Koska viimeistään Havrix tehoste

Aulikki

Olen saanut Havrix rokotteen 28.7.07.
Koska viimeistään pitäisi ottaa tehoste?
Kerkeänkö vielä syyskuussa?
Kiitos!

6

3593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      soita terveydenhoitajalle tms, ja varmista, onko vielä ajantasalla, vai pitääkö aloittaa alusta, että tulee oikeasti suoja 20 vuodeksi.

    • näin on

      6 kk sisällä.

    • th741

      Rokotteen valmistajan mukaan tehoste rokotusta
      suositellaan pistettäväksi AIKAISINTAAN 6 kk
      ensimmäisestä pistoksesta ja VIIMEISTÄÄN 5 vuotta
      ekasta pistoksesta,mielellään pistos kuitenkin
      6-12 kk ekasta piikistä.
      Suojan sanotaan kestävän 25 vuotta.
      Valmistaja on gsk eli GlaxoSmitKline

      • Limoo

        minulle sanottiin tuosta 6-12kk mielellään. meni melkein vuori ennenkuin oli "hyvä" aika ottaa toinen pistos .


    • en ymmärrä

      niin useasti ja kun kysymyksessä oma terveys niin täällä kysellään? Vastauksia yhtä monta kuin hevosmiesten tietotoimiston jäseniä ja varma tieto on jossain muualla kuin täällä. Soita siis oma lääkärille, tervydenhoitajalle tai kysy netissä rokote.fi niin ei mene pieleen.

      • on yllä

        Th752 on täysin oikeassa. Elimistö muistaa kyllä annetun rokotteen ainakin viiteen vuoteen asti, jolloin jatketaan siitä mihin jäätiin. Mutta suositus boosterille on tuo 6-12kk.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      240
      2744
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1154
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1121
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      57
      899
    8. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      830
    10. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    Aihe