voimmeko sopia

itse kllkj

Meillä ei ole avioehtoa mutta jos eroamme voimmeko jo ennen avioeroa itse sopia omaisuuden jakamisesta? ENtä miten velat jaetaan, voiko nekin jakaa itse? Esim asuntolainaa 60e miten menetellään? Eli jos kumpikin ottaisi kontulleen sen 30 000, onko mahdollistakaan?

Voiko ennen avioeroa lahjoitaa lapsille omaisuutta, esim. pienen maapalan, joka on kyllä annettu pantiksi velkaa otettaessa?

3

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiukut

      Kyllä voitte sopia. Sekä varat, että velat. Tehkää kuitenkin paperi, allekirjoitettuna, jaosta.
      Voitte myös lahjoittaa lapsillenne. (No tuo panttaus kyllä mietityttää!)
      Lapsilta tietenkin menee lahjavero, ehkä kannattaisi antaa se ennakkoperintönä. Kysykää vaihtoehdoista verottajalta.

    • ölkökfå

      Voitte toki sopia omaisuutenne jaosta miten haluatte. Toivottavasti erostanne ei tule riitaisaa, silloin on sopimisen kanssa vähän niin ja näin.

      Lapselleen voi lahjoittaa omaisuuttaan sekä ennen että jälkeen eron. Pantinhaltijan kanssa pitää keskustella.
      On ihan sama, annatteko maapalan lahjaksi vai ennakkoperintönä, vero on sama eli lahjaveron suuruinen.
      Lahja on sikäli kannattavampi, että silloin maapalaa ei enää lasketa perintöön mukaan, kun teistä aika jättää.

    • §§§

      Oletkin saanut jo ihan hyviä vastauksia. Tähän vielä:

      "Esim asuntolainaa 60e miten menetellään? Eli jos kumpikin ottaisi kontulleen sen 30 000, onko mahdollistakaan? "

      Toki, mutta tietysti vaatii velkojan eli pankin suostumuksen. Mikäli myyte kämpän pois eikä kumpikaan jää siihen asumaan, laina tietysti maksetaan kaupasta saatavilla rahoilla pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      237
      6630
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4686
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe