koulun alku

neljän äiti

On niin leppoisan mukava aamuhetki. Nuorimmainenkin aloitti jo koulunsa ja olen lomalla tämän viikon, päivät yksin kotona:)Kahvi tippumassa, kone ei varattuna, aikaa tehdä mitä lystää esim. ulkoilla ja pestä ikkunoita. En tunne minkäänlaista haikeutta nuorimmaisen kouluunmenosta, päinvastoin, minusta se on vain mukava juttu. Lapselle avautuu kokonaan uusi maailma. Miten te muut, joiden kuopus aloitti koulutaipaleensa, mitkä ovat tunnelmat?

1

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuuden äiti

      Neljäs lapsemme aloitti koulun. Tällä lapsella on lievä asperger ja olin hieman huolissani. On normaalilla luokalla. Hyvin on koulu lähtenyt käyntiin ja lapsi on innoissaan koulun aloituksesta.
      Olen kotona kahden nuorimman kanssa 5v ja vauva. Päivät on ihanan hiljaisia ja rauhallisia, kun vauva on kiltti ja tuo toiseksi nuorinkin on lapsistamme se helpoin tapaus. Molemmat nukkuu tällä hetkellä, joten on aikaa istua rauhassa koneen ääressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      129
      1869
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1619
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      77
      1462
    5. 77
      1446
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1156
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      997
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      67
      990
    Aihe