Löytyyö keneltäkään tai onko kellään tietoa, mistä saisi (netistä) pätevän korjausoppaan Nissan Almera -02:een? N15 tai N16 oli koneen versio, 1,5-litrainen .
Tarkoitus ei ole ryhtyä purkamaan moottoria atomeiksi vaan ohjeeksi helpompiin hommiin, iskunvaimentimien yms. vaihtoon.
Alfamerilla näyttäis olevan lontoonmurteella kirjoitettu teos, sekin mennee tietysti paremman puutteessa.
Korjausopas Almera -02
17
7698
Vastaukset
- paljon.
yrittää korjailla.Et tiedä autosi korin ja moottorin mallia.
- ti-mies
Kyllähän tuossa auton käyttöohjekirjassakin olla ohjeita eri moottori- ja koriversioille. Kyllähän ne tiedot tarkentuu korjaushommeleiden yhteydessä... ku vääränlaisia osia yrittää tunkee paikoilleen :-)
- paljon,
ti-mies kirjoitti:
Kyllähän tuossa auton käyttöohjekirjassakin olla ohjeita eri moottori- ja koriversioille. Kyllähän ne tiedot tarkentuu korjaushommeleiden yhteydessä... ku vääränlaisia osia yrittää tunkee paikoilleen :-)
Korjausoppaasta on kyllä apua,kannattaa kuitenkin hankkia omalle autolle sopiva.N15 ja uudempi N16 ovat Almeran korimalleja joissa molemmissa on eri moottorityyppejä.N16 edustaa senverran uudempaa tekniikkaa ettei kannata hommata tuota aikaisemman kirjoittajan tarjoamaa N15 opasta.Valitettavasti Almeroihin ei taida olla suomenkielisiä korjausoppaita.Jos autosi on 02-vuosimallia, tämä korjausopas sopii-->
http://www.alfamer.fi/naytatuote.asp?haku=H4612
Tekniikan sanasto --> http://www.alfamer.fi/naytatuote.asp?haku=S113
- multa
tehtaan korjaamokäsikirjasarja 3 paksua kirjaa malliin n16 2000-2002 siinä on tietoa mitä alfamerin kirjoista ei ikinä löydy.
- allu
no laita sähköpostia niin tehdään heti kaupat.
- siellä se on
kokeile linkkiä http://www.ago.fi
Saat kirjan paljon halvemmalla kuin Alfamerilta, 29 euroa postikuluineen, lisäksi mukana tulee ilmainen englanti-suomi sanakirja. Englantilaiset oppaat ovat parempia kuin suomalaiset, joista on usein jätetty sivuja pois.- El-verket
Suomenkielisissä on joskus myös käännösvirheitä, jotka voivat harhauttaa aika pahasti, esimerkiksi sähköpuolen töissä.
- .
Korjaamokäsikirjan saa ladattua netistä ihan ilmaiseksi, löytyy Googlella...Ei maksa mitään.
- Junttilan Jaska
Ja höpö höpö.....kaikkea sitä viitsitään täälläkin valehdella. Ite taas kuulin hevosmiesten tietotoimistosta, että kun tarpeeksi googlaa, löytyy paikka, josta uuden autonki saa joka kymmenestuhannes kävijä ilmaiseksi.
- Petkutuksen uhri
Junttilan Jaska kirjoitti:
Ja höpö höpö.....kaikkea sitä viitsitään täälläkin valehdella. Ite taas kuulin hevosmiesten tietotoimistosta, että kun tarpeeksi googlaa, löytyy paikka, josta uuden autonki saa joka kymmenestuhannes kävijä ilmaiseksi.
Toi netistä ladattava "korjaamokäsikirja" on samoja, joita Saab kerhon kautta saa. Täynnä venäläisiä viruksia. Varokaa noita alla olevia huijareita!
- .
:-) Pitääkö sulle antaa linkki kun on peukalot keskellä kämmentä? Joku ystävällinen Datsun kerholainen on sen tuonne laittanut.
http://www.uploadcity.com/?f=11422346&t=2001_Nissan_Almera_N16_Service_Manual_www.nissanclub.iz.rs.zip&- ..Neuvoton..
Miksi koneen virustorjunta ohjelma antaa hälyytyksen kun tuota yrittää ladata?
- ..
..Neuvoton.. kirjoitti:
Miksi koneen virustorjunta ohjelma antaa hälyytyksen kun tuota yrittää ladata?
no ei kyllä tasan anna jos valikoi tuon rapidshare linkin...
- Jukipuki
Ihmiset on niin kauheen pelokkaita ja varovaisii :) service manual on loistava.
- testattu ja petytty
Grab, vaatii salasanaa kun file on ladattu venäläiseltä serveriltä, käyttökelvoton!
- tyttö pulassa
(Nissan Almera N15)
Kellään suoraa linkkiä esim PDF tiedostoon. Koitin jossain vaiheessa etsiskellä, mutta aika huonolla menestyksellä. :/
Ja jos Suomeksi löytyy niin vielä parempi!
Auton ostin käytettynä eikä mukana ollut edes vararengasta, saatika manuaalia/huolto-opasta. :/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421564Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892