Ruoan määrä

Mari

Minulla on 14 vuotta täyttävä kissavanhus ja lisäksi sillä on krooninen munuaisvika ja se syö siis eläinlääkäriltä saatavaa ruokaa (Hills tai Whiskas).

Kissani ei kuitenkaan syö valtavia määriä ruokaa päivässä. 100 grammaa purkkiruokaa ja siihen päälle kuivamuonat (kourallinen). Miten teidän muiden kissat? Kuinka paljon ne syö ja onko mun kissalla aivan ihmeelliset ruokatottumkset? :) Ei se nuorempanakaan ole syönyt kauheasti. Nyt se on tosin alkanut laihtumaan ja sen takia olen hieman huolissani, koska laihtuminen ei ole hyväksi sairauden huomioon ottaen. Alanko siis syöttämään enemmän ruokaa?

Miten muuten, tiedättekö onko noissa "munuaisruoissa"(HIlls, Whiskas) laatueroja? Siis onko jompi kumpi terveellisempää?

Kiitos vastauksista etukäteen.

2

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Burmanomistaja

      on siitä poikkeuksellista ihmiseen verrattuna, että kissavanhus tarvitsee enemmän rasvaa kuin nuori kissa. Se ei pysty käyttämään ruoan energiaa niin tarkoin hyväkseen, joten ruoassa täytyy kissan vanhetessa olla enemmän energiaa kuin aikaisemmin. Minusta sinun kannattaisi kysyä eläinlääkäriltä tarkemmin, koska laihtuminen voi olla sairaudenkin merkki. Itse en kuitenkaan lisäisi ruoan määrää vaan rasvapitoisuutta.

      Hiukan alempana tällä palstalla on kirjoitus "Onko sheba-kissanruoka hyvä/laadukas?", johon kirjoittamassani vastauksessa on pari linkkiä kissanruokintaa käsitteleville sivuille. Lukaise juttu ja vilkaise linkkejä.

      Olen muuten ymmärtänyt, että myös kissan purkkiruoat voivat olla pahaksi munuaisille. Munuaisvikaisen kissan kuivamuona on varmaankin turvallista syötettävää, mutta itse en uskaltaisi syöttää munuaisvikaiselle lainkaan purkkiruokaa.

      Kuulin vähän aikaa sitten, että vanhaa kissaa ei kannata rokottaa, varsinkaan, jos sillä on munuaisvika. Terveenkin vanhan kissan munuaiset voivat kärsiä pahastikin rokotuksesta, ja rokotuksen aiheuttama rasitus voi jopa aiheuttaa kissan kuoleman.

      • Mari

        Siis nuo ruoat mitä kissalleni syötän on todellakin eläinlääkärin määräämiä ja niitä on tietääkseni saatavilla vain tuon merkkisinä (siis munuaisvikaiselle kissalle on hyvin vähän eri vaihtoehtoja...). Joten ruoan rasvaisuuteen on vaikea vaikuttaa.

        Tuohon munuaisvikaan kuuluu juuri tuo laihtuminen ja se ei ole hyvä merkki. Eli sairauteen se liittyykin. Ajattelinkin, että voisin soittaa eläinlääkärille, jolla ollaan käyty ja kysästä asiaa.

        Tosin painossa ei viime eläinlääkärikäynnin jälkeen ole tapahtunut muutosta. Lähinnä kissan lihaksisto on muuttunut. Keho on sillä nykyään ihan erilainen kuin nuorena. Nahka roikkuu ja selkäranka tuntuu silitettäessä. Silti kylkiluut eivät tunnu vaan siinä on kunnon rasvakerros. Jotenkin painovoima on tehnyt tehtävänsä...:)

        Sairauden puhjettua kissani painoi 5 kiloa ja nyt se painaa 4 kiloa. Voisiko tuo kilon pudotus olla pelkkää lihasta?

        Muuten kissa on kuitenkin ihan virkeä. Päivissä on kyllä eroja. Joskus se ei jaksa innostua millään, mutta toisinaan on taas matot kasassa ja koriste-esineet saa kyytiä.

        On se kyllä äärimmäisen ihana vanhus. Snif.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      21
      11421
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      46
      3964
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      113
      3160
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      141
      2473
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      99
      2191
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      200
      1814
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      308
      1083
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      875
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      795
    10. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      52
      730
    Aihe