Kuivaatteko pyykit talvella ulkona?
Miten saatte ne kuiviksi yms?
Pyykin kuivatus talvella
11
15282
Vastaukset
- mutta!
Tärkeintä, että ladotaan telineelle mahdollisimman ilmavasti, jotta kuivavat mahdollisimman nopeasti.
Jos hitaasti kuivuessa vaatteeseen jää paha haju, se ei lähde pois enää millään - haisee vielä vuosienkin kuluttua..- nyt taas
kaikki pyykit saunassa. muualla ei kuivu kun kolmessa päivässä.. Ei oo vielä keskuslämmitys päällä. Eikä oo kaivattukaan.
- kyllä onnistuu
Talvella voi hyvin kuivattaa vaatteita ulkona. Pakkasella vesi haituu vähitellen ja pyykki kuivuu. Vaatii vain vähän enemmän aikaa kuin kesällä kuivatus.
Ja lisäksi tulee pyykistä raikas ja hyvä tuoksu. Ihana! - lakana
Pakkaskelillä vien lakanapyykin ulos korkeintaaan puoleksi vuorokaudeksi saamaan raitista ilmaa.Tokihan ne eivät sinä ajassa kuivu.
Tuon ne sisään tönkköinä ja laitan kaksinkerroin kuivumaan kodin ovien päälle.Siinä kuivuvat sitten seuraavaan päivään asti ja tuoksuvat raikkaille ja myöskin vielä vähän pesuaineille,josta tykkään.
Varo räntäkelejä!Silloin ei kannata ulkona kuivattaa mitään.Silloin lakanoihin jää ihan hirveä haju,joka täytyy pestä pois uudestaan.
Muut pyykit,paidat housut jne.sen sijaan kannattaa kuivattaa talvella aina sisällä telineessä.
Toiset tykkäävät kun pyykistä on ulkokuivatuksen jälkeen lähtenyt kaikki pesuaineen tuoksut pois,mutta mielestäni liiallinen ulkokuivatus kesälläkin tekee vaatteista/lakanoista "kummallisen "hajuisia.
Niin,ja sitä paitsi..talvellahan huoneilma on monesti kovin kuiva joten kosteat lakanat ovien päällä kuivumassa tuottaa ilmaankin kosteutta.
Helpompi hengittääkin.- oikein...
taida olla hyvä idea kuivattaa kosteita lakanoita ovien päällä, siinä kyllä ovet jonkin ajan kuluttua alkavat rapistumaan ja maali irtoileen.
- sublimoituminen
Ulkona ne pyykit vielä mun lapsuudessa kuivattiin ja joku tehnee sitä vielä nykyäänkin.
Wikipediasta lainattua:
Sublimoituminen on olomuodonmuutos suoraan kiinteästä kaasuksi ilman nestemäistä välitilaa. Sitä tapahtuu kun lämpötila ja kaasun osapaine ovat kolmoispisteen alapuolella. Sublimoitumisen vastakohta on härmistyminen, muutos kaasusta kiinteään.
Tunnetuin "normaaleissa" olosuhteissa sublimoituva aine on hiilihappo, joka sublimoituu suoraan "hiilihappojäästä" höyryksi.
Myös lumi sublimoituu usein aurinkoisina kevättalven päivinä, kun lämpötila on pakkasen puolella. Samaa tapahtuu pyykille, joka ripustetaan pakkasella ulos kuivumaan: vesi jäätyy, jää sublimoituu vesihöyryksi, ja jäisestä pyykistä tulee suoraan kuivaa.
Pikakahvin ja muutamien muiden elintarvikkeiden pakastekuivaus perustuu sublimoitumiseen.
Nykyisin myös esim. kangastulosteita tehdään sublimaatiotekniikalla. Tulostettu paperi prässätään / sublimoidaan kankaalle.
Näytä
Aineen olomuodot- Nxx
Näin se tapahtui - ensin jäädytettiin ulkona ja sitten tuotiin sisälle ja nukuttiin kosteassa ilmassa, vähän mietitytti mitä järkeä.
Ei tehty taloja asumista varten, kun ei ollut pyykinkuivatuspaikkaa.
Nyt taas kun olisi, kukaan ei käytä kuivaushuonetta kun varastetaan.
Raikasta tuoksua ei voi saada muutoin kuin kuivaamalla ulkona.
Entinen anoppi kuivasi pyykin metsässä etteivät ihmiset näe jos on rikkinäinen tai pinttynyt lakana, että monta mutkaa pyykinpesussa.
Teline ei paljon maksa.
- pööpöö
kukaan nykyään ei taida tietää mille puhdas haisee kun puhtaan pyykin pitää tuoksua pesuaineelle eli eihän se oo puhdas silloin? sehän vaan voi peittää sitte sen paskan hajun ja luullaan että on puhdasta kun haisee pesuaineelle...
- onpa tutkittu
http://www.uusisuomi.fi/tiede-ja-ymparisto/54843-kuivaatko-pyykkia-sisalla-yllattava-varoitus
VARSINKIN TUOKSUVA PYYKKI; ilmaan leviävä huuhdeaine hajusteineen; EI pilttien keuhkoille - poltinkuivuri
minä kuivatan talvella pannuhuoneessa telineellä, hyvin nopeasti kuivuu kun käy ilmavirta maakaasupolttimen imiessä ulkoa raitista ilmaa, illalla kun peset vaikka kuinka paksun vaatteen niin on aamulla kuiva.Ohuenlaiset kuivuu parissa tunnissa.
- äityli4
ulkona minäkin kuivaan talvellakin,lakanat narulla ja pikkupyykit telineellä joka helppo nostaa yöksi sisälle.Raikas tuoksu tulee lakanoihin kun pihalla kuivavat,mikään ei ole ihananpaa kuin saunan jälkee mennä puhtaaseen ulkona kuivatettuun lakanoihin nukkumaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1385828
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3972642- 1362584
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv112107- 151703
- 731266
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä41094Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52948
- 84890