aikuislukio?

Meppi

Moi
Minkälaista aikuislukiossa on? Miten on mahdollista että sieltä voi osallistua kirjoituksiin vähemmällä kurssimäärällä kuin tavallisesta lukiosta?Kostautunee sisäänpääsyssä jatkokoulutukseen. Onkohan netissä jossain tilastoa siitä miten eri lukioista on onnistuttu pääsemään esim yliopistoihin? Minkälaista porukkaa aikuislukioissa on?

7

3421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikuislukiossa

      Olen 19-vuotias ja monien syiden takia päädyin aikuislukioon. Kävin päivälukiota vuoden, joten osaan verrata niitä keskenään.

      Aikuislukiossa on paljon helpompaa kuin päivälukiossa. Ryhmät ovat pieniä (meidän tunneilla ollut yleensä n.3-8 oppilasta, vaikka asun isossa kaupungissa. Tämä tarkoittaa sitä, että opetus on paljon tehokkaampaa itselle, kun aina saa apua, ja opettaja paljon kyseleekin juuri sinulta, joka auttaa oppimaan paljon paremmin kuin päivälukiossa.

      Kursseja saat suorittaa itsenäisesti melkeimpä vaikka kaikki, ja jos et nyt tässä jaksossa "jaksa" keskittyä johonkin vaikeaan aineeseen, jos niitä on muitakin, niin voit sitten suorittaa sen kurssin kun itsestä siltä tuntuu.

      Se 44 kurssia mitkä pitää suorittaa, koostuvat siis niistä pakollisista kursseista mitä päivälukiossakin on. Tämän jälkeen sinulla on jo mahdollisuus mennä suorittamaan ylioppilastutkinto jos tahdot. Mutta voit mys opiskella muita kursseja. Aikuislukiossa lukion läpäisy kestää keskimäärin 2 vuotta jos tahtoo vain suorittaa pakolliset aineet. Muuten sitten sen kolme tai enemmän. Miten vain tahtoo. Aikuislukiossahan ei ole taideaineita (kuvis, musiikki, liikunta) jotka nekin osaltaan vähentävät tarvittavaa kurssien lukumäärää. Koska aikuislukiossa on vähemmän oppilaita kuin päivälukiossa, usein soveltavia tai syventäviä kursseja ei järjestetä. Mutta niitä voi suorittaa itsenäisesti, sekä verkkolukion kautta.

      Itse voin kyllä sanoa olevani täysin tyytyväinen siihen että vaihdoin päivälukiosta aikuislukioon. Olen oppinut aikuislukiossa paljon enemmän vuodessa kuin mitä opin päivälukiossa.
      Aikuislukiossa saa myös paljon helpommin parempia arvosanoja. Ei ollut mitenkään erikoista että päivälukiossa oli koeviikolla 7 koetta. Päivälukiossa se voi olla MAX 4 koetta. Viikossahan on muutenkin vain ma-to koulua, perjantai vapaa, ja tunteja per päivä 4.
      Paljon helpompaa kuin päivälukiossa, mutta samalla paljon tehokkaampaa.

      Ja ihan normaaleja, mukavia ihmisiä on ainakin täällä aikuislukiossa ollut. Iältään hyvin erilaisia. Vanhin taisi olla lähemmäs 50 ja nuorimmat samaa ikäluokkaa kuin minä.

      Suosittelen lämpimästi aikuislukion valintaa! :)

      • tuntematon2009

        Moikka!

        Asun Vantaalla ja voisiko kukaan kertoo että millaista tuo aikuislukio on? Itse en ole kovin hyvä englannin kielessä, jonka vuoksi keskustelussa tulee ongelmia ja joskus alkaa nolottaa tietenkin kun ei osaa jotakin. Millaisia opettajat ovat?

        Kiitoksia vastauksesta.


    • räätikäs

      Valmistun itse nyt syksyllä aikuislukiosta, olen 33v. Edellisellä kirjoittajalla on hyviä pointteja, mutta tuosta helppoudesta olen vähän eri mieltä. Tietysti erilaisilla ihmisillä on erilaiset lähtökohdat. Minunkin piti aloittaa monet asiat melkein alusta, koska yleissivistyksellisestä opiskelusta on aikaa kymmenisen vuotta. Jopa käsin kirjoittaminen tuntui oudolta alussa.

      Aikuislukiossa tarvitaan mielestäni paljon motivaatiota ja itsekuria, ehkä enemmän kuin päivälukiossa. Lähitunteja pidetään vähemmän, meillä 67%, kuin päivälukiossa, joten töitä täytyy tehdä paljon itsenäisesti.

      Positiivista ovat pienet ryhmäkoot, varsinkin kielten opiskelussa siitä on hyötyä sekä yleinen henki ja tunnelma koulussa. Opettajat ovat enemmän samalla viivalla, puhalletaan yhteen hiileen. Tyhmiä kysymyksiä on ehkä helpompi kysyä, kun ei ole auktoriteettiongelmia.

