Vinkkejä

1v rotikan ULKOILUTTAJA

hei! Ulkoilutan n.1v ikäistä urosta. Todella ihmisystävällinen& Narttu ystävällinen ,tosin on alkanut uhoamaan toisille uroksille. Lisäksi välillä riehaantuu vetämän hampailla hihnaa (muristen samalla(leikkimielessä)kun on oikein innoissaan hyppimään päälle mikä ei tod. ole soveliasta yli 40kg urokselle.
Siispä kaipaisin vinkkejä millä saisi nuo tavat lopettamaan, koirahan on vielä pentu ja olisi mukava jos saisi tuon tavan kitketyksi jo heti alussa.

Sitten kysymys kummini koiran käytöksestä(myös rotikka).
Tämä koiran ongelmana on että hyökii ihmisten päälle (eikä niinkään leikkimielessä)siispä kysyn ihan kiinostuksesta mitä siinä tilanteessa pitää tehdä kun rotikka alkaa uhittelemaan tosisaan? ja muutenkin olisi mukava tietää jo valmiiksi jos tämä ulkoilutus koirani alkaisi tehdä samaa kun on juuri uhmaiässä...

Toivon asiallisia vastauksia, ja siis en ole koiran omistaja vaan ulkoiluttaja.

3

524

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan aluksi korjaus, kyseinen yksi vuotias uros EI ole enää pentu, vaan ihan kunnolla juniori-ikäinen. Sen käytöstä ei voi hyväksyä sillä, että "kun se on pentu". Ymmärtäisin, että 6 kuukautinen saattaisi vielä repiä hihnaa, mutta tuonikäisen koiran olisi jo pitänyt oppia, että se ei ole sallittua. Mitä kauemmin ns. häiriökäyttäytymisen antaa jatkua, niin sitä vaikeampaa se on kokonaan karsia.

      Kun koira käy kiinni hihnaan, niin pysähdy nopeasti ja ärähdä. Osaako koira sanan "ei"? Jos osaa, niin silloin tiukka ei. Matka jatkuu vasta kun koira on rauhoittunut. Kun koira tekee saman hommaan uudelleen, niin taas äkkipysähdys, komento. Ihan sama silloin kun se hyppii sinun päällesi. Nuo ovat niitä pomotuksen elkeitä jo tuon ikäiseltä koiralta ja ne on nyt todellakin korkea aika karsia kokonaan pois.

      Toisille uroksille uhoaminen on myös saatava aisoihin juuri nyt. Se ei ole koskaan sallittua, vaan ohi mennään aina kauniisti ilman pullistelua. Hyvä tapa on ottaa koira kontaktiin ja palkata namilla tai lelulla kun se menee kauniisti. Osaako koira jo käskyn "seuraa"? Senhän voi vaikka seurauttaa muiden urosten ohi.

      Asiaan kannattaa todellakin puuttua juuri nyt. Keskustele asiasta koiran omistajan kanssa: Pomottaa koira myös omistajaa, vaiko vain sinua? Laumajärjestys ei ole kunnossa, jos koira kuvittelee voivansa käyttäytyä pomona: ihminen on aina se koiran yläpuolella oleva johtaja. Kannattaa mennä koulutuskentälle, sielä saat koulutusohjaajilta paljon käytännön apuja.

      Tuo kummisi koiran käytöshäiriö on sitten oikeasti vaarallinen! Ihmisten päälle kun EI hyökitä. Millainen koulutus koiralla on? Sen kanssa on ehdottomasti mentävä SRYn alaosaston koulutuksiin ja mahdollisesti ongelmakoirakouluttajalle. Nyt ihan HETI!

      • aloittaja

        hei! kiitos vastauksestasi!! kokeilen näitä keinoja:) K.koira on jo pennusta asti ollut hyvin ärhäkkä( lieneekö luonnehäiriö)esim. kävi ulkona lahkeeseen kiini varoittamatta ,syliin nostettaessa alkoi rähisemään ja yritti näykkiä. koiraa ei pennutettukaan tuon takia kuten oli suunniteltu.Lisäksi hyöki ja hyökii ihmisten päälle murisi esim( ainakin silloin) k. lapsille (täysikäisiä) kaiken lisäksi hyökimiseen ei auttanut mikään. tämä koira ei siedä vieraiden ihmisten koskemista vaan käy kiinni(näykkäisee) jos koskevat esim . päähän. koira joutuu yrittämään viemään eri aikaankin ulos yleensä lenkki ajalla, ettei nostaisi rähinää.... että sellaista. tämä nuori uros taas on eri maata , oikein ihmisrakas:)


    • rotikka_myös

      Jos koira on ihmiselle vaaraksi niin lopeta se. Ehkä omistaja rakastaa sitä, mutta mikään ei mene ihmishengen edelle. parempi kyynel koiralle kuin ihmiselle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1842
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      139
      982
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      891
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      655
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      99
      611
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      538
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      56
      529
    Aihe