Ruoan määrä

Mari

Minulla on 14 vuotta täyttävä kissavanhus ja lisäksi sillä on krooninen munuaisvika ja se syö siis eläinlääkäriltä saatavaa ruokaa (Hills tai Whiskas).

Kissani ei kuitenkaan syö valtavia määriä ruokaa päivässä. 100 grammaa purkkiruokaa ja siihen päälle kuivamuonat (kourallinen). Miten teidän muiden kissat? Kuinka paljon ne syö ja onko mun kissalla aivan ihmeelliset ruokatottumkset? :) Ei se nuorempanakaan ole syönyt kauheasti. Nyt se on tosin alkanut laihtumaan ja sen takia olen hieman huolissani, koska laihtuminen ei ole hyväksi sairauden huomioon ottaen. Alanko siis syöttämään enemmän ruokaa?

Miten muuten, tiedättekö onko noissa "munuaisruoissa"(HIlls, Whiskas) laatueroja? Siis onko jompi kumpi terveellisempää?

Kiitos vastauksista etukäteen.

2

420

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Burmanomistaja

      on siitä poikkeuksellista ihmiseen verrattuna, että kissavanhus tarvitsee enemmän rasvaa kuin nuori kissa. Se ei pysty käyttämään ruoan energiaa niin tarkoin hyväkseen, joten ruoassa täytyy kissan vanhetessa olla enemmän energiaa kuin aikaisemmin. Minusta sinun kannattaisi kysyä eläinlääkäriltä tarkemmin, koska laihtuminen voi olla sairaudenkin merkki. Itse en kuitenkaan lisäisi ruoan määrää vaan rasvapitoisuutta.

      Hiukan alempana tällä palstalla on kirjoitus "Onko sheba-kissanruoka hyvä/laadukas?", johon kirjoittamassani vastauksessa on pari linkkiä kissanruokintaa käsitteleville sivuille. Lukaise juttu ja vilkaise linkkejä.

      Olen muuten ymmärtänyt, että myös kissan purkkiruoat voivat olla pahaksi munuaisille. Munuaisvikaisen kissan kuivamuona on varmaankin turvallista syötettävää, mutta itse en uskaltaisi syöttää munuaisvikaiselle lainkaan purkkiruokaa.

      Kuulin vähän aikaa sitten, että vanhaa kissaa ei kannata rokottaa, varsinkaan, jos sillä on munuaisvika. Terveenkin vanhan kissan munuaiset voivat kärsiä pahastikin rokotuksesta, ja rokotuksen aiheuttama rasitus voi jopa aiheuttaa kissan kuoleman.

      • Mari

        Siis nuo ruoat mitä kissalleni syötän on todellakin eläinlääkärin määräämiä ja niitä on tietääkseni saatavilla vain tuon merkkisinä (siis munuaisvikaiselle kissalle on hyvin vähän eri vaihtoehtoja...). Joten ruoan rasvaisuuteen on vaikea vaikuttaa.

        Tuohon munuaisvikaan kuuluu juuri tuo laihtuminen ja se ei ole hyvä merkki. Eli sairauteen se liittyykin. Ajattelinkin, että voisin soittaa eläinlääkärille, jolla ollaan käyty ja kysästä asiaa.

        Tosin painossa ei viime eläinlääkärikäynnin jälkeen ole tapahtunut muutosta. Lähinnä kissan lihaksisto on muuttunut. Keho on sillä nykyään ihan erilainen kuin nuorena. Nahka roikkuu ja selkäranka tuntuu silitettäessä. Silti kylkiluut eivät tunnu vaan siinä on kunnon rasvakerros. Jotenkin painovoima on tehnyt tehtävänsä...:)

        Sairauden puhjettua kissani painoi 5 kiloa ja nyt se painaa 4 kiloa. Voisiko tuo kilon pudotus olla pelkkää lihasta?

        Muuten kissa on kuitenkin ihan virkeä. Päivissä on kyllä eroja. Joskus se ei jaksa innostua millään, mutta toisinaan on taas matot kasassa ja koriste-esineet saa kyytiä.

        On se kyllä äärimmäisen ihana vanhus. Snif.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1088
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      686
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      193
      547
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      470
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      171
      451
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      437
    Aihe