Corgi meille?

jullepullero

ensi keväänä olisin aikeissa hankkia koira. nyt olen innostunut sellaiseen rotuun kuin welsh corgi!
asun maalla, mutta olisin aikeissa muuttaa tulevaisuudessa kaupunkiin kerrostaloon.
Onko corgit herkkä haukkuisia ja tarvitseeko ne kuinka paljon liikuntaa?
sopiiko toisen koiran kaveriksi?
pitääkö lapsista?
ja paljon on hinta suurin piirtein?
pysyykö nämä pihassa vapaana (juoksevatko jänön perään)
kiitos vastauksista!!!!

10

4704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mona06

      Corgit ovat suhteellisen herkkähaukkuisia, ei mitään turhan räksyttäjiä kuitenkaan. Ainakin meillä corgi haukkuu jos esim. joku tulee, mutta lopettaa haukkumisen sitten. Paljonhan corgeja kerrostalossa asuu ja haukkumista saa koulutuksella paljon hillittyä.
      Liikunnan suhteen corgi on todella väärinymmärretty rotu. Monilla tuntuu olevan se mielikuva, että corgi on jalaton, läski makkara joka ei jaksa eikä voi tehdä mitään. Todellisuudessa corgi on aktiivinen paimenkoira joka tarvitsee paljon liikuntaa ja aktivointia.
      Corgi myös lihoo helposti, joten riittävä liikunta on todella tärkeää.
      Meillä elelee corgi neljän koiran laumassa (muut erirotuisia, pieniä seurakoiria) ilman sen suurempia ongelmia.
      Lapsiin tottuu, kun opetetaan, ihan niinkuin kaikki muunkin rotuiset koirat. Corgilla saattaa olla taipumus näykkiä joten siihen tulee puuttua jo heti pentuna.
      Varsinaista metsästysviettiähän corgilla ei ole, mutta kyllä saattaa jänön perään lähteä jos se sopivalta etäisyydeltä ohi pinkaisee. Tähänkin voi kyllä koulutuksella vaikuttaa, että pysyykö pihassa vaiko ei.
      Hinnat pyörivät tällä hetkellä 800€:n molemmin puolin.

      • kaksi corgia

        ja molemmat aivan hirveitä.Molemmat purreet täysin yllättäen koiraani.Kukaan muu ei koskaan.Toinen oli narttu toinen uros.Toisesta tiedän että haukkuu kerrostalossa kaikki kulkijat.Jos joku on erimieltä,niin sana on vapaa..Itse en todellakaan ostaisi.


      • 1243
        kaksi corgia kirjoitti:

        ja molemmat aivan hirveitä.Molemmat purreet täysin yllättäen koiraani.Kukaan muu ei koskaan.Toinen oli narttu toinen uros.Toisesta tiedän että haukkuu kerrostalossa kaikki kulkijat.Jos joku on erimieltä,niin sana on vapaa..Itse en todellakaan ostaisi.

        meillä on 2 corgia ja olen tavannut monta. Ei 2 koiran perusteella voi sanoa mitään että corgit ovat kauheita purijoita. Kaikilla roduilla on huonot puolensa, niin on myös corgilla, mutta niihin ei kuulu äkkinäiset, turhat hyökkäykset. Corgin huonoihin puoliin kuuluu haukkuminen mutta asia hoituu oikealla koulutuksella. omistajassa on se vika, ei koirassa.


      • Anonyymi
        kaksi corgia kirjoitti:

        ja molemmat aivan hirveitä.Molemmat purreet täysin yllättäen koiraani.Kukaan muu ei koskaan.Toinen oli narttu toinen uros.Toisesta tiedän että haukkuu kerrostalossa kaikki kulkijat.Jos joku on erimieltä,niin sana on vapaa..Itse en todellakaan ostaisi.

        Corgit todellakin ovat aivan järkyttäviä koiria. Kusevat sisälle, haukkuvat ihan kaikelle ja ovat todella ylimielisiä koiria. Aktiiviteettia täytyy olla todella paljon tai muuten keksii itse tekemistä mikä ei ole yleensä mielyttävää omistajalle. Lisäksi selkä ja jalkavaivat erittäin yleisiä. En suosittelisi ainakaan ensimmäiseksi koiraksi.


    • *hauhau*

      meillä on corgi ja se on aivan ihana luonteeltaan.

      haukkuu jos joku tulee sisään ja vahtii hyvi,
      haukkumisen olemme koultuksella saaneet vähäseksi.
      tulee toimeen koirie kanssa todella hyvin.
      helppo oppimaan ja aika helppo kouluttaa, liikuntaa rakastaa ja muitten koirien kanssa leikkimistä.
      vapaana pidämme ja hyvi on pysynyt, kuuntelee ihmistä silloinkin ja tottelee.
      lapsia ei ole joten niistä en tiedä mutta uskoisin että tulee toimeen.

      • pck

        Welsh corgit sopii kerrostaloon voi haukkua kun ovikello soi mutta kolutuksella saa paljon vähennenttyä haukkumista sopii lenkkeilevälle ihmiselle mutta ei hypi seiniä päin jos jonain päivänä ei niin paljon liikuntaa saa todella monopuolinen harrastuskoira tulee toimeen lasten kanssa(ainakin omani tulee)maksaa jotain 600-1000 olen aivan ihastunut rotuun ja todella tyytyväinen rotuvalintaan


    • isanna

      sopiiko corgit ensikertalaiselle koiranomistajalle?

    • bööö221

      Aivan ihana rotu! Itsellä oli kuustoista vuotta

    • Corgin omistaja

      Meillä on 6kk vanha Corgi (Pembroke) kerrostalossa. Ei hauku ollenkaan -ei edes sisääntulijoille, eikä ovikellon soidessakaan. Todella hiljainen koira. Pienempänä kyllä haukkui halutessaan jotain, mutta silloin yksinkertaisesti ignoorattiin koira aivan täysin eikä reagoitu haukkumiseen millään tavalla. Sitten se haukkuminen vähitellen loppui kokonaan.

      Liikuntaa tarvitsee kyllä todella paljon ja on tosi aktiivinen. Eli ei mikään sohvaperuna vaan tarvitsee aktiviteettia. Aina on hirveä mielenosoitus päällä kun vartin lenkiltä palataan kotiovelle, mutta puolen tunnin lenkki jo riittääkin =)

      Seuraa kaipaa muista koirista, ja etsitäänkin koirakaveria. Tykkää koirista nimittäin paljon enemmän kuin ihmisistä. Eli sopii koiran kaveriksi.

      Meillä on pidetty vapaanakin, eikä karkaile. Jos meinaa huomio minusta herkeentyä niin lähden juoksemaan vastakkaiseen suuntaan ja Corgi tulee heti perään paimentamaan 'karkaavaa lammasta'.

      Hinta on n. 800 euroa

      • Anonyymi

        tollanen ois kiva omistaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      138
      6305
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5227
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3270
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      111
      2418
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2018
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1283
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      80
      1174
    Aihe