Meillä ei ole avioehtoa mutta jos eroamme voimmeko jo ennen avioeroa itse sopia omaisuuden jakamisesta? ENtä miten velat jaetaan, voiko nekin jakaa itse? Esim asuntolainaa 60e miten menetellään? Eli jos kumpikin ottaisi kontulleen sen 30 000, onko mahdollistakaan?
Voiko ennen avioeroa lahjoitaa lapsille omaisuutta, esim. pienen maapalan, joka on kyllä annettu pantiksi velkaa otettaessa?
voimmeko sopia
3
912
Vastaukset 3
- tiukut
Kyllä voitte sopia. Sekä varat, että velat. Tehkää kuitenkin paperi, allekirjoitettuna, jaosta.
Voitte myös lahjoittaa lapsillenne. (No tuo panttaus kyllä mietityttää!)
Lapsilta tietenkin menee lahjavero, ehkä kannattaisi antaa se ennakkoperintönä. Kysykää vaihtoehdoista verottajalta. - ölkökfå
Voitte toki sopia omaisuutenne jaosta miten haluatte. Toivottavasti erostanne ei tule riitaisaa, silloin on sopimisen kanssa vähän niin ja näin.
Lapselleen voi lahjoittaa omaisuuttaan sekä ennen että jälkeen eron. Pantinhaltijan kanssa pitää keskustella.
On ihan sama, annatteko maapalan lahjaksi vai ennakkoperintönä, vero on sama eli lahjaveron suuruinen.
Lahja on sikäli kannattavampi, että silloin maapalaa ei enää lasketa perintöön mukaan, kun teistä aika jättää. - §§§
Oletkin saanut jo ihan hyviä vastauksia. Tähän vielä:
"Esim asuntolainaa 60e miten menetellään? Eli jos kumpikin ottaisi kontulleen sen 30 000, onko mahdollistakaan? "
Toki, mutta tietysti vaatii velkojan eli pankin suostumuksen. Mikäli myyte kämpän pois eikä kumpikaan jää siihen asumaan, laina tietysti maksetaan kaupasta saatavilla rahoilla pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 81625
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671078Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.261926- 69809
- 63778
- 75741
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22676Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69651Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138647- 42609
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32588- 56575
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?109545- 55528
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.42524- 48509
- 38509
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40503Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20488- 30483