Madeira

synttärit

Hei!
Onko kenelläkään kokemuksia matkasta Madeiralle ?
Tammikuussa pitäisi sinne mennä, pitääköhän villahousut ottaa mukaan ?? Onkohan bikineillä lainkaan käyttöä?
Kertokaa kokemuksianne, kiitos.

9

9085

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Madeirasta löydät tietoa vaikka millä mitalla palstalla Eurooppa/Portugali/Madeira. Jokaisen palstan yläosassa on hakutoiminto (Hae), jolla voi hakea luettavaksesi kaikki aikaisemmat kekustelut, myös ne joita ei voi enää selata. Laajalla haulla voi rajata pois epärelevantit viestit.

      Palstalla on juuri keskusteltu mm. tammikuun säästä (Madeira tammikuussa). Villahousuja et tarvitse, tuskin bikineitäkään, paitsi kenties hotellisi uima-altaalla. Keskimääräinen maksimi 19 C, keskimäääräinen minimi 13 C. Huomaa, että lukemat ovat keskimääräisiä, eli lämpimämpää voi olla.

      Madeira on tammikuussa Euroopan toiseksi lämpimin paikka Kanarian jälkeen.

      • bikinit

        Ei ole kyllä mikään bikinikohde vaikka joskus
        sattuisi vähän aurinko paistamaankin.
        Uimarannat on kortilla ja paikka on vaeltajien
        ja vanhusten suosiossa koska siellä on aina
        aika viileä eli ei ole liian kuumaa.


      • bikinit kirjoitti:

        Ei ole kyllä mikään bikinikohde vaikka joskus
        sattuisi vähän aurinko paistamaankin.
        Uimarannat on kortilla ja paikka on vaeltajien
        ja vanhusten suosiossa koska siellä on aina
        aika viileä eli ei ole liian kuumaa.

        Madeiran lämpötilan ovat varsin miellyttävät ympäri vuotta, sillä vaihtelut ovat vähäiset. Portugalissa asuvana seuraan Madeiran säätä melkein päivittäin, viime viikkoina lämpötila on yli 25 C:n jatkuvasti, monina pävinä 28 C. Tammikuunkin keskimääräinen maksimi on 19 C.

        On aivan luonnollista, että saarilla tuulee, mutta toisin kuin pohjoisessa, tuulet eivät ole koskaan kylmiä, ei edes talvella, ei ainakaan pohjoisen tuulet kokeneelle.

        Madeira on talvella Euroopan toiseksi lämpimin paikka Kanarian saarten jälkeen, kolmantena ovat Azorit.

        Pohjoisen asukas pärjää Madeiralla shortseilla keskitalvellakin.

        Madeiralla on mikroilmastoja, edellä olevat lämpötilatiedot ovat Funchalista, joka on useimpien matkailijoiden matkan kohde.

        Madeiralla on aurinkotunteja rutkasti eikä taivas ole koskaan pilvessä päiväkausia. Pilvisyys ja aurinkoisuus vaihtelevat. Näin kesäaikaan UV-säteilyindeksi on korkea, joten suojavoiteet ovat välttämättömiä.

        Madeiran keskimääräinen vuotuinen sademäärä on jota kuinkin sama kuin Helsingin.

        On totta, että rantoja on saaren pinnanmuotojen vuoksi vähän eikä Madeiraa rantakohteena myydäkän, mutta kyllä Madeirallakin rannalle pääsee, jos haluaa ja pienen matkan päässä olevalla Porton Santon saarelle on rantaa ihan kivasti.

        Madeira tarjoaa vihreyttä ja kukkaloistoa eikä vaeltaminen suinkaan ole mikään pakko Madeiran luonnonkauneuden ihailemiseksi.


    • maaaadeeeira

      lomakohteista!
      Käynyt siellä kolme kertaa,eka kerran olin 23v,sitten 35 ja viimeksi 45.
      Sopii siis kaikenikäisille ja siellä käy kaikenikäisiä.

      • madeiralla kahdesti

        Kaunis paikka. Toki vanhoja ihmisiä löytyy aika lailla eli ei mikään biletysmesta ja rannatkin on aika olemattomat, mutta ihana luonto korvaa kaiken. Olen ollut keväällä ja syksyllä ja aina on vähän satanut, mutta aurinkoakin on aina löytynyt. Lähde rohkeasti reisuun. Jos haluat uida, varaa hyvä hotelli, jossa iso allas ja sisäallas.


    • Matkailijat

      Tammikuussa siellä voi olla viileämpää, sillä onhan Madeira vain pieni saari keskellä merta.
      Levadoille ei kannata mennä, jos ei jaksa kävellä
      pitkiä ja vaativia reittejä.

      Bikineille löytyy käyttöä hotellin uima-altaalla.
      Saarella ei ole hiekkarantoja.

      Hieno paikka. Mukavia ihmisiä ja upeita retkiä.
      Asiantuntevat matkaoppaat, ainakin Aurinkomatkoilla. Suosittelen saarikierrosta!

      • reiti ole vaativia

        itse olin lomalla isovanhempieni kanssa. Matkaan kuului pieni levada kierros, maasto oli tasaista ja vähän vanhemmatkin ihmiset jaksoivat tämän hyvin kävellä.


    • voit unohtaa

      Villahousut voit unohtaa, tosin ehkä myös bikinit.
      Olimme viime vuodenvaihteessa ja sään oli aivan upea, lämpötila Funchalissa 24 - 27. Vain lähtöpäivänä satoi hieman, muutoin viikonaikana aivan ihana sää. Mutta itsekin olin varautunut paljon huonompaan säähän, mutta säästähän ei koskaan etukäteen tiedä. Aiemmin olin Madeiralla marraskuussa ja silloin satoi puolet viikosta.
      Bikinien käyttö riippuu, missä majoitut. Joissain hotellissa on hyvät ulkoaltaat ja onhan siellä meriuimalakin.

    • Madeiralla kävijä

      aina kun olen ollut madeiralla olen kokenut positiivisen yllätyksen madeiran säässä siellä ei ole liian kuuma eikä liian kylmä rannat ovat tosin olemattomat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe