elikkä mul on kurkku kipee ja ääni ei oo normaali ni olisko jotai niksejä mil sais kuntoo ennen teatteri esitystä koska siellä pitäs käyttää aika paljo ääntä?
Nopeita niksejä
1
320
Vastaukset
- tekniikan opetellut
Keitä vettä tai tavallista teetä, laita reilusti hunajaa, purista puolikas sitruunan mehu ja muutama sisu-pastilli. Anna sisujen sulaa hetken aikaa ja nauti juoma hitaasti. Voit vaikka kurluttaa nielussa sitä ennen nielaisua.
Sisu-pastilleja kannattaa muutenkin imeskellä ennenkuin alkaa käyttämään ääntänsä esim laulaessa tai puhetta pitäessä tai jos ääni on rasittunut.
Kaikkista parasta olisi opetella äänitekniikkaa joten nuo rasitukset vähenevät äänihuulissa. Sitä ei tosin opi hetkessä, mutta sitä oppii harjoittelemalla ja lopulta se tulee automaattisesti, ilman että ajattelee sitä. Aikaa varattava tuohon vähintään 4-6 kk. Se kannattaa silti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1351043- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774