
persiistä toi 40 rajotus on kun aattelee että Klaukkalan läpi voi ajella 50km/h vaikka pikkasen isompi kylä ja liikennettä enemmän.
kait tohon läykän suoralle tulee liikenneympyrä ja parit valot ihan kiusaksi vaan.