Olen saanut Havrix rokotteen 28.7.07.
Koska viimeistään pitäisi ottaa tehoste?
Kerkeänkö vielä syyskuussa?
Kiitos!
Koska viimeistään Havrix tehoste
6
3601
Vastaukset 6
- ....
soita terveydenhoitajalle tms, ja varmista, onko vielä ajantasalla, vai pitääkö aloittaa alusta, että tulee oikeasti suoja 20 vuodeksi.
- näin on
6 kk sisällä.
- th741
Rokotteen valmistajan mukaan tehoste rokotusta
suositellaan pistettäväksi AIKAISINTAAN 6 kk
ensimmäisestä pistoksesta ja VIIMEISTÄÄN 5 vuotta
ekasta pistoksesta,mielellään pistos kuitenkin
6-12 kk ekasta piikistä.
Suojan sanotaan kestävän 25 vuotta.
Valmistaja on gsk eli GlaxoSmitKline- Limoo
minulle sanottiin tuosta 6-12kk mielellään. meni melkein vuori ennenkuin oli "hyvä" aika ottaa toinen pistos .
- en ymmärrä
niin useasti ja kun kysymyksessä oma terveys niin täällä kysellään? Vastauksia yhtä monta kuin hevosmiesten tietotoimiston jäseniä ja varma tieto on jossain muualla kuin täällä. Soita siis oma lääkärille, tervydenhoitajalle tai kysy netissä rokote.fi niin ei mene pieleen.
- on yllä
Th752 on täysin oikeassa. Elimistö muistaa kyllä annetun rokotteen ainakin viiteen vuoteen asti, jolloin jatketaan siitä mihin jäätiin. Mutta suositus boosterille on tuo 6-12kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7062131Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss3651158- 74990
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö160907Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E65656- 46634
- 33617
- 88587
- 32580
- 38534