onko

Onko tällänen yleistä? Joudun yli 50 vuotiaille tarkoitetulle kuukauden kurssille, jossa opetellaan työhönhakemista. Ihmettelen eikö lyhempi aika riittäisi ja kun olen jo 58 vuotias niin eiköhän sitä jo osaa käyttäytyä työnhaussa oikein jos vaan haluaa.
4280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulle ehdoteltiin samaa 54:na.

Kehoituksestani mamma vilkaisi koneeltaan työhistoriaani ja vaihdoimme puheenaihetta.

Ilmeisesti toimistokohtaista hulluttelua?

Tosin mamma saattoi vainuta ettei minulla ollut aikomustakaan hakea työtä.
Minulle suoraan tarjotut toki otin vastaan.

Äänestä

Minut oltiin passittamassa muutamaa kuukautta vaille 60-vuotiaana ja eläkeputkessa olevana sekä akateemisen koulutuksen ja vuosikymmenien työuran omaavana kurssille nimeltä 'Uusille urille'. Kurssi sisälsi pääasiassa askartelua ja sitä, että kurssilaisten pakotettiin hakeutumaan yrityksiin ilmaistyöntekijöiksi. Kurssi sisälsi askartelun lomassa myös atk:n alkeita ja hakemuksen laatimista atk:lla. Kerrottakoon vielä, että minä olen käynyt ensimmäiset atk-kurssini 1970-luvulla ja viimeisimmässä työpaikassa toimin oman työni ohessa mikrotukihenkilön apuna selvittelemässä työtoverieni atk-ongelmia.

En ole ainut kuusikymppinen, joka moiselle kurssille on oltu laittamassa. Tiedän maajussin, joka aikanaan oli käynyt kansakoulun, koska peruskoulua ei silloin vielä ollut, muuta koulutusta maajussilla ei ollut. Maajussi joutui lopettamaan tilanpidon EU-säännösten vuoksi ja oli siksi työttömyyskortistossa.

Maajussi olisi laitettu samantapaiselle kurssille, mille minuakin yritettiin. Kurssin sisältö oli kurssiesitteessä kerrottu niin hienosti, että minäkin jouduin lukemaan sen pariin otteeseen, jotta käsittäisin kaikki hienoudet, vaikka koulutuspolitiikkaakin olen yliopistossa joskus lueskellut.

Tämä kuukautta vaille 60-vuotias maajussi kieltäytyi moisesta, minkä vuoksi sai sitten kahden kuukauden karenssin ja eläkkeelle pääsy myöhästyi tästä syystä.

Kiusa se on pienikin kiusa.

Äänestä
  • Ajatella, että oikeen akateeminen koulutus sinulla, olet varmaan etevä.

    Äänestä

  • ougg kirjoitti:

    Ajatella, että oikeen akateeminen koulutus sinulla, olet varmaan etevä.

    Tuo akateeminen on viestissäni vain siksi, ettei edes koulutus pelasta humpuukikurssitukselta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarpeellinen? kirjoitti:

Onko tällänen yleistä? Joudun yli 50 vuotiaille tarkoitetulle kuukauden kurssille, jossa opetellaan työhönhakemista. Ihmettelen eikö lyhempi aika riittäisi ja kun olen jo 58 vuotias niin eiköhän sitä jo osaa käyttäytyä työnhaussa oikein jos vaan haluaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu