Tarkoitus olisi asentaa virtualboxiin wintoosa,(Tarvis saada pari ohjelmaa työkäyttöön joita Linuxille ei löydy), mutta mites tuon tietoturvan kanssa siinä toimitaan?? Eli tarviiko palomuuria ja virustorjuntaa asentaa??
Virtualbox + XP
Idiootti
5382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..mitä paria Windows ohjelmaa on tarkoitus käyttää?
Missä distrossa?
Kun kerta Linuxille ei saa tuota passeli ohjelmaa Firman kehittämää laskutusohjelmaa, niin pakko olisi saada virtualboxiin tuo Xp. Käyttiksenä on Mandriva 2008.1 versio johon olen todella tyytyväinen..
Virtuaalikoneessa oleva XP on ihan tavallinen XP joten se tarvitsee turvaohjelmat.
Olen kaksi kertaa testannut mielenkiinnosta kauanko virtuaaliXP kestää ilman turvaohjelmia joten voin kertoa että se ei ole mikään pitkä aika.
Asennat vmwaren linuxiisi eli www.vmware.com
ja sieltä vmwareplayer.
http://thepiratebay.org/search/vmware xp/0/3/0
tuolta saat XP imageja vmwarelle.
Jos et tarvitse virtuaalikooneen puolella verkkoyhteyttä, niin se ominaisuus kannattaa poistaa käytöstä. Silloin virtuaalikoneen tietoturvaa ei uhkaa mikään ainakaan verkosta päin. Poista siis verkkokortti virtuaalikoneesta jos et sitä tarvitse.