digikuvien kattelu telkkarista

Uusimmat dvd-soittimet tuntuvat näyttävän myös jpg-kuvia rompulta. Näyttävätkö digikameralla otetut kuvat telkkarissa paremmilta vai huonommilta kuin monitorista. Vai onko suurempaa eroa?
3603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

telkkarin kuvan laatu on aika huono verrattuna monitorista saatavaan kuvaan, eli on niissä aika
suuri ero

Äänestä

Ensinnäkin TV-kuvan resoluutio (tarkkuus) on leveyttä 720pikseliä X korkeutta 576pikseliä ja
kuvan tiheys, eli kuinka monta viivaa (yksityiskohtaa) kuvasta erottaa on 72 linjaa tuumalle. Lisäksi kaikkia noita em. pikseleitä et näe, koska kuvaruutu jättää näyttämättä kuvasta n. 20 pikseliä kuvan ylä-, ala-, vasen-, oikea-osasta. Kuvan hyvyys riippuu, millä liitäntätavalla olet DVD:n TV:hen liittänyt, paras on SCART-liitin, RGB-signaalilla. Olkoon kuvan koko CD-rompullasi mikä tahansa, DVD-soitin skaalaa kuvat TV-ruudulle em. kokoon ja resoluutioon. Pystykuvissa TV-ruudun reunoille jää paksut mustat alueet. Em. skaalauksesta johtuen, jotkut kuvat saattavat väreillä ruudussa. Mutta onhan kuvakoko kymppikuvaan verrattuna moninkertainen, joten normaalilta katseluetäisyydeltä kuvat näyttävät ihan mukiinmeneviltä.

Äänestä

pidä kuvien katseluilta ensin kymppikuvilla ja sitten telkkarista. mitä useampi henkilö sitä fiksumpaa telkusta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselevä kirjoitti:

Uusimmat dvd-soittimet tuntuvat näyttävän myös jpg-kuvia rompulta. Näyttävätkö digikameralla otetut kuvat telkkarissa paremmilta vai huonommilta kuin monitorista. Vai onko suurempaa eroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu