Juha Vuorinen

Juha Vuorinen on tämän hetken ykkös kirjailija suomessa. Halusitte tai ette.
8941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Provoviestihän tuo oli. Mutta niinhän se on että sonta myy. Aika moni olisi tuollaiset jutut pystynyt kirjoittelemaan, kunhan olisi vaan kehdannut. Ja tajunnut että niillä voi tehdä hiukan rahaa. Sontaa ne ovat silti yhtä kaikki.

Äänestä
  • Tavallaan ihailtavaa se laajalevikkisyys, mikä Vuorisen kirjoilla on. Sillä nyt kun käväisin yhdessä jos toisessakin puodissa (kirja-, ruoka- ym. kaikenmaailman sekatavarakaupoissa) kesän aikana eri paikkakunnilla, niin harvapa oli se puoti, jossa ei Vuorisen kirjoja olisi kirjatelineissä ollut tarjolla. Telineet ovat siinä kassoja lähelläkin sopivasti, että vielä viimetingassakin nappasee kepeästi mukaansa jonkun pokkarin.

    Olisi mukavaa, jos klassikkokirjojakin olisi yhtä hienosti saatavana pokkareina ja suht edullisina painoksina.
    Myös runokirjoja.

    Ja onhan ihmisen luettava kirjallisuutta laidasta laitaan, jotta voi sitten itse tietää millaisesta kirjallisuudesta sen parhaimman annin itselleen saa. Että mikä lajityyppi rentouttaa ja mikä viristelee aivoja ja mikä jää mieleen killumaan pidemmäksikin aikaa jne. jne.

    Äänestä

  • Saattaahan tuo olla provo, mitä sitten ?
    Monethan meistä olisi voinut kirjoittaa vastaavaa tekstiä, mutta kun ei tullut kirjoittaneeksi.
    Turha sitä jälkikäteen on itkeä, mitä ei ole itse uskaltanut tehdä...
    Kunnia Hänelle, joka sen teki.
    Sontaa tai ei, silti suurimmaksi osaksi viihdyttävää lukemista tuo Vuorisen tuotanto.

    Äänestä

vuorisen verbaliikka ja lyriikka etsii tällä hetkellä vertaansa vailla olevaa "kirjailijaa"...lahjakas ihminen:)...kukaan ei voi sitä kieltää etteikö "kirjailija" aiheuttaisi sivujen ahmimista:). Itse pidän itseäni sivistyneeä ihmisenä, enkä todellakan (!) ole toteuttanut Vuorisen kuvailemia asioita, mut tolla kuvauksella miten hän asiat esittää, en pidäkään itseäni kovin sivistyneenä:)

Äänestä
  • Vuorisen tuotantoa haukutaan sonnaksi kaiketi juuri siksi, että kaveri kirjoittaa rehellisesti elämästä, jota on olemassa - vaikkakin marginaalissa. Kohderyhmä on joka tapauksessa levittäytynyt kaikkiin sosiaaliluokkiin, joten eiköhän kirjailija ole tyytyväinen tekstiensä ja lukijan väliseen vuoropuheluun ilman, että näillä palstoilla muistutetaan mitä on sivistys ja mitä "sivistys". Ahdasmielisyys ja varsinkin sen ääneen ilmaiseminen kertoo mielestäni enemmänkin lukijan itsetunnosta kuin mistään muusta.

    Äänestä

Vuorinen saa p***a ja pieru huumorista saamerin huvittavaa, ja siinä tarvitaan jo taitoa.

Äänestä

Siintähän ei pääse mihinkään. Välillä vain tulee tunne että niitä kirjoittajia olisi kaksi. Juha Vuorinen ja joku muu ... Tai voihan se selittyä sillä että se kirjoittaa niitä kännissä ja selvin päin.

Äänestä
  • ensimmäisen juoppiksen jälkeen konsepti katosi. ei toimi tää nykynen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johnny B. Good kirjoitti:

Juha Vuorinen on tämän hetken ykkös kirjailija suomessa. Halusitte tai ette.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu