Onko kenelläkään kokemusta lateksipatjojen hajusta? Ostin pari viikkoa sitten IKEAsta Sultan Elsfjord lateksipatjan, joka on muuten kerrassaan loistava patja, mutta siinä on voimakas haju. Kokeilin tuuletella patjaa, vaihdoin lakanoita usein jne mutta haju ei lähtenyt pois. IKEA sanoi että tämä ei ole normaalia ja toimitti uuden patjan tilalle.
Noh, tämäkin patja haisee yhtä paljon. Pesin eilen patjan päällisen ja se auttoi ainakin hetkeksi, mutta näyttää siltä että haju tulee tarttumaan lateksimateriaalista päälliseen pian uudestaan.
En ole omasta mielestäni lainkaan herkkä hajujen suhteen, joten ihmettelenkin että olenko saanut jo kaksi viallista patjaa? Vai onko tämä vain lateksipatjojen "ominaisuus" jonka kanssa pitää oppia elämään? Lähtevätkö hajut pois useamman viikon jälkeen? Onko kenelläkään tästä kokemuksia? Kiitoksia vinkeistä jo etukäteen! :)
P.S. Yhdellä nettifoorumilla joku sanoi kuulleensa Iskun asiakaspalvelusta kerrassaan oudolta kuulostavan vinkin hajun poistamiseen - viedä patja kuumaan saunaan. Kokemuksia kenelläkään tästä?
Lateksipatjan haju
10
12668
Vastaukset 10
- viallinen tuote
jos olet kuullut nojatuolista jossa oli niin paljon tulenestoainetta että myrkytti ihmisen selän viikoiksi sairaalaan. anna mennä patjasi takaisin, vaadi uusi tai rahat takaisin, Ikea kin teettää jossain kiinan perukoilla varmaankin nuo patjat ja siksi ne käyttävät joitan myrkkyjä vaikk homeenpoistomyrkkyjäå niihin ettei mätäne ennen kuin on asiakkaalla
- tarkkanenäinen
Jep, toki näin teen jos homma ei ratkea. IKEAn suunnalta asiaan on suhtauduttu oikein rakentavasti ja avuliaasti. Nyt he selvittävät onko heillä mahdollisesti patjasta huono erä tms ja ovat lähettämässä uutta, jonka he myös tarkastavat ennen mulle lähettämistä. JOS sekin haisee, niin sitten vaihdan patjan normaaliin jousipatjaan... jota en kyllä enää haluaisi tehdä. Sen verran parempia nuo lateksipatjat muuten ovat!
- Voi hyvä veli....
Älä nyt sotke kahta eri asiaa toisiinsa.
Tuo "myrkkytuolijuttu" on kyllä aivan tosi, mutta sitä on turha tässä jauhaa enempää.
Lateksissa eli luonnonkumia sisältävässä on pieni ominaishaju, mutta ja se saattaa olla melko voimakas ihan alussa joskus. Mikäli hajua on niin se on syntynyt siitä, että patja on pakattu heti valmistamisen jälkeen tiiviiseen pakettiin eli se ei ole ehtinyt tuulettua tehtaalla. Mikäli haju on voimakas pitemmän aikaa kuin viikon niin silloin kannattaa ottaa taas yhteyttä myyjään.
Haju ei todellakaan poistu ulkona mikäli siellä on vähänkään kosteaa. Kosteus on pahasta luonnonkumille. Sauna on ihan ok mikäli siellä on kuivaa. - Anonyymi
tarkkanenäinen kirjoitti:
Jep, toki näin teen jos homma ei ratkea. IKEAn suunnalta asiaan on suhtauduttu oikein rakentavasti ja avuliaasti. Nyt he selvittävät onko heillä mahdollisesti patjasta huono erä tms ja ovat lähettämässä uutta, jonka he myös tarkastavat ennen mulle lähettämistä. JOS sekin haisee, niin sitten vaihdan patjan normaaliin jousipatjaan... jota en kyllä enää haluaisi tehdä. Sen verran parempia nuo lateksipatjat muuten ovat!
Mulla on myös ikean lateksinen petauspatja joka haisee ihan hirveälle pistävälle kemikaalille. 😏
- käyttäjä12e21qqdw
Käsittääkseni puhdaslateksi ei juuri haise, mutta sekoite ja synteettinen lateksi haisevat sisältämiensä kemikaalien johdosta. IKEA ei myy vuonna 2018 mitään puhdasta patjaa, niiden hinnat lienevät jopa moninkertaisia.
- tarkkanenäinen
Kiitoksia nopeasta vastauksesta.
- lissukkaa
Ostin tyynyn sehän kans lemuaa aivan kuselle, siinä on jotain alueveraa dödöä?????
- Anonyymi
Se näissä viestiketjuissa ottaa päähän, että aloittajat tekevät näitä paniikkipsykooseissaan ja sitten homma ratkeaa jotenkin, mutta eivät enää vaivaudu kertomaan lopputulosta. Apua huudetaan ja ruinataan psykoottisena ja sitten kadotaan. Miksi? Tuliko takkiin ja aloittaja nukkuu yhä haisevan patjan päällä ja häpeän takia ei kehdannut kertoa miten kävi?
- Anonyymi
"Mulla on myös ikean lateksinen petauspatja joka haisee ihan hirveälle pistävälle kemikaalille. 😏"
Oli taas korkea aika tämäkin ilmeisen turha aloitus nostaa - Anonyymi
Ostettiin lateksipatja yli kuukausi sitten. Alkuun tuuletettiin ohjeen mukaan 3 vrk. Osan aikaa ilman patjapussia ja ulkona. Edelleen haisee. Haju on tarttunut peittoonkin. Saunassa ei ole käytetty. Kannattaa ehkä kokeilla.
Hajun tuntee kun menee sänkyyn. Ei se nukkumista haittaa mutta jotenkin ikävä ilmiö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67758
- 113732
- 37696
- 129649
- 67589
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40589Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483- 26465
Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142459Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35458- 41432
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30398Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0395- 64381
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58377- 29374
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64374- 32361
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24359- 23357