Vinkkejä

1v rotikan ULKOILUTTAJA

hei! Ulkoilutan n.1v ikäistä urosta. Todella ihmisystävällinen& Narttu ystävällinen ,tosin on alkanut uhoamaan toisille uroksille. Lisäksi välillä riehaantuu vetämän hampailla hihnaa (muristen samalla(leikkimielessä)kun on oikein innoissaan hyppimään päälle mikä ei tod. ole soveliasta yli 40kg urokselle.
Siispä kaipaisin vinkkejä millä saisi nuo tavat lopettamaan, koirahan on vielä pentu ja olisi mukava jos saisi tuon tavan kitketyksi jo heti alussa.

Sitten kysymys kummini koiran käytöksestä(myös rotikka).
Tämä koiran ongelmana on että hyökii ihmisten päälle (eikä niinkään leikkimielessä)siispä kysyn ihan kiinostuksesta mitä siinä tilanteessa pitää tehdä kun rotikka alkaa uhittelemaan tosisaan? ja muutenkin olisi mukava tietää jo valmiiksi jos tämä ulkoilutus koirani alkaisi tehdä samaa kun on juuri uhmaiässä...

Toivon asiallisia vastauksia, ja siis en ole koiran omistaja vaan ulkoiluttaja.

3

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan aluksi korjaus, kyseinen yksi vuotias uros EI ole enää pentu, vaan ihan kunnolla juniori-ikäinen. Sen käytöstä ei voi hyväksyä sillä, että "kun se on pentu". Ymmärtäisin, että 6 kuukautinen saattaisi vielä repiä hihnaa, mutta tuonikäisen koiran olisi jo pitänyt oppia, että se ei ole sallittua. Mitä kauemmin ns. häiriökäyttäytymisen antaa jatkua, niin sitä vaikeampaa se on kokonaan karsia.

      Kun koira käy kiinni hihnaan, niin pysähdy nopeasti ja ärähdä. Osaako koira sanan "ei"? Jos osaa, niin silloin tiukka ei. Matka jatkuu vasta kun koira on rauhoittunut. Kun koira tekee saman hommaan uudelleen, niin taas äkkipysähdys, komento. Ihan sama silloin kun se hyppii sinun päällesi. Nuo ovat niitä pomotuksen elkeitä jo tuon ikäiseltä koiralta ja ne on nyt todellakin korkea aika karsia kokonaan pois.

      Toisille uroksille uhoaminen on myös saatava aisoihin juuri nyt. Se ei ole koskaan sallittua, vaan ohi mennään aina kauniisti ilman pullistelua. Hyvä tapa on ottaa koira kontaktiin ja palkata namilla tai lelulla kun se menee kauniisti. Osaako koira jo käskyn "seuraa"? Senhän voi vaikka seurauttaa muiden urosten ohi.

      Asiaan kannattaa todellakin puuttua juuri nyt. Keskustele asiasta koiran omistajan kanssa: Pomottaa koira myös omistajaa, vaiko vain sinua? Laumajärjestys ei ole kunnossa, jos koira kuvittelee voivansa käyttäytyä pomona: ihminen on aina se koiran yläpuolella oleva johtaja. Kannattaa mennä koulutuskentälle, sielä saat koulutusohjaajilta paljon käytännön apuja.

      Tuo kummisi koiran käytöshäiriö on sitten oikeasti vaarallinen! Ihmisten päälle kun EI hyökitä. Millainen koulutus koiralla on? Sen kanssa on ehdottomasti mentävä SRYn alaosaston koulutuksiin ja mahdollisesti ongelmakoirakouluttajalle. Nyt ihan HETI!

      • aloittaja

        hei! kiitos vastauksestasi!! kokeilen näitä keinoja:) K.koira on jo pennusta asti ollut hyvin ärhäkkä( lieneekö luonnehäiriö)esim. kävi ulkona lahkeeseen kiini varoittamatta ,syliin nostettaessa alkoi rähisemään ja yritti näykkiä. koiraa ei pennutettukaan tuon takia kuten oli suunniteltu.Lisäksi hyöki ja hyökii ihmisten päälle murisi esim( ainakin silloin) k. lapsille (täysikäisiä) kaiken lisäksi hyökimiseen ei auttanut mikään. tämä koira ei siedä vieraiden ihmisten koskemista vaan käy kiinni(näykkäisee) jos koskevat esim . päähän. koira joutuu yrittämään viemään eri aikaankin ulos yleensä lenkki ajalla, ettei nostaisi rähinää.... että sellaista. tämä nuori uros taas on eri maata , oikein ihmisrakas:)


    • rotikka_myös

      Jos koira on ihmiselle vaaraksi niin lopeta se. Ehkä omistaja rakastaa sitä, mutta mikään ei mene ihmishengen edelle. parempi kyynel koiralle kuin ihmiselle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      160
      8805
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      104
      4082
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3922
    4. 55
      3383
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2714
    6. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      384
      1988
    7. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      56
      1911
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      44
      1873
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1861
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1531
    Aihe