Suomen UNICEF
Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Suomen UNICEF eli Suomen UNICEF-yhdistys perustettiin vuonna 1967. Se on yksi UNICEFin 36 kansallisesta komiteasta. Suomen UNICEFin pääsihteeri on Pentti Kotoaro. Yhdistyksen hallituksessa on 9 jäsentä ja puheenjohtajana toimii Matti Honkala. Suomen UNICEFin tehtävä on edistää lasten oikeuksien toteutumista keräämällä varoja UNICEFin pitkäkestoisiin kehitysohjelmiin ja hätäapuun sekä tiedottamalla lasten oikeuksista ja maailman lasten tilanteesta suomalaisille.
Suurin osa kerätyistä varoista kohdistuu Lastenrahastoon, josta ne suunnataan heikoimmassa asemassa olevien lasten auttamiseen kaikkialla maailmassa. Hätäavun lisäksi Suomen UNICEF kerää varoja omiin nimikko-ohjelmiinsa. Tällä hetkellä nimikko-ohjelmia on seuraavissa maissa: Laos, Eritrea, Vietnam, Kenia, Venäjä/Karjala, Intia, Tansania, Nepal ja Bolivia.
UNICEF julkaisee säännöllisin väliajoin raportteja toiminnastaan ja edistymisestään kehitysapuohjelmissa. Suomen UNICEF välittää raporttien informaatiota eteenpäin tiedotteissa ja tiedotustilaisuuksissa sekä ylläpitää nettisivuja ja julkaisee lehteä omasta toiminnastaan.
Suomen UNICEF tekee yhteistyötä eri ministeriöiden ja järjestöjen kanssa sekä seuraa Yhdistyneiden kansakuntien lapsen oikeuksien sopimuksen toteutumista Suomessa.
[muokkaa] Lapsen oikeuksien sopimuksen määräaikaisraportit
Suomen UNICEF osallistuu lapsen oikeuksien sopimuksen määräaikaisraportointiin. Suomen kolmas määräaikaisraportti sopimusta koskien käsiteltiin YK:n Lapsen oikeuksien komiteassa syyskuussa 2005.
[muokkaa] Katso myös
Lastensuojelun keskusliitto
Ensi- ja turvakotien liitto
Lapsi 2000
Pelastakaa Lapset
[muokkaa] Aiheesta muualla
Suomen UNICEF-yhdistyksen kotisivu
Tämä järjestöä, yhdistystä tai organisaatiota käsittelevä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.
Haettu osoitteesta http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_UNICEF
Luokat: Järjestötyngät | Lastensuojelu | Suomalaiset järjestöt | Yhdistyneet kansakunnatNäkymätArtikkeli Keskustelu Muokkaa Historia Henkilökohtaiset työkalutKirjaudu sisään tai luo tunnus Haku
Valikko
Etusivu
Tietoja Wikipediasta
Kaikki sivut
Satunnainen artikkeli
Osallistuminen
Ohje
Kahvihuone
Ajankohtaista
Tuoreet muutokset
Lahjoitukset
Työkalut
Tänne viittaavat sivut
Linkitettyjen sivujen muutokset
Tallenna tiedosto
Toimintosivut
Tulostettava versio
Ikilinkki
Viitetiedot
Suomen UNICEF
Suomen UNICEF-yhdistys
3
167
Vastaukset
- Helinä-keiju3
Mikäköhän järjestö auttaisi suomalaisa lapsia, apua nimittäin tarvitaan. Sitähän nyt huutaa sossutantat, kouluväki, lääkärit, sijarit ja poliisi täyttä kurkkua.
- muita kuin
viranomaisia...vanhempia ja lapsia ei huomioida lainkaan näissä asioissa!
- Anonyymi
Rahan keräykset on näköjään mustalle kansalle. Sikiävät muutenkin liikaa. Kun saavat ruokaa kyllä jaksaa nussia ja tehdä kakaroita. Ei ole maailman asia elättää mustaa kansaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2222520Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32109Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3191858- 951605
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831495Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001240- 671180
- 251121
- 501043
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731006