Lateksipatjan haju

tarkkanenäinen

Onko kenelläkään kokemusta lateksipatjojen hajusta? Ostin pari viikkoa sitten IKEAsta Sultan Elsfjord lateksipatjan, joka on muuten kerrassaan loistava patja, mutta siinä on voimakas haju. Kokeilin tuuletella patjaa, vaihdoin lakanoita usein jne mutta haju ei lähtenyt pois. IKEA sanoi että tämä ei ole normaalia ja toimitti uuden patjan tilalle.

Noh, tämäkin patja haisee yhtä paljon. Pesin eilen patjan päällisen ja se auttoi ainakin hetkeksi, mutta näyttää siltä että haju tulee tarttumaan lateksimateriaalista päälliseen pian uudestaan.

En ole omasta mielestäni lainkaan herkkä hajujen suhteen, joten ihmettelenkin että olenko saanut jo kaksi viallista patjaa? Vai onko tämä vain lateksipatjojen "ominaisuus" jonka kanssa pitää oppia elämään? Lähtevätkö hajut pois useamman viikon jälkeen? Onko kenelläkään tästä kokemuksia? Kiitoksia vinkeistä jo etukäteen! :)

P.S. Yhdellä nettifoorumilla joku sanoi kuulleensa Iskun asiakaspalvelusta kerrassaan oudolta kuulostavan vinkin hajun poistamiseen - viedä patja kuumaan saunaan. Kokemuksia kenelläkään tästä?

10

11965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viallinen tuote

      jos olet kuullut nojatuolista jossa oli niin paljon tulenestoainetta että myrkytti ihmisen selän viikoiksi sairaalaan. anna mennä patjasi takaisin, vaadi uusi tai rahat takaisin, Ikea kin teettää jossain kiinan perukoilla varmaankin nuo patjat ja siksi ne käyttävät joitan myrkkyjä vaikk homeenpoistomyrkkyjäå niihin ettei mätäne ennen kuin on asiakkaalla

      • tarkkanenäinen

        Jep, toki näin teen jos homma ei ratkea. IKEAn suunnalta asiaan on suhtauduttu oikein rakentavasti ja avuliaasti. Nyt he selvittävät onko heillä mahdollisesti patjasta huono erä tms ja ovat lähettämässä uutta, jonka he myös tarkastavat ennen mulle lähettämistä. JOS sekin haisee, niin sitten vaihdan patjan normaaliin jousipatjaan... jota en kyllä enää haluaisi tehdä. Sen verran parempia nuo lateksipatjat muuten ovat!


      • Voi hyvä veli....

        Älä nyt sotke kahta eri asiaa toisiinsa.
        Tuo "myrkkytuolijuttu" on kyllä aivan tosi, mutta sitä on turha tässä jauhaa enempää.

        Lateksissa eli luonnonkumia sisältävässä on pieni ominaishaju, mutta ja se saattaa olla melko voimakas ihan alussa joskus. Mikäli hajua on niin se on syntynyt siitä, että patja on pakattu heti valmistamisen jälkeen tiiviiseen pakettiin eli se ei ole ehtinyt tuulettua tehtaalla. Mikäli haju on voimakas pitemmän aikaa kuin viikon niin silloin kannattaa ottaa taas yhteyttä myyjään.

        Haju ei todellakaan poistu ulkona mikäli siellä on vähänkään kosteaa. Kosteus on pahasta luonnonkumille. Sauna on ihan ok mikäli siellä on kuivaa.


      • Anonyymi
        tarkkanenäinen kirjoitti:

        Jep, toki näin teen jos homma ei ratkea. IKEAn suunnalta asiaan on suhtauduttu oikein rakentavasti ja avuliaasti. Nyt he selvittävät onko heillä mahdollisesti patjasta huono erä tms ja ovat lähettämässä uutta, jonka he myös tarkastavat ennen mulle lähettämistä. JOS sekin haisee, niin sitten vaihdan patjan normaaliin jousipatjaan... jota en kyllä enää haluaisi tehdä. Sen verran parempia nuo lateksipatjat muuten ovat!

        Mulla on myös ikean lateksinen petauspatja joka haisee ihan hirveälle pistävälle kemikaalille. 😏


    • käyttäjä12e21qqdw

      Käsittääkseni puhdaslateksi ei juuri haise, mutta sekoite ja synteettinen lateksi haisevat sisältämiensä kemikaalien johdosta. IKEA ei myy vuonna 2018 mitään puhdasta patjaa, niiden hinnat lienevät jopa moninkertaisia.

      • tarkkanenäinen

        Kiitoksia nopeasta vastauksesta.


    • lissukkaa

      Ostin tyynyn sehän kans lemuaa aivan kuselle, siinä on jotain alueveraa dödöä?????

    • Anonyymi

      Se näissä viestiketjuissa ottaa päähän, että aloittajat tekevät näitä paniikkipsykooseissaan ja sitten homma ratkeaa jotenkin, mutta eivät enää vaivaudu kertomaan lopputulosta. Apua huudetaan ja ruinataan psykoottisena ja sitten kadotaan. Miksi? Tuliko takkiin ja aloittaja nukkuu yhä haisevan patjan päällä ja häpeän takia ei kehdannut kertoa miten kävi?

    • Anonyymi

      "Mulla on myös ikean lateksinen petauspatja joka haisee ihan hirveälle pistävälle kemikaalille. 😏"

      Oli taas korkea aika tämäkin ilmeisen turha aloitus nostaa

    • Anonyymi

      Ostettiin lateksipatja yli kuukausi sitten. Alkuun tuuletettiin ohjeen mukaan 3 vrk. Osan aikaa ilman patjapussia ja ulkona. Edelleen haisee. Haju on tarttunut peittoonkin. Saunassa ei ole käytetty. Kannattaa ehkä kokeilla.
      Hajun tuntee kun menee sänkyyn. Ei se nukkumista haittaa mutta jotenkin ikävä ilmiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      233
      15161
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      124
      10127
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9361
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7089
    5. 182
      6527
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6207
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      4786
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1680
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1546
    Aihe