      Jatkokoulutukseen pääsystä vielä. YO-kirjoitukset ovat kaikille samat, joten niissä menestyminen on ihan itsestä kiinni. Itse olen kirjoittanut tähän mennessä yhden C:n ja neljä E:tä, että ihan hyvin on mennyt mielestäni.

      • totta puhut

        Mutta luultavasti se onkin paljon helpompaa minulle opiskella siellä kun ei ole ollut yhtäkään vuotta koulusta pois, niin monet asiat on tuoreessa muistissa. Kun ei kaikki ole vain uutta asiaa, vaan myös vanhaa kertaamista.

        Niinkuin sanoit, erilaisilla ihmisillä erilaiset lähtökohdat. Olet ollut poissa koulunpenkiltä kymmenisen vuotta, ja se on melko pitkä aika unohtaa monet asiat.

        Jotenkin mielessäni vain kävi että aloittaja olisi ollut suunnilleen ikäiseni, joten ajattelin että hänelle aikuislukioon meneminen ei tulisi olemaan vaikeata.

        Tuosta olen samaa mieltä myös että aikuislukiossa tarvitaan enemmän motivaatiota ja itsekuria. Mutta siinäkin on hyvät ja huonot puolensa.

        Aikuislukio on saanut minut myös lukemaan ja opiskelemaan läksyt enemmän kuin päivälukiossa. Päivälukiossa oli niin monta oppilasta tunnilla, ettei siellä erikseen ruvettu jokaiselta kysymään kysymyksiä, vaan ne jotka viittasivat, vastasivat.
        Aikuislukiossa opettaja kyselee vuorotellen usein asioita/vastauksia. Tämä "pakottaa" opiskelemaan ahkerammin ettei tuntisi itseään niin "tyhmäksi". Vaikka se välillä ärsyttää, niin siitä on hyötyä loppujen lopuksi.


      • räätikäs
        totta puhut kirjoitti:

        Mutta luultavasti se onkin paljon helpompaa minulle opiskella siellä kun ei ole ollut yhtäkään vuotta koulusta pois, niin monet asiat on tuoreessa muistissa. Kun ei kaikki ole vain uutta asiaa, vaan myös vanhaa kertaamista.

        Niinkuin sanoit, erilaisilla ihmisillä erilaiset lähtökohdat. Olet ollut poissa koulunpenkiltä kymmenisen vuotta, ja se on melko pitkä aika unohtaa monet asiat.

        Jotenkin mielessäni vain kävi että aloittaja olisi ollut suunnilleen ikäiseni, joten ajattelin että hänelle aikuislukioon meneminen ei tulisi olemaan vaikeata.

        Tuosta olen samaa mieltä myös että aikuislukiossa tarvitaan enemmän motivaatiota ja itsekuria. Mutta siinäkin on hyvät ja huonot puolensa.

        Aikuislukio on saanut minut myös lukemaan ja opiskelemaan läksyt enemmän kuin päivälukiossa. Päivälukiossa oli niin monta oppilasta tunnilla, ettei siellä erikseen ruvettu jokaiselta kysymään kysymyksiä, vaan ne jotka viittasivat, vastasivat.
        Aikuislukiossa opettaja kyselee vuorotellen usein asioita/vastauksia. Tämä "pakottaa" opiskelemaan ahkerammin ettei tuntisi itseään niin "tyhmäksi". Vaikka se välillä ärsyttää, niin siitä on hyötyä loppujen lopuksi.

        Olet ihan oikeassa. Varsinkin viimeinen kappaleesi on niin totta. On pakko tehdä aina läksyt, kun ne kumminkin aina käydään tarkasti läpi ja joutuu vastaamaan monta kertaa. Alussa se tuntui rääkkäykseltä, mutta nyt jälkeenpäin siitä on ollut vain hyötyä. Lopussa kiitos seisoo.


      • Helpotuksen huokaus

        Oli rohkaisevaa kuulla. Poikamme jätti Steinerlukion, koska sinne oppilaat tulivat enimmäkseen kuluttamaan aikaa: tunneilla keskittyminen oli vaikeaa, kun joku/jotkut jatkuvasti "heitti läppää" ja välitunnit sai olla yksikseen ellet tupakoinut. Koulu kieltää tupakoinnin, mutta siitä huolimatta koko luokka suuntaa koulupihan ulkopuolelle tupakalle.
        Ja jos, kuten poitsullamme, on uravalinta jo selvillä ( lukion jälkeen amk), ei ole mitään syytä tuhlata aikaa ja pilata elämäänsä jossain epämiellyttävässä ympäristössä.


    • Anonyymi

      voimaan 01.8.2021 jolloin kurssit muuttuvat opintojaksoiksi, ja niiden perusteella lukion oppimääräksi tulee 88 opintopistettä haluamasi kurssit siihen päälle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2714
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2550
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      177
      2400
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      151
      2039
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1634
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1099
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      74
      797
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      713
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      712
    Aihe