Maat takaisin?

Karkotetun lapsi

Karjalan evakot - tai ainakin osa - ajavat entisten kotitilojensa saamista takaisin sukujen haltuun. Entäpä inkeriläiset, jotka joutuivat jättämään kotinsa tai pakkoluovuttamaan tilat valtiolle. Eikö olisi aika saada hyvitystä?

Ja eikö inkeriläisten jälkeläisten kuuluisi saada vapaa viisumi sukujen kotiseudulla käyntejä varten? Kuka ryhtyy ajamaan inkeriläisten jälkeläisten etuja?

5

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toksovalainen

      Harvat inkeriläiset saivat koteja takasin 50-60 luvulla.Suurimmassa osassa taloista jai ikiajoksi venäläisten haltuun.90 luvulla Toksovan seudun kylien fundamenttiin oli myyty venäläsrikkaille(suoran sanotaan varkaille)joiden omaisuudessa se nytkin pysyy...Melkein täysi inkeriläisten kylä Rapala(Rappolovo)muutti melkein kokona pois Suomeen -ihmiset eivät usko venäläisille,ja pelkävät usia vainoja....mutta tilanne on semmoinen,että kohta ei ole ketää vainottava.
      Inkeliläiset Suomessa ovat usein venäläistyneitä ja paikkallinen väest nimittä meitä suoran venäläisiksi,ja monet inkeriläiset,erityisesti kansainväsisten aviolittojen lapsia pitävätkin itseä venäläisinä...

      • saa kuin rikkaat

        Luulen minä. Köyhill ei mole asiaa.


    • Jallu

      Mistä ne talot ja omaisuus hävitettynä saataisiin takaisin.Kai omaisetkin viety pois kylistään ja ikä vaikeuttaa vaikka pääsisikin ja ettei ansaksi omin tavoin lähteneille olisi helppoakaan palata,isovanhempien hävittyä kasvattiperheissä kasvaneiden aika on tehnyt tehtävänsä ja arkistotkin hävinneet tai hävitetty.

    • muisti___

      Kun Suomesta v.1944 vietiin takaisin inkerimaalle, kyllä juna pyshahtyi asemalla, olimme hevosten tai tavara junissa, ovet kinni emme päässet ? mihin meidät nyt vievät ?
      Juna vain lähtii. Saapuimme Jroslavliin, passit ottivat pois,
      Kävi tätini inkerimaala, talo piti myydä pois. Lupa oli vain 24 tuntia, vain yksi päivä "viisumi" tietysti oli myyty halvalla. Kontorissa hän sanoi: inkerisuomalaisia on vain yksi pisara meressä ja te pelkäätte
      v.1947 jotkut saivat passin ja menivät Neuvostoliitoviroon
      v.1949 Stalinin käsky, passissa kansalaisus suomalainen olet viholinen, pois virosta.
      Serkkutätini 18v. meni virolaisen pojan kanssa 21v. naimisiin, maistraatin jälkeen meni kotiin nukkumaan. Naapurintyttö venäläisen kanssa naimisiin. Olivat väsyneet.
      Lehdessä oli ilmoitus NeuvostoliitoKarjalassa on metsätöitä. Sinne lähtimme.

    • oinalainen

      Voi tietysti yrittää saada korvauksen talosta, mutta se on tehtyy niin pieneksi, että sitä ei kannata edes ajatella. Ja koko tuomioistuimen touhu on turhaa, toisiin sanojen teatteri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1374
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      956
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      695
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      620
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      602
    6. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      28
      588
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      580
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe