Oulunseudun kasvava lestadiolaisongelma

Mitä tehtävissä?

Kyllä se on karu totuus, että lestadiolaisia on kohta seutu täys. Mitä asialle olisi tehtävä?

10

1557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lesottaja

      ei kai sille tarvi tehdä mitään. vai onko ehdotuksia.

      • les(b)ottaja

        Lestojen hyvävelijärjestelmä ja korruptio rikkoo ihmisoikeuksia ja tasa-arvoa. Näyttöjä tästä on paljon, mutta kukaan ei uskalla niihin puuttua.


      • Mitä tehtäv...

        Nehän sikiää ja leviää kuin tauti ja ovat tautiin rinnastettavia. Minä vertaisin tautina lestoja johonkin yhteiskunnan syöpään, joka leviää ja leviää ja kuluttaa ja kuluttaa kunnes tappaa.

        No se on tehtävissä, että ei ainakaan auta lestoja mitenkään. Ei siis osta lestadiolaisilta mitään ellei ala se pirttiviljely ja selkäänpuukotus loppua. Muutenkin ne pyytää pakanalta ylihintaa ja lesta saa saman puoleen hintaan, eli on omakin etu ettei osta niiltä kusettajilta. kepua ei myöskään kannata äänestää!

        Missään muualla maailmassa ei ole ahdasmielisiä normaalia ihmistä kusettavia lestoja näin runsaasti, niitä on vain täällä pohjanmaalla Suomessa.

        Ehdottomasti lapsilisät pois kolmannen mukulan jälkeen, työpaikat valvontaan (ettei lestayhteisön kesken jaella uskonveljille töitä) ja yleistä hintavalvontaa liikkeille ja pimeän työn valvontaa lestojen rakennuksille.

        Pakko tässä on jotakin tehdä sotien ja levottomuuksien välttämiseksi sekä oikeudenmukaisuuden palauttamiseksi. Oikeesti!


    • Ensiksikin voit tehdä osuutesi väestökehityksen hyväksi.

      Tai voit ottaa se kannan, ettei ole mun ongelma ensinkään.

      Aina on mahdollista vaihtaa maisemaa, jos ahdistaa. Niinhän Mooseskin totesi Oulusta.

      • Mitä tehtäv...

        Taisi olla lestadiolaisen aivopesuyritys taas kyseessä? Eli ummista silmäsi ja anna vahingon tapahtua, niinkö? Tai luovuta ja pakene, niinkö?
        Ei tule kuuloonkaan! Mutta lestatouhu tulee loppumaan. 5v ja täällä ei ole yhtään lestaa jos niikseen tulee!


      • jotta tietää varoa
        Mitä tehtäv... kirjoitti:

        Taisi olla lestadiolaisen aivopesuyritys taas kyseessä? Eli ummista silmäsi ja anna vahingon tapahtua, niinkö? Tai luovuta ja pakene, niinkö?
        Ei tule kuuloonkaan! Mutta lestatouhu tulee loppumaan. 5v ja täällä ei ole yhtään lestaa jos niikseen tulee!

        nnn


      • varmaa tietoo
        jotta tietää varoa kirjoitti:

        nnn

        J.Kärkkäinen, HalpaHalli, Mammuti hirsi, Jukka talo,


    • vähän aiheesta

      Tämä ei ihan suoraan aiheeseen liity, mutta mietin tätä uskonnon etiikkaa.. Lestathan ei saa käyttää ehkäisyä, koska lapsi on jumalan lahja..
      Mutta hedelmöityshoidot taas on sallittuja.
      Eikö voi olla uskottava lesta ilman 100 lasta?? (Voiko olla uskottava fani ilman fanipaitaa??)
      Minusta tuntuu että tämäki uskonto on enemmän harrastus ku uskonto.

      • psykolooki

        on sairaus. Joku mielenterveysongelma tai muu epäsosiaalisuus itsekeskeisyyttä aiheuttava tauti.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      110
      2999
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      190
      2687
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2139
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1431
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      1354
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1310
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1121
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      890
    9. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      862
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      853
    Aihe