Olisiko jollakin hyviä neuvoja? Meillä on 3,5v parsoni ja 11kk parsoni, molemmat poikia. Nyt noin kuukauden ajan on nuorempi uros ruvennut ottamaan vanhemmalta valtaa ja ottavat lähes päivittäin yhteen. Terrierejä kun ovat ei ole kiva sitä taistelua katsoa,kun ei kumpikaan hevillä periksi anna.
Onko kenelläkään kokemusta "pallien postamisesta", mahtaisiko auttaa? Luopuakaan en nuoremmasta haluaisi, kun muuten on tosi ihana koira.
Onko kenelläkään kokemusta "pallien postamisesta", mahtaisiko auttaa? Luopuakaan en nuoremmasta haluaisi, kun muuten on tosi ihana koira.
Vastaukset 2
Vanhimmat
poisto ei tosiaan ole se autuaaksi tekevä juttu.
Mutta miten olet yrittänyt puuttua koirien taisteluun? Sinä olet se lauman pomo ja sinua uskotaan.
Nuorempi koirasi on tulossa ns. äijäilyikään eli se kasvaa aikuiseksi, sen vuoksi se kokeilee miehestä mittaa, valitettavasti pahastikin loukkaantunut terri on sellainen että toettuaan, menee ja kokeilee uusiksi kumpi olikaan se kumpi.
laumassanne..sinä sanot kuka määrää ja miten laumassanne mennään. Ilmeisesti sinulla ei ole johtajan rooli laumassa vaan koirillasi ja siksi ne pyrkii selvittämään tilanteen.
Olennaista ei ole rotu vaan koirien kieli ja vaistomainen käytös joka on kaikilla sama kun puhutaan laumakäyttäytymisestä ja dominanssista.
Sinun täytyy vahvistaa omaa asemaasi koiriisi nähden ja kertoa selkeästi mitä heiltä haluat. Tappelu pitää estää heti alkumetreillä kun koirat haastaa toisensa katseella eli elekielen oppiminen on tärkeätä. Tappelua ei pidä sallia missään nimessä. Yhteiset lenkit tärkeitä ja ruuan antaminen oikein. Koirien pitää oppia istumaan ennen ruokaa, odottamaan ovella ennen kuin sinä menet ekana ovesta ja ulkona koirat ei saa mennä edellä hihnassa vetäen kaikki rähinöinti jms ei toivottavaan puuhaan heti puututtava etc. Näin vahvistat asemaasi koirillesi ja annat vahvan ja osaavan rauhallisen rennon kuvan itsestäsi ja koirillesi tasapainon ja aseman laumassanne.