Olin ensimmäistä kertaa Italiassa lomalla tänä keväänä eli Taorminassa Sisiliassa toukokuun alussa. Pidin kokemastani/näkemästäni todella - ja tahtoisin, jos rahat ja terveys sen sallivat, uudelleen Italiaan kenties ensi keväänä. Onko teillä kellään kokemusta Caprista??? Onko vielä Taorminaakin kalliimpi kenties, entä nähtävyydet?
Capri
6
555
Vastaukset
- Keski-ikäinenm
Vietin Caprilla 2 viikkoa nelisen vuotta sitten.
Saarihan on pieni ja täyteen rakennettu mutta kaunis.
Korkeuserot suuret joten kuntoa kysyy jos aikoo kulkea enemmälti.
Hintataso oli jo tuolloin korkeampi kuin lähikaupungeissa mutta kun ei jää keskustaan norkoilemaan niin kohtuuhintaisia ja mukavia ravintoloita kyllä löytyy.
Ei hassumpi paikka lomailla!- Keski-ikäinen täti2
Vietin kerran - vuosia sitten - Caprilla viikon. Viikoksi riitti vaivatta ohjelmaa - ja silti Sininen luola jäi vielä käymättä (sääolosuhteet eivät suosineet).
Taorminassa olen myös käynyt ja tiettyä samanoloisuutta paikoilla kyllä on. Ei hassumpia! - keski-ikäinen täti
Keski-ikäinen täti2 kirjoitti:
Vietin kerran - vuosia sitten - Caprilla viikon. Viikoksi riitti vaivatta ohjelmaa - ja silti Sininen luola jäi vielä käymättä (sääolosuhteet eivät suosineet).
Taorminassa olen myös käynyt ja tiettyä samanoloisuutta paikoilla kyllä on. Ei hassumpia!Kiitos kommenteistanne molemmat keski-ikäiset :)
Osaisitteko sanoa jonkin nettilinkin, josta löytäisin yleistä tietoa Caprista, kuten miten paikallisliikenne pelaa, mitä suositeltavaa nähtävää jne.- vai osaisitteko/viitsisittekö te kertoa? Olitteko muuten ihan suomalaisen matkatoimiston järjestämällä matkalla ja jos, niin kenen? Olisikohan siellä tarjolla pieniä huoneistohotelleja, jotta voisi itse kokkailla aamupalan?? Kaiken tiedon otan kiitollisena vastaan!!! - Caprille
keski-ikäinen täti kirjoitti:
Kiitos kommenteistanne molemmat keski-ikäiset :)
Osaisitteko sanoa jonkin nettilinkin, josta löytäisin yleistä tietoa Caprista, kuten miten paikallisliikenne pelaa, mitä suositeltavaa nähtävää jne.- vai osaisitteko/viitsisittekö te kertoa? Olitteko muuten ihan suomalaisen matkatoimiston järjestämällä matkalla ja jos, niin kenen? Olisikohan siellä tarjolla pieniä huoneistohotelleja, jotta voisi itse kokkailla aamupalan?? Kaiken tiedon otan kiitollisena vastaan!!!Capri on sikakallis paikka, kaunis kylläkin.Mieti vakavasti Sorrentoa jos noilla seuduilla haluat lomailla. Pohjois Italiassa Ligurian seutu on varteenotettava vaihtoehto ja sinnekin esim Aurinkomatkat tekevät matkoja, jos olet valmismatkojen käyttäjä. Mielestäni Capri on ylimainostettu jetset -leimainen paikka, minulle riitti yksi kerta Capria. Gardajärvi on kaunis paikka sekin, aikuiseen makuun.
- Keski-ikäinenm
keski-ikäinen täti kirjoitti:
Kiitos kommenteistanne molemmat keski-ikäiset :)
Osaisitteko sanoa jonkin nettilinkin, josta löytäisin yleistä tietoa Caprista, kuten miten paikallisliikenne pelaa, mitä suositeltavaa nähtävää jne.- vai osaisitteko/viitsisittekö te kertoa? Olitteko muuten ihan suomalaisen matkatoimiston järjestämällä matkalla ja jos, niin kenen? Olisikohan siellä tarjolla pieniä huoneistohotelleja, jotta voisi itse kokkailla aamupalan?? Kaiken tiedon otan kiitollisena vastaan!!!Tuohon linkkiin ehdottaisin Googlea..
Näkemistä kyllä riittää:suosittelen näköalaköysirataa saaren itäpuolella sekä länsipuolella kiertävää polkua joka käy mm. roomalaisilla rauniolla ja tietysti Munthen huvilaa unohtamatta.
Itse saari sinänsä on kokemisen arvoinen joten nähtävyydet ei lopu.
Olin Aurinkomatkojen järjestämällä matkalla
joten en osaa kertoa muista majoitusmahdollisuuksista.
Paikallisliikenne toimii hyvin ja jo itse asiasssa kokemisen arvoinen ellet ole korkeuskammoinen. - Hilsu
Caprille kirjoitti:
Capri on sikakallis paikka, kaunis kylläkin.Mieti vakavasti Sorrentoa jos noilla seuduilla haluat lomailla. Pohjois Italiassa Ligurian seutu on varteenotettava vaihtoehto ja sinnekin esim Aurinkomatkat tekevät matkoja, jos olet valmismatkojen käyttäjä. Mielestäni Capri on ylimainostettu jetset -leimainen paikka, minulle riitti yksi kerta Capria. Gardajärvi on kaunis paikka sekin, aikuiseen makuun.
Kyllä Capri on ihana. Ei kai keski-iässä enää säästämään mennäkään. On toki Italiassa muitakin ihania paikkoja, mutta Caprissa nyt on sitä jotakin. Toki Sorrentokin on hieno ja sieltä on aikalailla helppoa menne päiväreisulle Caprille. Mutta sitten jää se auringonlasku näkemättä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657282Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1263991Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463886Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn543248Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1363190HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen482589Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602408Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362232KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482084Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu101921