Rikosasioiden sovittelun tarkoituksena on "tarjota rikoksen tekijälle mahdollisuus uhrinsa solvaamiseen ja rikoksesta aiheutuneiden sanktioiden täydelliseen välttämiseen".
Miksi on tarpeen sovitella rikoksia, joissa on selkeä tekijä ja selkeä uhri?
Miksi sovittelija kiristää rikoksen uhria sopimaan eli päästämään rikollinen vastuusta?
Miksi Suomessa rikoksen uhri yleensä kärsii enemmän kuin rikoksen tekijä?
Sovittelun tarkoitus
14
3319
Vastaukset
- = hyvä
Alle 15 vuotiaille.
- hyvä heille
tai no joo, jos asiaa katsotaan rikollisen näkövinkkelistä, niin on. Alle 15-vuotias kriminaalin alku pääsee päänsilityksellä, mutta vastaavasti alle 15-vuotias uhri syyllistetään. Lapselleni jäi kuva, että Suomessa saa tehdä mitä vain, kun hänen pahoinpitelijänsä pääsi kuin koira veräjästä.
- tämän takia
hyvä heille kirjoitti:
tai no joo, jos asiaa katsotaan rikollisen näkövinkkelistä, niin on. Alle 15-vuotias kriminaalin alku pääsee päänsilityksellä, mutta vastaavasti alle 15-vuotias uhri syyllistetään. Lapselleni jäi kuva, että Suomessa saa tehdä mitä vain, kun hänen pahoinpitelijänsä pääsi kuin koira veräjästä.
Huoltajien läsnäolo on sovittelussa tärkeä.
- paikalla
tämän takia kirjoitti:
Huoltajien läsnäolo on sovittelussa tärkeä.
niin lopputulos oli sama. Ilmaisimme tyytymättömyytemme sovitteluun ja ns. keskeytimme sen. Tapahtuneesta on kohta puoli vuotta. Mistään ei ole kuulunut jatkotoimenpiteitä, eli todennäköisesti asia painettiin villaisella. Sovittelija-eukot olivat etukäteen pahoinpitelijän puolella ja uhri syyllistettiin porukalla.
- Tapauksenne
paikalla kirjoitti:
niin lopputulos oli sama. Ilmaisimme tyytymättömyytemme sovitteluun ja ns. keskeytimme sen. Tapahtuneesta on kohta puoli vuotta. Mistään ei ole kuulunut jatkotoimenpiteitä, eli todennäköisesti asia painettiin villaisella. Sovittelija-eukot olivat etukäteen pahoinpitelijän puolella ja uhri syyllistettiin porukalla.
Meni sovitteluun poliisin toimesta asia palautuu heille.
Ikävää luettavaa tuo puolueellisuuden tunne, koska sovittelu perustuu nimenomaan sovittelijoiden puolueettomuuteen, tai ainakin pitäisi. - kerran poliisit
Tapauksenne kirjoitti:
Meni sovitteluun poliisin toimesta asia palautuu heille.
Ikävää luettavaa tuo puolueellisuuden tunne, koska sovittelu perustuu nimenomaan sovittelijoiden puolueettomuuteen, tai ainakin pitäisi.siis vetävät lonkkaa. Onhan se tietysti helpompi istua auton kopissa tutkaamassa kuin lähteä nuorisorikollisia kuulustelemaan. jep
- hmhh
paikalla kirjoitti:
niin lopputulos oli sama. Ilmaisimme tyytymättömyytemme sovitteluun ja ns. keskeytimme sen. Tapahtuneesta on kohta puoli vuotta. Mistään ei ole kuulunut jatkotoimenpiteitä, eli todennäköisesti asia painettiin villaisella. Sovittelija-eukot olivat etukäteen pahoinpitelijän puolella ja uhri syyllistettiin porukalla.
