Minulla on 14 vuotta täyttävä kissavanhus ja lisäksi sillä on krooninen munuaisvika ja se syö siis eläinlääkäriltä saatavaa ruokaa (Hills tai Whiskas).
Kissani ei kuitenkaan syö valtavia määriä ruokaa päivässä. 100 grammaa purkkiruokaa ja siihen päälle kuivamuonat (kourallinen). Miten teidän muiden kissat? Kuinka paljon ne syö ja onko mun kissalla aivan ihmeelliset ruokatottumkset? :) Ei se nuorempanakaan ole syönyt kauheasti. Nyt se on tosin alkanut laihtumaan ja sen takia olen hieman huolissani, koska laihtuminen ei ole hyväksi sairauden huomioon ottaen. Alanko siis syöttämään enemmän ruokaa?
Miten muuten, tiedättekö onko noissa "munuaisruoissa"(HIlls, Whiskas) laatueroja? Siis onko jompi kumpi terveellisempää?
Kiitos vastauksista etukäteen.
Ruoan määrä
2
380
Vastaukset
- Burmanomistaja
on siitä poikkeuksellista ihmiseen verrattuna, että kissavanhus tarvitsee enemmän rasvaa kuin nuori kissa. Se ei pysty käyttämään ruoan energiaa niin tarkoin hyväkseen, joten ruoassa täytyy kissan vanhetessa olla enemmän energiaa kuin aikaisemmin. Minusta sinun kannattaisi kysyä eläinlääkäriltä tarkemmin, koska laihtuminen voi olla sairaudenkin merkki. Itse en kuitenkaan lisäisi ruoan määrää vaan rasvapitoisuutta.
Hiukan alempana tällä palstalla on kirjoitus "Onko sheba-kissanruoka hyvä/laadukas?", johon kirjoittamassani vastauksessa on pari linkkiä kissanruokintaa käsitteleville sivuille. Lukaise juttu ja vilkaise linkkejä.
Olen muuten ymmärtänyt, että myös kissan purkkiruoat voivat olla pahaksi munuaisille. Munuaisvikaisen kissan kuivamuona on varmaankin turvallista syötettävää, mutta itse en uskaltaisi syöttää munuaisvikaiselle lainkaan purkkiruokaa.
Kuulin vähän aikaa sitten, että vanhaa kissaa ei kannata rokottaa, varsinkaan, jos sillä on munuaisvika. Terveenkin vanhan kissan munuaiset voivat kärsiä pahastikin rokotuksesta, ja rokotuksen aiheuttama rasitus voi jopa aiheuttaa kissan kuoleman.- Mari
Siis nuo ruoat mitä kissalleni syötän on todellakin eläinlääkärin määräämiä ja niitä on tietääkseni saatavilla vain tuon merkkisinä (siis munuaisvikaiselle kissalle on hyvin vähän eri vaihtoehtoja...). Joten ruoan rasvaisuuteen on vaikea vaikuttaa.
Tuohon munuaisvikaan kuuluu juuri tuo laihtuminen ja se ei ole hyvä merkki. Eli sairauteen se liittyykin. Ajattelinkin, että voisin soittaa eläinlääkärille, jolla ollaan käyty ja kysästä asiaa.
Tosin painossa ei viime eläinlääkärikäynnin jälkeen ole tapahtunut muutosta. Lähinnä kissan lihaksisto on muuttunut. Keho on sillä nykyään ihan erilainen kuin nuorena. Nahka roikkuu ja selkäranka tuntuu silitettäessä. Silti kylkiluut eivät tunnu vaan siinä on kunnon rasvakerros. Jotenkin painovoima on tehnyt tehtävänsä...:)
Sairauden puhjettua kissani painoi 5 kiloa ja nyt se painaa 4 kiloa. Voisiko tuo kilon pudotus olla pelkkää lihasta?
Muuten kissa on kuitenkin ihan virkeä. Päivissä on kyllä eroja. Joskus se ei jaksa innostua millään, mutta toisinaan on taas matot kasassa ja koriste-esineet saa kyytiä.
On se kyllä äärimmäisen ihana vanhus. Snif.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011881704126Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1133571Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös2483007Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä71739Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.1641376- 761275
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.311161Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen
Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.63961- 67842
- 89836