voimmeko sopia

itse kllkj

Meillä ei ole avioehtoa mutta jos eroamme voimmeko jo ennen avioeroa itse sopia omaisuuden jakamisesta? ENtä miten velat jaetaan, voiko nekin jakaa itse? Esim asuntolainaa 60e miten menetellään? Eli jos kumpikin ottaisi kontulleen sen 30 000, onko mahdollistakaan?

Voiko ennen avioeroa lahjoitaa lapsille omaisuutta, esim. pienen maapalan, joka on kyllä annettu pantiksi velkaa otettaessa?

3

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiukut

      Kyllä voitte sopia. Sekä varat, että velat. Tehkää kuitenkin paperi, allekirjoitettuna, jaosta.
      Voitte myös lahjoittaa lapsillenne. (No tuo panttaus kyllä mietityttää!)
      Lapsilta tietenkin menee lahjavero, ehkä kannattaisi antaa se ennakkoperintönä. Kysykää vaihtoehdoista verottajalta.

    • ölkökfå

      Voitte toki sopia omaisuutenne jaosta miten haluatte. Toivottavasti erostanne ei tule riitaisaa, silloin on sopimisen kanssa vähän niin ja näin.

      Lapselleen voi lahjoittaa omaisuuttaan sekä ennen että jälkeen eron. Pantinhaltijan kanssa pitää keskustella.
      On ihan sama, annatteko maapalan lahjaksi vai ennakkoperintönä, vero on sama eli lahjaveron suuruinen.
      Lahja on sikäli kannattavampi, että silloin maapalaa ei enää lasketa perintöön mukaan, kun teistä aika jättää.

    • §§§

      Oletkin saanut jo ihan hyviä vastauksia. Tähän vielä:

      "Esim asuntolainaa 60e miten menetellään? Eli jos kumpikin ottaisi kontulleen sen 30 000, onko mahdollistakaan? "

      Toki, mutta tietysti vaatii velkojan eli pankin suostumuksen. Mikäli myyte kämpän pois eikä kumpikaan jää siihen asumaan, laina tietysti maksetaan kaupasta saatavilla rahoilla pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      133
      5857
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5702
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      53
      4457
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      4008
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3291
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1612
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1170
    Aihe