Kerrostaloasumista

Ihmetyttää toisten ihmisten välinpitämättömyys naapureitaan kohtaan.
Ollaan tietämättömiä tai sitten TYHMIÄ.
Laki se löytyy jokaiselle.
Kerrostalossa kun asuu, niin määrättyjä sääntöjä on noudatettava, sitä varten on järjestys-säännöt laadittu.
Helsingin kaupungin järjestys-säännöt ovat kyllä olemassa..kannattaa käydä ja lukaista.
Luoja, miten voikaan olla noin itsekkäitä ihmisiä, että omaa napaa vain katsotaan.
Hiljaisuus on oltava talossa, rauha kaikilla.
22.00-07.00 välisenä aikana on oltava hiljaista.
Parveke kaljoittelu äänineen (puheineen ja naurun remahduksineen) on häiritsevää, varsinkin jos se tapahtuu illalla myöhään.
Toiset kun joutuvat käymään töissä saadakseen pötyä pöytään.
Entäpä vuorotyöläiset, itse en tähän joukkoon kuulu, mutta ajattelen heitä säälillä.
He kun nukkuvat päivällä, tai yrittävät nukkua.
Kerpele soikoon..ajatelkaa muitakin...pianonsoittajat ja koirien pitäjät..älkääkä vain haukkuko naapureitanne.
Heilläkin on oikeus mukavaan asumiseen.
Juuri tällaisten tapausten takai on säännöt laadittu.

Ihanaa asumista kaikille :o)
Itse asun vuokralla ja noudatan sääntöjä

2

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helsingissä..........

      Huh itse asun opiskelija-asunnossa, jossa ei ymmärretä myöskään sääntöjen päälle. Aina bileitä pitämässä hiljaisuuden jälkeen. Minä todella vihaan tuota "opiskelija elämää", kun ihmiset ajattelevat asuntonsa olevan jokin bilekeskus/baari. Kyseisten henkilöiden on pakko olla vajaamielisiä nuoruuden verukkeella.

      • njk965

        mut entäs sit ku 2½ vuotiaan lapsen leikit hiritsee naapuria PÄIVÄLLÄ? mun mielestä lapsi saa leikkiä. ei heittele mitää eikä juokse ympäriinsä...mut naapuri jatkuvasti koputtaa jos pienikin kolaus kuuluu. lapsi kompastu pikkuautoon yks päivä ja löi pään lattiaan ni heti koputteli taas alakerrasta.. häiritsemistä se on niiltäkin.. mitäpä voi tehdä? asunnossa vaihtuu asukkaat jatkuvasti..? mitä voi tehä jos naapuri harjoittaa henkistä väkivaltaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2804
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2419
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      94
      1960
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1305
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1139
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      841
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      764
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      696
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      682
    10. 43
      665
    Aihe