Yamaha FJR renkaat

Kokemuksia FJR:n rekaista. Mezeller ME Z6 vastaan Dunlop Roadsmart.
74143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ite ajanut nyt tonnin Michelin PilotRoad2 eli ei vielä paljon vertailutietoa alkuperäisiin Bridgestoneihin jotka olivat mielestäni nekin hyvät. Ensituntuma on että Michelineillä mutkapätkät voisi ajaa nopeammin. Bridgestonet kesti muuten 13tkm, paljonkos muut ovat milläkin merkillä ajaneet?

Äänestä

Itse ainakin koin parhaaksi ja kestävimmäksi z6:n. Kolmen fjr:n kokemuksella.

Äänestä

Metzeler 6 laitatin ensiasennusrenkaiden jälkeen (ne tais olla Metzeler 5). Ainakin paremmilta nuo tuntuvat kuin ne ensimmäiset.

Eka kumeilla meni jotain 9 tonnia, näillä toisilla ajettu n. 6 tonnia ja ihan ok:lta näyttävät vielä.

Äänestä

Terve!
Mulla on fjärrässä Me Z6c Roadtec:t.Ne pitää olla nuo C merkinnällä olevat,vahvistetut.Olen nyt ajanut 14000 km ja vaihdoin juuri uuden takarenkaan samanmerkkiseen.Etukumikin pitää kohta vaihtaa,kuluvat näköjään kokolailla samaan tahtiin takasen kanssa.Tilasin Mynet.motolta saksasta yhden takarenkaan ja kaksi eturengasta.Hinta ovelle tuotuna 395,09 eur.Itse laitan päälle ja tasapainotan,yllättävän helppo homma,kun rauhassa harjoittelee.Niin, asiaan,mielestäni nuo Me z6c:t ovat hyvät ajaa,ja pitoa on.Noilla pitäisi päästä pitempikin matka,kuin tuo ajamani.On joku väittänyt 20 tkm ajaneensa,voihan tuo tarkalta kaverilta onnistuakin,ehkä kuitenkin 14-16 tkm on realistisempi.

Äänestä
  • Noista dunlopeista kuulin vasta jälkeenpäin,oliskohan nuo kestoltaan pitempiikäiset,kuin nuo me6:t.Olisin kokeeksi tilannut parin,mutta kerkesin nuo metsit tilaamaan.Olis kiva kuulla kokemuksia noista Roadsmarteista ja muista dunlopeista.

    Äänestä

  • 1300abs..04 kirjoitti:

    Noista dunlopeista kuulin vasta jälkeenpäin,oliskohan nuo kestoltaan pitempiikäiset,kuin nuo me6:t.Olisin kokeeksi tilannut parin,mutta kerkesin nuo metsit tilaamaan.Olis kiva kuulla kokemuksia noista Roadsmarteista ja muista dunlopeista.

    Mulla on Dunlopin Roadsmartit alla Suzuki GSX 1400:ssa. Kulumiskestävyys tuntuu olevan ihan ok ja pito on aivan tautinen. Etusessa jopa liiallinen, hiljaisissa nopeuksissa tuntuu "liimaantuvan" katuun. Kylmänä ihan normaalin tuntunen, mutta lämmetessään kaupunkiajo muuttuu epämiellyttäväksi, sellainen pieni kääntely tasapainon säilyttämiseksi esim. liikennevaloihin tultaessa todella vaikeaa. Samoin hidas mutka-ajo, pyörä pitää ikään kuin kaataa väkisin mutkaan. Tiedä sitten eikö ko. kumi vaan yksinkertaisesti sovi tähän pyörään. Seuraava etunen on Misukan Road 2.

    Äänestä

Alla loppuunajamani FJR renkaat sekä matkat:

Z6 taka 16tkm
Z6 etu 26tkm
Michelin Macadam 100x taka 10,4tkm
Z4 etu 16,5tkm
Z4 taka 14,7tkm
Z6 etu 11,2tkm (vaurio)
Z6 taka 17,9tkm
Continental Attack etu 11,3tkm

Vaihdon hetkellä alle jäivät hyvät Z6:t (ne kovemmat)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rafu51 kirjoitti:

Kokemuksia FJR:n rekaista. Mezeller ME Z6 vastaan Dunlop Roadsmart.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu