Suomen UNICEF

Suomen UNICEF-yhdistys

Suomen UNICEF
Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Suomen UNICEF eli Suomen UNICEF-yhdistys perustettiin vuonna 1967. Se on yksi UNICEFin 36 kansallisesta komiteasta. Suomen UNICEFin pääsihteeri on Pentti Kotoaro. Yhdistyksen hallituksessa on 9 jäsentä ja puheenjohtajana toimii Matti Honkala. Suomen UNICEFin tehtävä on edistää lasten oikeuksien toteutumista keräämällä varoja UNICEFin pitkäkestoisiin kehitysohjelmiin ja hätäapuun sekä tiedottamalla lasten oikeuksista ja maailman lasten tilanteesta suomalaisille.

Suurin osa kerätyistä varoista kohdistuu Lastenrahastoon, josta ne suunnataan heikoimmassa asemassa olevien lasten auttamiseen kaikkialla maailmassa. Hätäavun lisäksi Suomen UNICEF kerää varoja omiin nimikko-ohjelmiinsa. Tällä hetkellä nimikko-ohjelmia on seuraavissa maissa: Laos, Eritrea, Vietnam, Kenia, Venäjä/Karjala, Intia, Tansania, Nepal ja Bolivia.

UNICEF julkaisee säännöllisin väliajoin raportteja toiminnastaan ja edistymisestään kehitysapuohjelmissa. Suomen UNICEF välittää raporttien informaatiota eteenpäin tiedotteissa ja tiedotustilaisuuksissa sekä ylläpitää nettisivuja ja julkaisee lehteä omasta toiminnastaan.

Suomen UNICEF tekee yhteistyötä eri ministeriöiden ja järjestöjen kanssa sekä seuraa Yhdistyneiden kansakuntien lapsen oikeuksien sopimuksen toteutumista Suomessa.


[muokkaa] Lapsen oikeuksien sopimuksen määräaikaisraportit
Suomen UNICEF osallistuu lapsen oikeuksien sopimuksen määräaikaisraportointiin. Suomen kolmas määräaikaisraportti sopimusta koskien käsiteltiin YK:n Lapsen oikeuksien komiteassa syyskuussa 2005.


[muokkaa] Katso myös
Lastensuojelun keskusliitto
Ensi- ja turvakotien liitto
Lapsi 2000
Pelastakaa Lapset

[muokkaa] Aiheesta muualla
Suomen UNICEF-yhdistyksen kotisivu



Tämä järjestöä, yhdistystä tai organisaatiota käsittelevä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.

Haettu osoitteesta http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_UNICEF
Luokat: Järjestötyngät | Lastensuojelu | Suomalaiset järjestöt | Yhdistyneet kansakunnatNäkymätArtikkeli Keskustelu Muokkaa Historia Henkilökohtaiset työkalutKirjaudu sisään tai luo tunnus Haku
Valikko
Etusivu
Tietoja Wikipediasta
Kaikki sivut
Satunnainen artikkeli
Osallistuminen
Ohje
Kahvihuone
Ajankohtaista
Tuoreet muutokset
Lahjoitukset
Työkalut
Tänne viittaavat sivut
Linkitettyjen sivujen muutokset
Tallenna tiedosto
Toimintosivut
Tulostettava versio
Ikilinkki
Viitetiedot

3

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helinä-keiju3

      Mikäköhän järjestö auttaisi suomalaisa lapsia, apua nimittäin tarvitaan. Sitähän nyt huutaa sossutantat, kouluväki, lääkärit, sijarit ja poliisi täyttä kurkkua.

      • muita kuin

        viranomaisia...vanhempia ja lapsia ei huomioida lainkaan näissä asioissa!


    • Anonyymi

      Rahan keräykset on näköjään mustalle kansalle. Sikiävät muutenkin liikaa. Kun saavat ruokaa kyllä jaksaa nussia ja tehdä kakaroita. Ei ole maailman asia elättää mustaa kansaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1153
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      62
      1113
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      846
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      840
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      66
      723
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      107
      639
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      89
      591
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      54
      578
    9. 78
      561
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      528
    Aihe