Hätävilkut toimii, joten hehkut on ehjät. Mutta yksikään normaali vilkku ei toimi.
Ratin alla on 5 releen näköistä boksia. Onko joku niistä vilkkurele ? Viiksi vaikuttaa mekaanisesti ehjältä.
Rele rikki (onko tuossa relettä vai puolijohteet?) vaiko joku oikari ?
Laguna 1994 2.0
Vilkut ei toimi
8
3606
Vastaukset
- Kookelo.
Katso sulakkeet vielä kerran ihan yksi kerrallaan läpi. Siellä on yksi, jonka symbolia en muista, mutta ilman sitä eivät vilkut pelitä. Ja en nyt tarkoita sitä sulaketta, joka symbolin mukaan on vilkkujen sulake. Ja jos on farmarista kyse, tarkista sitten takaluukkuun menevät piuhat haitarikumien sisältä, kun voivat olla eristeiltään rikki ja sitten palaa sulake taas.
- laguna-1994
Sulakkeet ja piuha ok. Onko noissa vilkkurele ?
- ....joopajoo
laguna-1994 kirjoitti:
Sulakkeet ja piuha ok. Onko noissa vilkkurele ?
Ratkesiko ongelma, missä oli vika? Mulla hajosi samalla tavalla vilkut enkä ole löytänyt vian varsinaista syytä.
- Joopajoo...
....joopajoo kirjoitti:
Ratkesiko ongelma, missä oli vika? Mulla hajosi samalla tavalla vilkut enkä ole löytänyt vian varsinaista syytä.
Kerrotaas ny tännekkin. Eli sulakkeessa oli vika. Vaihdettava sulake 15A, sulakerasian kannessa merkittynä symbolilla "STOP". Taas toimii.
- akki
Kiitosta tiedosta joopajoolle:) uutta relettä kävinkin kysele ja ois ollu wetterillä 83e.. onneksi en ottanut.
- mate2
kiitos kiitos mulla sama viika oli ...
- DarkDante1
Moro. Samaa vikaa pukkaa, paitsi että polttaa sulaketta jatkuvasti kun pistää vasenta vilkkua päälle, epäilisin että rele on sökö, aina sulakkeen vaihdon jälkeen toimii hetken ennen kuin taas posauttaa sulakkeen... Onko minkämoinen vaihdettava tuo rele?
- tmrngfeklngv
DarkDante1 kirjoitti:
Moro. Samaa vikaa pukkaa, paitsi että polttaa sulaketta jatkuvasti kun pistää vasenta vilkkua päälle, epäilisin että rele on sökö, aina sulakkeen vaihdon jälkeen toimii hetken ennen kuin taas posauttaa sulakkeen... Onko minkämoinen vaihdettava tuo rele?
Jos on farmari, niin takaluukkuun menevät johdot kannattaa tarkistaa. Tahtovat rikkoutua siitä luukun ja korin väliltä. Ja sitten oikosulku ja sulake rikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 433487
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352978Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1442836SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.702317Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411782Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.861555Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai671084- 511036
- 771017
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3847