Ruoan määrä

Mari

Minulla on 14 vuotta täyttävä kissavanhus ja lisäksi sillä on krooninen munuaisvika ja se syö siis eläinlääkäriltä saatavaa ruokaa (Hills tai Whiskas).

Kissani ei kuitenkaan syö valtavia määriä ruokaa päivässä. 100 grammaa purkkiruokaa ja siihen päälle kuivamuonat (kourallinen). Miten teidän muiden kissat? Kuinka paljon ne syö ja onko mun kissalla aivan ihmeelliset ruokatottumkset? :) Ei se nuorempanakaan ole syönyt kauheasti. Nyt se on tosin alkanut laihtumaan ja sen takia olen hieman huolissani, koska laihtuminen ei ole hyväksi sairauden huomioon ottaen. Alanko siis syöttämään enemmän ruokaa?

Miten muuten, tiedättekö onko noissa "munuaisruoissa"(HIlls, Whiskas) laatueroja? Siis onko jompi kumpi terveellisempää?

Kiitos vastauksista etukäteen.

2

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Burmanomistaja

      on siitä poikkeuksellista ihmiseen verrattuna, että kissavanhus tarvitsee enemmän rasvaa kuin nuori kissa. Se ei pysty käyttämään ruoan energiaa niin tarkoin hyväkseen, joten ruoassa täytyy kissan vanhetessa olla enemmän energiaa kuin aikaisemmin. Minusta sinun kannattaisi kysyä eläinlääkäriltä tarkemmin, koska laihtuminen voi olla sairaudenkin merkki. Itse en kuitenkaan lisäisi ruoan määrää vaan rasvapitoisuutta.

      Hiukan alempana tällä palstalla on kirjoitus "Onko sheba-kissanruoka hyvä/laadukas?", johon kirjoittamassani vastauksessa on pari linkkiä kissanruokintaa käsitteleville sivuille. Lukaise juttu ja vilkaise linkkejä.

      Olen muuten ymmärtänyt, että myös kissan purkkiruoat voivat olla pahaksi munuaisille. Munuaisvikaisen kissan kuivamuona on varmaankin turvallista syötettävää, mutta itse en uskaltaisi syöttää munuaisvikaiselle lainkaan purkkiruokaa.

      Kuulin vähän aikaa sitten, että vanhaa kissaa ei kannata rokottaa, varsinkaan, jos sillä on munuaisvika. Terveenkin vanhan kissan munuaiset voivat kärsiä pahastikin rokotuksesta, ja rokotuksen aiheuttama rasitus voi jopa aiheuttaa kissan kuoleman.

      • Mari

        Siis nuo ruoat mitä kissalleni syötän on todellakin eläinlääkärin määräämiä ja niitä on tietääkseni saatavilla vain tuon merkkisinä (siis munuaisvikaiselle kissalle on hyvin vähän eri vaihtoehtoja...). Joten ruoan rasvaisuuteen on vaikea vaikuttaa.

        Tuohon munuaisvikaan kuuluu juuri tuo laihtuminen ja se ei ole hyvä merkki. Eli sairauteen se liittyykin. Ajattelinkin, että voisin soittaa eläinlääkärille, jolla ollaan käyty ja kysästä asiaa.

        Tosin painossa ei viime eläinlääkärikäynnin jälkeen ole tapahtunut muutosta. Lähinnä kissan lihaksisto on muuttunut. Keho on sillä nykyään ihan erilainen kuin nuorena. Nahka roikkuu ja selkäranka tuntuu silitettäessä. Silti kylkiluut eivät tunnu vaan siinä on kunnon rasvakerros. Jotenkin painovoima on tehnyt tehtävänsä...:)

        Sairauden puhjettua kissani painoi 5 kiloa ja nyt se painaa 4 kiloa. Voisiko tuo kilon pudotus olla pelkkää lihasta?

        Muuten kissa on kuitenkin ihan virkeä. Päivissä on kyllä eroja. Joskus se ei jaksa innostua millään, mutta toisinaan on taas matot kasassa ja koriste-esineet saa kyytiä.

        On se kyllä äärimmäisen ihana vanhus. Snif.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      164
      10292
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2813
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      80
      2508
    4. 85
      2351
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2084
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1898
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1382
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1345
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe