Uusi tutkinto avoimessa

Nimetön

Olen suorittanut yhden tutkinnon ammattikorkeakoulussa ja nyt huvittaisi lähteä opiskelemaan avoimeen iltaisin. Luin avoimen sivuilta että korkeakoulututkinnon suorittanut ei voi osallistua avoimen väylään josta pääsisi suoraan tutkintoa suorittamaan kun 114op tulee täyteen.

Onko ainoa vaihtoehto siis käydä avoimen kursseja nyt sen verran kun huvittaa ja sitten pääsykokeiden kautta sisään ja toivoa että hyvittävät avoimessa suoritetut kurssit?

2

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Titie

      Jyväskylän yliopiston "väylävaatimuksissa" sanotaan:

      Tässä ryhmässä eivät voi hakea sellaiset henkilöt, jotka ovat jo suorittaneet yliopistollisen korkeakoulututkinnon tai joilla on tutkinnonsuoritusoikeus jossakin tiede- tai taidekorkeakoulus­sa.

      Joten, kun olet suorittanut AMK-tutkinnon, niin se ei estä sinulta mahdollisuutta hakea yliopistoon ns. väylän kautta (ainakaan Jyväskylään).

    • -lukutoukka-

      Yleensä kaikki avoimen puolella tarjotut kurssit on suoraan hyväksyttävissä sitten, kun pääset sisään kouluun. (Esim. HSE:n avoimen yliopiston kaikki kurssit ovat sellaisia).

      HUOM! Kursseissa lukee erikseen jos sitä ei korvata tutkinto-opiskelija statuksen saatuasi.

      PS: Kaikkiin näihin kysymyksiin saat vastauksen ihan sähköpostilla siitä avoimesta yliopistosta, jonka kursseja mietit :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4642
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2940
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2175
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe