Toinen välivuosi korkeakoulun aikana

pihalla600

Olen opiskellut metsätaloutta 2 vuotta ja pidin opiskelujen välissä yhden välivuoden, joka on nyt loppusuoralla. Olen tehnyt koulutusta vastaavaa työtä ja ollut rakennushommissa tässä. Tekisi melkein mieli pitää toinenkin välivuosi, koska se on mahdollista, tosin opintosuunnitelma hiukan muuttuu ja palaaminen ei ole niin helppoa vuoden päästä. Rakennushommat jatkuisivat vielä pari kuukautta, jolloin pitäisi hakea sitten taas töitä. En vieläkään tiedä onko metsäala se mun juttu. En sitten tiedä katoaako motivaatio kaikkeen, jos en nyt mene kouluun. Opiskeluintoa olisi, jos vain olisi varmasti mieleinen ala. Toisaalta on turha tuhlata kahta vuotta, jos ala ei kiinnostakaan ja työpaikat löytyvät pääosin jostain tuppukyliltä.

2

1054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitten..

      kannattaa pitää se toinenkin välivuosi, jonka aikana ajatuksesi varmaan selkiytyvät. Se on kyllä totta, että opiskelun jatkaminen voi tuntua sitten hankalammalta, mutta minkäs teet.

    • Poksi

      Työnteko on nykyään opiskelua kannattavampaa, joten välivuosi tai kaksikin välivuotta auttaa varmasti työllistymisessä jatkossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11426
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8112
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5904
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4840
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4687
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4213
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3497
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3260
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1751
    Aihe