Hirvimetsälle pitäis saada hyvä kiikari, 400-700 euron budjetilla. Eipä ole oikein itsellä tietoa noista kiikareista.
Vastaukset 6
- Lienee riittävä?
Eikös hirvimetsällä kuljeta valoisaan aikaan? Päivällä pärjännee vähän vaatimattomallakin vehkeellä. Ja jos on sumua niin silloin tuskin kiikarista on paljon apua.
Mielestäni joku kätevän kokoinen, tukeva ja kestävä, eikä turhan kallis esim. 7*35 voisi olla ihan jees. Tunnettu merkkituote jos on varaa. - yksi hyvä.
http://www.ahtihuvila.fi/tuotteet/optiikka/bushnell1/bushnell-elite-4200-rainguard-25-10x50
Itselläni on ollut monta Bushnellin kiikaria ja tyytyväinen olen ollut. - minä ite
laita Leupoldin vx-1 3-9*45 hyvä ja jämäkkä kiikari..itellä semmonen,,ammun teeret ja hirvet samalla paketilla ja 30v.takuu..ja hintaa 269einaria,plus läpät kaupantekiäiseks.....pistä optilocin jalat niin ei liiku....
- kotka250
En ole aikaisemmin katellut tätä foorumia, eikä varmaan tule jatkossakaan luettua. Näissä vastauksissa ei näköjään oo mitään järkeä.
Tolla budjetilla pelkästään hirvijahtiin etsisin joko, jonkun käytetyn s&b, Kahles, Swaro, Zeiss -linjan putken tai uutena saa sit jo Meopta Meostarin tai VX III Leupoldin valollakin, jotka on myös erittäin laadukkaita putkia.
Suurennokseksi joku 1,25-4,5x24 tai vastaava (laaja näkökenttä). Noi Leupoldin VX I ja II sarjat jättäisin väliin, kun kerran euroja on tuo määrä käytettävissä.
Miten olisi tämmöinen?
http://www.soimport.com/verkkokauppa/products.php?g1=3268be&g2=8241c6Tässä ei varmasti ole mitään muuta vikaa, kuin etä se on USAn Zeissi.
http://www.kiikaritukku.fi/product_info.php/products_id/1080
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1561441Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281160Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216859- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus58668- 41617
- 48613
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29552