Tulee muistaa, että jutun käsittelyssä menee aikaa, jopa vuosi saattaa mennä ennen kuin juttu menee "eteenpäin".
- sinun mielestäsi
kiristi sovitteluneuvottelussa tekemään sopimuksen niin silloin sinun tehtäväsi on ilmoittaa siitä sovittelutoimistoon jossa valituksesi käsitellään.
- Koulutus ?
Sovittelu koulutukseen voi osallistua kuka tahansa Matti Meikeläinen.
Joukkoon voi eksyä ns besserwissereitä, jotka toimivat omien mielipiteidensä mukaan.
Onko sovittelijakoulutuksessa jonkinlainen niin kutsuttu päättö tai näyttötyö ?
Mikäli ei niin olisiko syytä harkita ?
Kysymyksessähän on vakava asia ihmisten elämässä.
- Sovittelussa
On uhrin ja tekijä kohtaaminen ja tapahtumien läpikäynti.
Uhrilla "pitäisi" olla mahdollisuus kertoa kaikki tuntemuksensa ja jos tekijä pyrkii aidosti selvittämään tekonsa hän kykenee vastuunsa kantamaan.
Sovittelijat EIVÄT ole tuomareita EIVÄTKÄ puheenjohtajia sovittelutilanteessa.
Sovittelussa voidaan sopia myös joitain osia tapahtuneesta rikoksesta, jotka voidaan huomioida mahdollisessa oikeudenkäynnissä.
Sovittelijoiden tehtävä on PUOLUEETTOMUUS ja kertomasi tapahtuma ei vaikuta siltä.
Valitettavasti- jhxgdjxd
Mutta miksi uhrin ja tekijän pitäisi kohdata? Kuka sitä kohtaamista tarvitsee? Ei ainakaan uhri!!!! Onko ollenkaan ajateltu sitä miten traumaattista kohtaaminen voi uhrille olla? Usein uhri tulee pahoinvoivaksi jo pelkästä ajatuksesta että pitää olla samassa huoneessa rikoksentekijän kanssa. Miksei sovittelua voi toteuttaa ilman että uhri ja tekijä kohtaavat, esim. puhelinneuvotteluna tai siten että uhri voi lähettää paikalle valtuuttamansa edustajan?
- kommenteillasi
niin naulan kantaan kuin vain voi osua. Sovittelu-systeemi on keksitty vain ja ainoastaan rikollisten hyysäämiseksi. Meidän kokemus oli kaamea, nuorille ihmisille annettiin signaali, että toisen saa pahoinpidellä ilman mitään seuraamuksia. Aivan järkyttävä kokemus... jos vielä tulevaisuudessa joudun/joudumme rikoksen uhriksi, emme missään vaiheessa edes harkitse sovittelua. Suoraan vaan poliisitutkintaan ja käräjille, eikä minnekään sovitteluun missä uhrista yritetään tehdä väkisin syyllinen.
- itsekin ollut
Ihmettelen kovasti, kuinka negatiivisia kokekemuksia sovittelusta ihmisillä on. Lukiessani näitä tuntuu ihan uskomattomattomalta. Miksi ette valita sovittelutoimistolle, sovittelunohjaajalle, keskeytä sovittelua ym. Oma kokemukseni sovittelusta oli tosi positiivinen ja huomatkaa, olen pahoinpidellyn tytön äiti!! Tekijää ei suinkaan "silitelty päähän", uhria ei syyllistetty, vaan koko prosessi oli erittäin asiallinen. Korvauksestkin maksettiin asianmukaisesti. Myös tyttäreni piti sovittelua hyvänä, eikä hänen ole tarvinnut pelätä sen jälkeen tekijää. Meidän perheeltä ainakin iso kiitos sovittelulle ja sovittelijoille!
- sen pitäisi olla
Ilman muuta asiattomista sovittelijoista ilmoitus eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse644431Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973678Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083321Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.191883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 82819
- 44803
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105797Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23764