Kevein mediasoitin

Mikäs olisi Kevein mediasoitin ubuntuun, kun proserrorit teho tuppaa olemaan jatkuvasti tapissa.
2227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

DVD ja muiden leffojen katseluun mplayer-nogui ohjelmaa. Erittäin kevyt. Muistiakin se näyttäis rohmuavan DVD:tä katsellessa noin 6,5MB. Se on tekstipohjainen päätteeltä käytettävä, mutta äkkiä siitä perus jutut oppii ;)

Millainen kokoonpano sulla sitten on?

Äänestä

Mulla riittää prossun tehot juuri ja juuri 720p-HD WMV9-videon pyörittämiseen mplayerilla. En ole kokeillut H.264-koodekilla pakattuja HD-leikkeitä, mutta epäilen vahvasti etteivät pyöri näin vanhalla koneella.

Kaikki mahdolliset videosoittimet olen kokeillut, mutta ainoastaan mplayer:in komentoriviversiolla videot toistuvat nykimättä. Prosessori on socket-462 2500 sempron.

Onneksi Femjoy julkaisee videonsa hiukan "kevyemmässä" formaatissa...heh ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vlc:tä kokeillut kirjoitti:

Mikäs olisi Kevein mediasoitin ubuntuun, kun proserrorit teho tuppaa olemaan jatkuvasti tapissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu