monesti kuulee kun pietetään sukupuolivalistusta niin aina sanotaan että teiniraskaudet ovat huono asia...tietenkään sitä ei sanota noin suoraa mutta kiertelemällä. mutta onko teiniraskaudet muka huono asia. eikö nuoret muka voi olla vastuuntuntoisia ja huolehtia lapsesta. kysyn nyt siis teiltä että onko teiniraskaudet teidän mielestänne huono asia?
teiniraskaudet
Delisha
10818
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei ainakaan mun mielestä.. kyl moni nuori osais ihan varmasti huolehtii lapsistaan..
Kuulisit itsesi. Kuvitteletko sinä todella, että lapset voisivat itse huolehtia lapsesta? Tyttö, joka saa 15-vuotiaana vauvan, ei varmasti ole lähelläkään kypsää vanhempaa. Koko tilanne tietenkin kasvattaa hetkessä, mutta lapsesta ei tule aikuista hetkessä, se vaatii pitkän prosessin. 15-vuotias kykenee huolehtimaan jälkeläisestään, mutta on vaikea sanoa, kuinka hän siitä suoriutuu. Taas sama kysymus, pystyykö lapsi kasvattamaan lapsen? Oma kantani on, että vanhempien (tai vanhemman) pitäisi olla henkisessä kehityksessä siinä pisteessä, että on valmis lapseen. Enkä usko, että kukaan alaikäinen on, en edes usko, että moni kaksikymppinenkään nyky-yhteiskunnassa on tarpeeksi kypsä.
... se riippuu suurelta osin tytöstä ja tämän elämäntilanteesta. on nuoria, jotka ovat valmiita vanhemmuuteen, ha sitten on myös niitä jotka eivät ole. riippuu myös siitä, että tukevatko vanhemmat nuorta, vai hylkäävätkö heti jos tyttö päättää pitää lapssen. itse olen melkein 15-vuotias, ja haluan hankkia lapsen nuorena, mutta kuitenkin aikaisintaan 18v, ehkä sopiva aika olisi 20v, sillä ainakaan vielä en ole valmis äidiksi, ja sen mukanaan tuomaan vastuuseen.
Vähän kaksipiippuinen juttu...
Kun kyllähän 15-vuotias saattaisi olla parempikn äiti lapselleen kuin ehkä joku paljon yli täysi-ikäinen, mutta ongelmansa siinä kyllä on.
15-vuotiaalla on peruskoulu vielä kesken. Ai mitä sitten? Sitä vaan, että lapsen tulo keskeyttää sen ainakin vähäksi aikaa.
15-vuotiaalla ei ole vielä omia tuloja joilla voisi kattaa sekä oman että lapsen elämisen. Tähän tarvitaan siis jo muiden apua.
15-vuotias ei henkisestikään vielä mielestäni pärjää ilman vanhempien ihmisen apua tällaisessa tilanteessa.
Mutta sitten taas toisaalta... jos nämä kaikki asiat järjestyvät ja nuori itse on valmis, ei kai kukaan voi kieltääkään.
En siis kiellä tai hyväksy, vaikka olenkin sitä mieltä, että lapsien teko kannattaa jättää myöhemmäksi.
"Kasvata ensin itsesi ja ala vasta sitten kasvattamaan muita"
No totuus on se, että lasten kasvattaminen on aikuisten hommaa, eikä mikään 15v ole aikuinen. Kyllä minäkin muistan, kuinka 15-vuotiaana luuli jo tietävänsä lähes kaiken. Sitten 18-vuotiaana naureskeli, kuinka lapsellinen oli silloin ja 2-kymppisenä naureskeli, kuinka teini oli vielä 18-vuotiaana.
Sehän on tieteellisestikin todistettu, että teini-iässä ihmiseltä puuttuu vielä kyky ajatella asioita pitemmällä tähtäimellä ja tajuta asioitten syy-seuraus-suhteet.
mun mielestä olis iha vitun ihanaa tulla raskaaksi jo 16vuotiaana, ja sit ku lapsi olisi myöhemmin samanikäinen kuin minä, niin lapsen mielestä olisi ihanaa että vanhemmat olisivat 30kymppisiä sit myöhemmin eikä mitään vanhoja mammoja..ja ylensä tollaisten 16-17vuotiaiden nuorien vanhemmat ovat n.45-55vuotiaita!! elikkäs mun mutsi oli joku 17wee ku mä synnyin ja nyt se on 35wee!!! ja mä oon niin onnellinen että mun mutsi ja faija on nuoria ja he ovat paljon rennompia ja ymmärtäväisempi ku ovat vielä hyvin nuoria!!!!
"rentoja ja ymmärtäväisiä" ? Jep, ja sen näkee kun katselee näitä nykynuoria 12v pullojen kanssa kaduilla hyppimässä. Mun puolesta sellaset tulevat sosiaalipummit pitäis kaikki viedä siperiaan.
Ihan sama mulle, mua ei toisten elämä kiinnosta eikä toisten huolet hetkauta. Ei vois vähempää kiinnostaa minkä ikäsenä joku tekee kersoja. Pääasia etten ite tee yhtäkään paskapersettä ulisemaan ja kiukkuilemaan koskaan.
Sen tähden asia on huono, että lasten ei tulisi tehdä lapsia. Me emme varmasti ole vielä täysin kypsiä hoitamaan jälkikasvuamme. Koulu jää mitä suurimmalla todennäköisyydellä kesken ja rahavaikeudet kolkuttavat ovella.
Meillä on koko elämämme aikaa tehdä lapsia. Teiniraskaudet todellakin ovat huono asia. Onneksi seksivalistusta annetaan.