Syöpähoidot ja jälkisairaudet

Hei!

Joku tuossa kyseli verenpainelääkkeidensä vaikutuksesta, niin tuli mieleeni että millaisia jälkisairauksia teille, arvon kohtalotoverit syöpäpotilaat, on aiheutunut syöpähoidoista ja syöpälääkkeistä?

Tässä ja nyt kirjoitti toistuvista infektioista leikkausalueella, jollain palstalla kerrottiin sädehoidon aiheuttavan kilpirauhasen vajaatoimintaa.

Itse en joudu syömään hoitojen aiheuttamiin oireisiin (ainakaan vielä) mitään lääkkeitä. Vaivoja on silti. Käden lievä turvotus ja kipuilu rintasyöpäleikkauksen jäljiltä, sytostaattien ja antiestrogeenien aiheuttamat nivelkivut, näön heikkeneminen (siis muunkin kuin ulkonäön), muistin heikkeneminen, seksuaalisen vireyden laskeminen, limakalvojen kuivuminen kautta kehon jne jne.

Hyötyjä on tietty se että olen elossa ja ehkä jopa "terve" ainakin tällä hetkellä.

Näön heikkenemisen takia on hankittava kohta silmälasit, varsinkin lähinäkö alkaa olla surkea. Samoin selkäkivut ovat välillä todella viheliäisiä, enkä viitsikään enää kantaa mitään painavaa, enkä muutenkaan rehkiä, kun sen tuntee heti seuraavana päivänä ristiselässä.
105669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

näkö heikentyntyt,niin että jouduin ostamaan rillit.Latkuva jalkojen särky.polvet jäykät.Jalkapohjat kipeytyvät kävellessä,ja sääriä särkee aina.

Äänestä
  • Ettei minulle jäänyt sytoista mitään haittoja,ainoastaan kainalon imusolmukkeiden poiston takia käsi saattaa kipeytyä herkästi.

    Tamofen aiheuttaa hikoilua ja limakalvojen kuivumista..Ja
    tietenkin pelko takaraivossa uusimisen suhteen....

    Äänestä

kun sytot loppuivat. Rintatulehdus johtuu tuosta, kun imusolmukkeet on poistettu. Käsivartta joskus turvottelee vähän ja jumpasta huolimatta leikatun puolen kainaloalueen lihakset ovat jäykät ja kipeät vähän. Venytyksii lissää.
Mulla on enempi leikkauksen jäliltä nää vaivat -ei lääkityksen.

Äänestä
  • näkö palautui ennalleen aika pian sytojen loputtua.Imusolmukkeitten poiston takia sain töihin työrajoitteen ,en saa nostaa mitään kovin painavaa leikatulla kädellä.Jonkin verran on minullekkin tullut lihaskipuja,en tiedä johtuvatko Arimidexista vai aiheuttaako sytot sellaista parin vuoden jälkeen.Mitään muuta en ole huomannut syövästä jääneen,tietenkin se uusiutumisen mahdollisuus välillä käy mielessä.

    Äänestä

Kurjinta on masennus ja ärtyneisyys, väsymys ja limakalvojen kuivuus, mitkään liukuvoiteet ei auta. Arim. hoitoavielä 2 v.

Hyvä puoli on se, että nivelreuma on miltei sammunut. Elimistö varmaan säikähti CEFfiä oikein kunnolla.

Mutta myös hieman pelottaa. Ei oikein tiedä, mihin oireeseen pitäisi reagoida ja minkä oireen antaa vaan olla. Välillä osapoistetussa rinnassa kipua yms. Kuuluu asiaan. Joku uusi patti on osoittautunut hyvänlaatuiseksi. Jne. Jännitystä piisaa. Pakko opetella elämään päivän kerrallaan. Ikävä kyllä siihen päivään liittyy lyhytpinnaisuutta ja ärtymystä. Johonkin aivopesuun pitäisi päästä :)

Äänestä

Syöpähoidoista minulle jäi jälkisairautena kipuja nivelissä,jaloissa,käsissä
Sekä henkinen puoli - uudelleen sairastumisen pelko on kuin peto perässäni - joka askeleella

Äänestä
  • Tuosta pelosta, että syöpä uusiutuu. Tiedän ja ymmärrän sinua syöpäpotilaana, että tulee rankkojen hoitojen jälkeen vieläkin sivuvaikutuksia ja ikäviä mielialoja. Toivon, että sinä tulet aikanasi toipumaan ja unohtamaan joskus pelkosi. Voisitkohan yrittää nähdä pieniä ilon kohtia ja -hetkiä, niin pieniä että jää helposti huomaamatta.
    Kivuistasi huolimatta. Olisi parempi ajatella näin, että huomenna on uusi päivä ja päivä kerrallaan. Olisi suotava jutella jonkun vertaistuen kanssa, ehkä löydät jonkin syöpäyhdistyksen kautta? Halausta ja tsemppiä!

    Äänestä

Minulla sytot loppuivat kesäkuussa. Silti yhä särkee käsien ja jalkojen lihaksia. Särkylääkkeet eivät auta.

Äänestä

Sama täällä..sytot loppuivat tammikuussa..säärissä särkyä..

Äänestä

Hampaat meni huonoon kuntoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoidettu ja terve? kirjoitti:

Hei!

Joku tuossa kyseli verenpainelääkkeidensä vaikutuksesta, niin tuli mieleeni että millaisia jälkisairauksia teille, arvon kohtalotoverit syöpäpotilaat, on aiheutunut syöpähoidoista ja syöpälääkkeistä?

Tässä ja nyt kirjoitti toistuvista infektioista leikkausalueella, jollain palstalla kerrottiin sädehoidon aiheuttavan kilpirauhasen vajaatoimintaa.

Itse en joudu syömään hoitojen aiheuttamiin oireisiin (ainakaan vielä) mitään lääkkeitä. Vaivoja on silti. Käden lievä turvotus ja kipuilu rintasyöpäleikkauksen jäljiltä, sytostaattien ja antiestrogeenien aiheuttamat nivelkivut, näön heikkeneminen (siis muunkin kuin ulkonäön), muistin heikkeneminen, seksuaalisen vireyden laskeminen, limakalvojen kuivuminen kautta kehon jne jne.

Hyötyjä on tietty se että olen elossa ja ehkä jopa "terve" ainakin tällä hetkellä.

Näön heikkenemisen takia on hankittava kohta silmälasit, varsinkin lähinäkö alkaa olla surkea. Samoin selkäkivut ovat välillä todella viheliäisiä, enkä viitsikään enää kantaa mitään painavaa, enkä muutenkaan rehkiä, kun sen tuntee heti seuraavana päivänä ristiselässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu