Onko muillaikin kokemuksia tälläisestä tilanteesta kuin meilläkin,papukaijoja pystytään pitämään lemmikkinä mutta ei mitään karvaisia otuksia.Vaikka kyllä olen kuullut ja lukenutkin että papukaijojen pitäisi ehkä olla pahiten allergisoivia.Meille tämä tilanne on pelastus kun olisi elämä aika tyhjää ilman minkäänlaista lemmikkiä.Niin ja olen tullut huomaamaan että papukaijat ovat aika helppohoitoisiakin,vaikka huomiotahan ne paljon tarvitsevat mutta mikäpä eläin ei tarvitsisi.Niin kiva olisi kuulla onko muidenkin perheissä näin käynyt.
Vastaukset 2
- krisse
Kekemuksia..jep,erityyppiä meillä kun ei annettu ottaa muita lemmikkiä kuin kaijoja.Niitä siunaantus 12kpl aikoinaan.Mahtavia otuksia..kyllä nekin allergisoittaa mutta hilse erilaista kuin turkiseläinten.Peippolinnut eniten allergisoivat kaijat ei niin paljon.Allergiat ajamittaan helpotti kun kerrostalon ilmasta pois lähdettiin..pojalla tod.paha atoopikko ei enää kun omakotitaloon päästiin.Nykysin koira,pari kissaa,kaloja..kaijaa kaipaan viel takas.
- Barbie
On se tuo allergia asia niin utopiaa,ei tunnu lääkäritkään aina tietävän vastausta.Meilläkin testeissä jo pienenä kävivät mutta ei millekkään näyttäneet.Nyt kai sitten pitää uudelleen käydä,jos ne nyt näyttäisivät.Tytöllä ainakin jo kokemuksen perusteella koira allergia,kun koskee koiraa ja hetken päästä silmät turpoaa ja kutiaa.Mutta lintumme käsittelystä ei sitten ainakaan vielä mitään.Mutta aikahan sen näyttä mitä tulevan pitää.Meilläkin poika atoopikko,talvisin iho huononpana,mutta ei sillekkään muuten linnut näytä mitään tekevän.Että toivottavasti saamme lintumme aina pitää!!minä ainakin niin paljon kiintynyt ja lapset myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951831
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4871400- 881203
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.481200- 751160
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1941144- 93947
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt11894- 65725
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176721