Bileissä oli porukkaa about 20 ihmistä ja illan mittaan omia kaljoja juotiin ja porukka oli suht. kännissä. Aamulla huomattiin että 6 pulloa viinaa varastettu vanhempien viinakaapilta.
Olen nyt kysellyt mutta kukaan bileissä ollut ei tunnu tietävän asiasta. Ilmeisesti kannattaa tehdä rikosilmoitus, sillä arviolta on varastettu 200-300 euron arvosta.
Bileporukka oli sellaista 14-16 vuotiasta, poikia ehkä hieman enemmän kuin tyttöjä.
Määrä on niin iso, että niitä ei millään olisi voitu juoda yhdessä illassa, joten joidenkin on täytynyt ottaa pullot reppuun. Muutamilla olikin reput, mutta ei siinä tilassa tullut mieleen, että pitäisi tarkistaa.
Alkoholivarkaus kotibileissä
5
2011
Vastaukset
- gotterssoni
Sitä saa mitä tilaa... näin jälkiviisaan sanoin.
Kannattaa vähän valikoida ketä päästää sisään. - turhaa
Jos tekijästä ei ole mitään tietoa, niin rikosilmoitushan on täysin turha. Ei poliisi ala kuulustelemaan 20 epäiltyä, joista kuitenkin todennäköisesti 19 on syyttömiä.
Tietysti rikosilmoitus on silloin paikallaan, jos joku kertoo tietävänsä varkaan. - NIIIIIIIN
tavallista. Mun bileis aikoinaan parhaan kaverin jätkä pissas pikku-veljen sänkyyn. Halloota!
- fgjkliö
ilmiannat suoraan kaikki, alaikäisenä alkoholin hallussapito on laitonta, vaikka siihen liian vähän puututaankin resurssipulien yms vuoksi.
niin ja myös alkoholin luovutus alaikäiselle, eli jos viinojas et oo tarpeeks hyvin nassikoilta suojellut, niin se on oma häpeäsi ja sakkoja puskee.
kannattaisko ne bileet pitää sit isona omassa kämpässä, eikä vanhempien luona?
jos oot se vanhempi joka lapsen tekemisiä täällä pui, niin mietitkö usein, oletko huono vanhempi? :D - mutta ei parane siitä
Ikävä tapaus, mutta jos ette kaipaa lisää ikävyyksiä poliisin taholta niin luulenpa että kannattaa painaa asia villaisella.
- Alaikäiset henkilöt nauttivat alkoholia
- Olivatko viinat liian helposti saatavilla ja kuka tästä vastuussa
- Kuka on vastuussa alaikäisten tekemisistä
- Miten todistetaan että joku tietty henkilö syyllinen
- Ette itsekään olisi epäilyksen ulkopuolella
- Bileiden tarkoitus ei kaiketi ole henkilösuhteiden kriisiyttäminen
- Menetyksen taloudellinen arvo ei ole suuri suhteessa epäiltyjen määrään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4523363SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1102579Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842122Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1601937- 1461755
- 941556
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi341457Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3301275Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li321255Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021079