Kylpylät

onko tietoo?

minkalainen on visiitti onseniin? vietetäänkö siellä koko päivä hieronnoissa sun muissa käsittelyissä, vai onko se vain 45-min.pulahdus kuumaan vesisäiliöön?
voisku joku asiaa tunteva selittää näitä japanilaisten kylpytraditioita, mitä on tarjolla turistille?

4

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viime visiitistäni on jo jokunen vuosi, mutta otakuinkin näin se taisi mennä:
      - Huoneeseen saavuttua pukeuduttiin välittömasti yakataan(tai jotain sinne päin)= kylpytakki, ja tämä päällä liikutaan hotellialueella mm. aamiaisella, illallisella - eli kaikkialla paitsi allas alueella. Yakataan pukeutumisessa oli merkitys sillä, että vasen lieve oli oikean alla (tai sitten sitten se oli toisin päin,- en muista miten se nyt meni) mutta väärin päin puettuna se oli jostain syystä loukkaavaa.
      - Ennen allas alueelle menoa peseydytään perusteellisesti
      - Naisille ja miehille on omat osastot
      - Miesten puolella pidettiin ison nenäliinan kokoisia pyyhkeitä häveliäästi kulkusten edessä allasalueella liikuttaessa, kylpiessä liinaa pidettiin pään päällä.
      - Allas alueella ei missään tapauksessa sukellella, eikä päätä viedä pinnan alle (erittäin barbaarista paikallisten mielestä, koska pää on heidän tabuissaan likainen ruumiinosa).
      -Onsen ei ole mikään vesipuisto tai suomalaistyypinen perhekylpylä jossa hillutaan ja kiljutaan, vaan siellä on tietty hienostunut toiset ihmiset huomioon ottava etiketti.
      - Aamiainen ja muu ruoka on perin japanilaista (älä siis odota aamiaseksi sämpylöitä ja pekonia, vaan tarjolla on esim. nattoa, lootusenjuurta, misokeittoa)

      • ~~~

        Onsen tarkoittaa pelkkää kylpylää. Kuvailit majataloa eli ryokania johon kuuluu lähes poikkeuksetta myös onsen. Onsenissa voi piipahtaa sen aikaa kun huvittaa, usein tulee käytyä tunniksi tai kahdeksi matkanvarrella.

        Voittaa saunan mennentullen (tosin onseneista löytyy usein myös sauna), ei tule koti-ikävä.


    • suosittelen!
    • Mr.R5

      Kesäkuun alussa olin Kiotossa ja kävin kylpylässä, siis Onsen japaniksi. Sisäänpääsymaksuun sisältyi postimerkin kokoinen pyyhe, mitään saunatakin tapaista en saanut. Pukuhuoneessa oli normaalit uimahallikaapit. Munasillaan kävelin suihkuun, jossa peseydytään huolella, istua ei kuulemma olisi saanut pallilla (kuulin vasta jälkikäteen). Pesun jälkeen tassuttelin altaalle (1 noin 5x10 m allas, johon tuli kuumaa vettä ilmeisesti jostain lähteestä. Paikalla istuskeli muutamia japanilaisia nilkkoja myöten vedessä. Lopuksi jengi hivuttauti altaaseen rintaa myöten (allas matala n. 50 cm vettä, tai jotain). Siinä sitten vain istuskelin ja katselin maisemia. Vanhempi japanilainen herra tuli kyselemään mistä päin olin, ja tiesi heti saunan suomalaiseksi. mukavaa oli, voin suositella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      38
      4123
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      251
      3467
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      257
      3254
    4. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      268
      2511
    5. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      26
      1809
    6. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      131
      1735
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      248
      1513
    8. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      11
      1315
    9. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1115
    10. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      19
      1099
    Aihe