voimmeko sopia

itse kllkj

Meillä ei ole avioehtoa mutta jos eroamme voimmeko jo ennen avioeroa itse sopia omaisuuden jakamisesta? ENtä miten velat jaetaan, voiko nekin jakaa itse? Esim asuntolainaa 60e miten menetellään? Eli jos kumpikin ottaisi kontulleen sen 30 000, onko mahdollistakaan?

Voiko ennen avioeroa lahjoitaa lapsille omaisuutta, esim. pienen maapalan, joka on kyllä annettu pantiksi velkaa otettaessa?

3

912

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiukut

      Kyllä voitte sopia. Sekä varat, että velat. Tehkää kuitenkin paperi, allekirjoitettuna, jaosta.
      Voitte myös lahjoittaa lapsillenne. (No tuo panttaus kyllä mietityttää!)
      Lapsilta tietenkin menee lahjavero, ehkä kannattaisi antaa se ennakkoperintönä. Kysykää vaihtoehdoista verottajalta.

    • ölkökfå

      Voitte toki sopia omaisuutenne jaosta miten haluatte. Toivottavasti erostanne ei tule riitaisaa, silloin on sopimisen kanssa vähän niin ja näin.

      Lapselleen voi lahjoittaa omaisuuttaan sekä ennen että jälkeen eron. Pantinhaltijan kanssa pitää keskustella.
      On ihan sama, annatteko maapalan lahjaksi vai ennakkoperintönä, vero on sama eli lahjaveron suuruinen.
      Lahja on sikäli kannattavampi, että silloin maapalaa ei enää lasketa perintöön mukaan, kun teistä aika jättää.

    • §§§

      Oletkin saanut jo ihan hyviä vastauksia. Tähän vielä:

      "Esim asuntolainaa 60e miten menetellään? Eli jos kumpikin ottaisi kontulleen sen 30 000, onko mahdollistakaan? "

      Toki, mutta tietysti vaatii velkojan eli pankin suostumuksen. Mikäli myyte kämpän pois eikä kumpikaan jää siihen asumaan, laina tietysti maksetaan kaupasta saatavilla rahoilla pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1823
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      302
      968
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      877
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      126
      734
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      591
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      567
    7. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      559
    8. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      44
      551
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      550
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe