Suomi-soffa, tympeä paikka asioida

"Huipputarjousten" idea on vetää vain asiakas liikkeeseen.

Menin ostamaan moottorisänkyä 199,-

Nurkassa rötkötti viallinen yksilö, jonka myyjä haukkui aivan roskaksi, toimitusaikakin olisi kuulemma 2 kuukautta.

Tein kuitenkin kaupat myyjän ollessa todella töykeä. Kumma kyllä tavaraa löytyikin varastosta ja "oikea hinta" on muka 850,- ja "alennus" 80%.

No, hinnat uskoo ken haluaa, sain kuitenkin vastineen 170 €urolle ja moni maksaa varmaan samasta tuotteesta tuon 850:kin.

Otin siis ilman pakettiin kuulunutta patjaa, jonka senkin myyjä haukkui kelvottomaksi ja moottorisänkyyn täysin sopimattomaksi;-)

8

1067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tie...

      Te huonon omantunnon omaavat uniongelmaiset!!
      Muistakaa: Hyvä omatunto on paras päänalunen.

    • The Rat

      Olen yhden sohvan erehtynyt SS:stä ostamaan. Oikein kotimaista työtä ja mitä kaikkea...

      Alkuvaikeuksien jälkeen (ei saapunut sovittuna ajankohtana, eikä seuraavanakaan, yms) sain sohvan kannettua kotiin. Ja tässä vaiheessa alkoi epäilyttämään. Kolmenistuttava oli sen verran kevyt, että jos siitä olisi saanut hyvän otteen, olisi sen kantanut yksin varsin näppärästi sisälle.

      Sitten tein sen virheen että siirsin sitä. Ratkeavan sauman ääni oli oikein miellyttävä... Laatua...

      Jeps. SS ja Masku on tuon jälkeen kierretty kaukaa. Eivät ole tarjoustuotteetkaan hintansa arvoisia...

      Voi hyvin olla, että puolen vuoden kuluttua sinullakin on risa moottorisänky nurkissa. Toki saat sen korjautettua puoleksi vuodeksi, kunhan nukut jossain muualla muutaman kuukauden... Onnea vaan. :)

      • olla maksamatta samaisesta sängystä 850,-.

        Tällä saan kokeiltua "moottorisänkyä", ja voin jatkossa ostaa "kunnollisen" jos haluan.

        Tässä vaan ostajan on oltava tarkkana. Ihan saman tehtaan saman tuotteen hinnat vaihtelevat ostopaikasta ja tarjouksesta riippuen välillä 200-1000€.


      • hinnoitella voi
        Phoca55 kirjoitti:

        olla maksamatta samaisesta sängystä 850,-.

        Tällä saan kokeiltua "moottorisänkyä", ja voin jatkossa ostaa "kunnollisen" jos haluan.

        Tässä vaan ostajan on oltava tarkkana. Ihan saman tehtaan saman tuotteen hinnat vaihtelevat ostopaikasta ja tarjouksesta riippuen välillä 200-1000€.

        ihan miten vain ja antaa sitten hurjat alennukset syötiksi. Kyllä se on oikea hinta/laatusuhde, mikä pitäisi harkita.

        Itselläni oli talvella tarve uusia sohva. Sopivaa ei löytynyt paikallisista, mutta sitten ilmaantui kiertävä mööpelikauppias seuratalolle pariksi päiväksi. Poikkesin katsomassa ja yksi sopiva olisi ollut. Hintalappu 3.000 €.

        Puistelin päätäni, turhan tyyris. Myyjä: Laitetaan 2.000 €. Ei käy. No 1.000 €. Ei. No paljonko tarjoat? En viitsinyt tarjota, jokin 300-400 € olisi ollut sopiva vastaavan tasoisiin verrattuna. Ei kannata alennusprosentteja tuijotella:)


      • minäen
        Phoca55 kirjoitti:

        olla maksamatta samaisesta sängystä 850,-.

        Tällä saan kokeiltua "moottorisänkyä", ja voin jatkossa ostaa "kunnollisen" jos haluan.

        Tässä vaan ostajan on oltava tarkkana. Ihan saman tehtaan saman tuotteen hinnat vaihtelevat ostopaikasta ja tarjouksesta riippuen välillä 200-1000€.

        uskotko todella joulupukkiin. sama tuote maksaa paikasta ja tarjouksesta riippuen 200-800. Jos näin olisi niin ei olisi muita kun niitä 200e ostajia.


    • t.l.

      Ja kyllä sai "tapella". Ikinä en enää osta Suomi-Soffasta mitään.
      Meillä on tässä muutaman sadan metrin päässä pieni huonekaluliike. Olen asioinut siinä "vuosikymmeniä" ja asioin edelleen. Hinta-laatu suhde ok ja palvelu miellyttävää eikä koskaan minkaanlaista painostusta. Aikaa on miettiä ostaako vai eikö ja käydä katsomassa useanpana päivänä haluamaansa huonekalua. Lisäksi huonekalut ovat valmiiksi koottu ja tuovat aina kotiin tuotteet. Hauskinta oli, kun keväällä ostin maton ja olin polkupyörällä liikkeellä, niin myyjä sanoi ettei sitä nyt pyörällä kuljeteta vaan he tuovat maton liikkeen sulkemisen jälkeen. Toivat :)

      • Pirre*

        sellainen palvelualttius..

        Meidän huonekalukauppias kasaa myös esim. kaapit/kin valmiiksi, ja tuo perille asti ilman eri maksua. Sen mieheni sängynkin kasasivat tässä paikanpäällä, oisi me siinä muuten pähkäilty kummasti, - vaikka onhan niissä hyvät kasausohjeet mukana, mutta siltikin.

        Mökille kasasin itse sellaisen pienen soffan, - ei siitä kyllä yhtään osaa jäänyt yli :))


      • t.l.
        Pirre* kirjoitti:

        sellainen palvelualttius..

        Meidän huonekalukauppias kasaa myös esim. kaapit/kin valmiiksi, ja tuo perille asti ilman eri maksua. Sen mieheni sängynkin kasasivat tässä paikanpäällä, oisi me siinä muuten pähkäilty kummasti, - vaikka onhan niissä hyvät kasausohjeet mukana, mutta siltikin.

        Mökille kasasin itse sellaisen pienen soffan, - ei siitä kyllä yhtään osaa jäänyt yli :))

        Tottahan se tuntuu hienolta, kun palvellaan asiaksta ja tulee varmasti oikein mm. kasattua huonekalut. Kolmisenkymmenta vuotta olen käynyt tässä paikallisessa huonekaluliikkeessa ja omistaja/myyjä on jo seitsemänkymmenen korvissa oleva hieno rouva. Kysyin häneltä kuinka kauan vielä aikoo pitää liikettä. Hän vastasi, että niin kauan kun hän on olemassa. Kävin tässä hiljakkoin katsomassa valmiiksi sellasta keinutuolia, joka jousien päällä kiikkuu. Vie vähän tilaa ja on mainio vauvan hoidossa. Siinä on helppo tuudittaa ja syöttää pikkuista.
        Itselläni aijon pitää keinun vanhuuden päiviäni ajatellen, tyttö ostakoon omaan kotiinsa kiikun, jos on tarpeellinen :)


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      144
      6232
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      193
      3864
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      31
      2741
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      478
      2740
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2365
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      185
      2033
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      134
      1495
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1314
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1294
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      89
      1064
    Aihe