Moi
Olen etävanhempi ja muutan rivitalosta (vesimittari) kerrostaloon(kiinteä vesimaksu) asumaan.
Lapset ovat luonani joka toinen viikonloppu perjantai illasta maanantai aamuun ja joka keskiviikko illasta torstai aamuun.
Kirjoilla he ovat toisen vanhempansa luona.
Miten vesimaksu määräytyy tälläisessä tilanteessa.
Olen etävanhempi ja muutan rivitalosta (vesimittari) kerrostaloon(kiinteä vesimaksu) asumaan.
Lapset ovat luonani joka toinen viikonloppu perjantai illasta maanantai aamuun ja joka keskiviikko illasta torstai aamuun.
Kirjoilla he ovat toisen vanhempansa luona.
Miten vesimaksu määräytyy tälläisessä tilanteessa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sinne missä on kirjoilla maksetaan. Niin se menee.
Ei mitään erillistä sääntöä ole.
Maksat yhden henkiölön maksun per kuukausi.
Tai sitten kysyt, jos vuokra niin vuokran antajalta, jos osake niin isännöitsijältä/hallitus.
Useimmissa tapauksissa kerrostalokyttääjät pitävät kyllä huolta tässä asiassa.
Omistusasunnosta on kysymys.
Jos kyttääjät käräyttävät, niin onko yhtiöllä mitään mahdollisuutta vaatia lisämaksua.
En ole itse ainakaan kuullut, että yhtiöjärjestykseen olisi missään tuollaista kirjattu.
Toki eihän se ole reilua, että naapurit maksavat lasteni lutrailun.
Toisaalta lähivanhemman naapurit hyötyvät vastaavan määrän eli globaalisti ajatellen tilanne on stabiili :-)
Jos se on noin säännöllistä, sovi isännöitsijän kanssa joku kohtuullinen lisä. Kun kerran ovat ja kuluttavan ni ei ole lainkaan kohtuutonta maksaa. Ovat sitten kirjoilla missä ovatkin. Mieti asiaa toisin päin - jos sä asuisit yksin ja naapureissasi kävisi jatkuvasti yövieraita, ja vesimaksua nostettaisiin lisäntyneen kulutuksen takia ni.....
Ei tarvitse maksaa vesimaksuja muuta kuin niistä ihmisistä, jotka ovat taloyhtiössä kirjoilla. Tietenkin, jos teillä on asuntokohtaiset mittarit, niin maksu tulee automaattisesti kulutuksen mukaan.
Kerrostalokyttääjistä ei tarvitse välitää eikä provosoitua.
Koska lapsesi eivät asu luonasi, heistä ei makseta vesimaksua taloyhtiöllesi. Vesimaksu maksetaan vain niistä henkilöistä, jotka asuvat (vakituisesti) yhtiössänne.
Tästä on ihan oikeuden päätöskin, tosin hiukan erilaisesta tilanteesta
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/2004/20040084?search[type]=pika&search[pika]=vesimaksu
Asuinpaikka ratkaisee.
Ei todellakaan ole mitään syytä maksaa lisämaksuja, vaikka niitä moni olisi varmaan kinuamassakin.
Ne, jotka asuvat VAKITUISESTI talossa ja OVAT KIRJOILLA talossa, ne maksavat - muut eivät.
Tässä on poikkeuksena esim. avopuoliso, joka asuu vakituisluontoisesti, mutta ei ole siirtänyt kirjojaan. Tässä on taloyhtiöllä oikeus vaatia maksuja!
Ei todellakaan ole mitään syytä maksaa lisämaksuja, vaikka niitä moni olisi varmaan kinuamassakin.
Ne, jotka asuvat VAKITUISESTI talossa ja OVAT KIRJOILLA talossa, ne maksavat - mut eivät.
Tässä on poikkeuksena esim. avopuoliso, joka asuu vakituisluontoisesti, mutta ei ole siirtänyt kirjojaan. Tässä on taloyhtiöllä oikeus vaatia maksuja!
Katso yhtiöjärjestyksestäsi tarkemmin vesimaksun määräytymisperuste ja noudata sitä.
Kaikenmaailman kohtuullisuusininöille voit viitata kintaalla.
sanoo, että hallitus määrää vesimaksun suuruuden ottaen huomioon asunnossa asuvien henkilöiden määrän.
Ei siis puhuta kuka on kirjoilla.
Mun mielestä kahden viikon asuminen riittää, että vesimaksu on maksettava.
Se nyt vaan on niin, että asunnossa asuu vain ne, jotka ovat siellä kirjoilla. Isännöitsijä joutuu pitämään "kirjaa" yhtiössä asuvista henkilöistä ja tähän hän saa tiedot muuttoilmoituksista. Ihminen ei myöskään voi olla kahdessa paikassa kirjoilla.
Siis - ei vesimaksua, jos ei ASU eli ole KIRJOILLA talossa.
Sillä, miltä kenestäkin tuntuu, ei ole juriidista merkitystä.
Ja tuskimpa sentään hallitus määrää yhtikäs mitään - taloyhtiön päättävä elin on YHTIÖKOKOUS.
Vesimaksun suurus onyksi asia, siitä päätetään yhtiökokouskessa, jossei muuta ole määrätty.
vesimaksun määräytymisperuste on sanottu yhtiöjärjestyksessä.
Sun mielestä ja sun mielestä. Vain vakituisesti asuvista masketaan lain mukaan. "Mun mielestä" - näkökohdat voi unohtaa, laki on laki.
jos vesimaksut määräytyvät taloyhtiössänne henkilöluvun mukaan, maksat yhden hengen vesimaksun. Lapset voivat olla kirjoilla vain yhdessä paikassa. Ovat kirjoilla äidillään, siis äiti maksaa omassa laskussaan omat ja lasten vesimaksut.
Vesilasku voidaan määrätä kahden erilaisen, vaihtoehtoisen käytännön mukaan:
1. Todellinen kulutus, eli vesimittarilukema.
2. Huoneistossa asuvien henkilöiden lukumäärä. Se tarkoittaa asunnossa kirjoilla olevia ja vakituisesti asuvia ihmisiä. Yövieraita, päivähoitolapsia tms. ylimääräisiä ei huomioida.
Koska taloyhtiössänne noudatetaan laskutuslerstetta numero 2, sinun ei tarvitse maksaa lapsistasi mitään.