Muistelen hoitsukoulusta, että tosi monella oli teekkaripoikakaveri. Kaveri opiskelee sairaanhoitajaksi, ja niilläkin moni seukkailee teekkarin kanssa.
Onko tää joku sääntö vai poikkeus, että teekkarit päätyy yhteen hellän ja sievän hoitajan kanssa?
Tykkääkö teekkarit hoitsuista?
7
1687
Vastaukset
- enpä
nyt noinkaan sanoisi. Yleensä teekkarit valkkaa puolisokseen toisen akateemisen loppututkinnon omavaan, ei ns. amk, vaikka ei kai hoitsuissa sinänsä mitään vikaa ole. Mutta näin minun kaveripiirissä.
- Teekkkari
Kuulin joskus, että ainakin TTY:llä oltaisiin joskus takavuosina järjestetty teekkari&hoitajabileitä. Jostain syystä ainakaan Otaniemessä tähän käytäntöön ei ole enää törmännyt.
Yleisesti valtaosa teekkareista pariutunee toisten akateemisten kanssa. Tämä siitäkin syystä, että yliopistoissa opiskelevista naisia on enemmistö. - hoitsut ovat liian tyhmiä
Keskimäärin AMK-hoitajat ovat liian typeriä kumppaniksi. En voi kunnioittaa ihmistä, joka pitää todella yksinkertaisia lääkelaskuja vaikeina.
- ikuinen teekkari -kokelas
" En voi kunnioittaa ihmistä, joka pitää todella yksinkertaisia lääkelaskuja vaikeina."
Minulle tulee tuosta mieleen, että mitä tuo kertoo itsestäsi. Toiset arvostavat kauneutta, älykkyyttä, sosiaalisia taitoja, varakkuutta jne.
Itse arvostaisin kovasti ja olisin positiivisesti yllättynyt, jos naiseni - oli koulutus mikä tahansa - esimerkiksi olisi kykenevä ex tempore pitämään 10-15 min puheen
aiheesta "Jeesus Nasaretilainen Friedrich Nietzschen, Leo Tolstoin ja Fjodor Dostojevskin ajattelussa". - pitivätpä siitä muut tai eivät
ikuinen teekkari -kokelas kirjoitti:
" En voi kunnioittaa ihmistä, joka pitää todella yksinkertaisia lääkelaskuja vaikeina."
Minulle tulee tuosta mieleen, että mitä tuo kertoo itsestäsi. Toiset arvostavat kauneutta, älykkyyttä, sosiaalisia taitoja, varakkuutta jne.
Itse arvostaisin kovasti ja olisin positiivisesti yllättynyt, jos naiseni - oli koulutus mikä tahansa - esimerkiksi olisi kykenevä ex tempore pitämään 10-15 min puheen
aiheesta "Jeesus Nasaretilainen Friedrich Nietzschen, Leo Tolstoin ja Fjodor Dostojevskin ajattelussa"."Itse arvostaisin kovasti ja olisin positiivisesti yllättynyt, jos naiseni - oli koulutus mikä tahansa - esimerkiksi olisi kykenevä ex tempore pitämään 10-15 min puheen
aiheesta "Jeesus Nasaretilainen Friedrich Nietzschen, Leo Tolstoin ja Fjodor Dostojevskin ajattelussa". "
Eli sinäkään et pääse hoitajia arvostamaan. :D
Matemaattinen osaaminen kuvastaa loogista päättelykykyä eli älykkyyden yhtä muotoa. Yleisesti ottaen matemaattisesti lahjakkaalle ei tarvitse vääntää rautalankaa niin paljon kuin heikosti sitä taitavalle.
Sori, mutta minä arvostan älykkyyttä ja hoitajilla sitä ei keskimäärin juuri ole. - lukiostamme
pitivätpä siitä muut tai eivät kirjoitti:
"Itse arvostaisin kovasti ja olisin positiivisesti yllättynyt, jos naiseni - oli koulutus mikä tahansa - esimerkiksi olisi kykenevä ex tempore pitämään 10-15 min puheen
aiheesta "Jeesus Nasaretilainen Friedrich Nietzschen, Leo Tolstoin ja Fjodor Dostojevskin ajattelussa". "
Eli sinäkään et pääse hoitajia arvostamaan. :D
Matemaattinen osaaminen kuvastaa loogista päättelykykyä eli älykkyyden yhtä muotoa. Yleisesti ottaen matemaattisesti lahjakkaalle ei tarvitse vääntää rautalankaa niin paljon kuin heikosti sitä taitavalle.
Sori, mutta minä arvostan älykkyyttä ja hoitajilla sitä ei keskimäärin juuri ole.Pitkän matikan lukijoista lukiostani n. puolet tytöistä meni amkiin hoitsulinjalle, ja suuri osa pojista juuri teekkareiksi. Eivätkä nämä hoitsuiksi lähteneet mitenkään huonosti pärjänneet tuossa matikassa, päinvastoin, jopa paremmin kuin osa teekkareista.
Eli eipäs yleistetä :)
Eivät ihan kaikki hoitsut ole matemaattisesti lahjattomia.
- FDGHJKL
Teekkarit tykkäävät hoitsuista ilmeisesti sen takia, etteivät he onnistu iskemään parempia kumppaneita itselleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain19111361Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9410783Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356210Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1845016Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313486- 1723475
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402323Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001872Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov81721Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161634