Lissabonissa biitsiä?

ehkä lissaboniin

Onko Lissabonissa kävelymatkan etäisyydellä biitsiä tai rantakatua, jossa ravintoloita jne?

3

2613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matka

      Paljonko on kavelymatka?
      Muutaman kymmenen kilsan päässä on ihan hyviä.

    • Uskoisin, että Lissabonin kaupunkia lähinnä sijaitsevat rannat ovat kuljettaessa Lissabonista länteen, jossa ensimmäisenä tulee vastaan Oeiras ja sen jälkeen Cascais. Oeirasin rantoja en tunne, Cascaisin ensimmäinen ranta-alue (ja varsin suosittu sellainen) on Carcaveloksessa (Carcavelos). Suosittuja rantoja löytyy myös kauempana Estorilissa.

      Mainitsemilleni rannoille pääsee kätevästi Lissabonista Cascaisiin menevällä junalla, joka edullinen eikä matkakaan ole pitkä, Carcavelokseen joku 15-20 min, Estoriliin puolisen tuntia. Junat lähtevät Cais do Soudrén asemalta ja vuorovälit ovat tiheät.

      Baareja ja ravintoloita ranta-alueelta löytyy muistaakseni Alcântarasta, joka sekin on länteen Lissabonin keskustasta, ei tosin kovin kaukana. Alcântaran suuntaan kulkee paitsi busseja myös raitiovaunu 15.

      Lissabon sijaitsee Tejo-joen rannalla, ei meren rannalla. Tejo-joki on kautta aikojen ollut (ja on yhä) tärkeä kuljetusväylä. Kaupungin keskustan kohdalla ranta-alueella on mm. monia satamalaitureita sekä henkilö- että tavaraliikennettä varten. Yhteys Tejo-joen poikki joen etelärannalle on henkilöliikenteen kannalta yhtä tärkeä. Tejo-joki on Lissabonin kohdalla leveä, niinpä ylitys kestää muistaakseni parisenkymmnetä minuuttia.

      Tejo-joen ranta-alueeseen voi tutustua kymmenen vuotta sitten pidetyn maailmannäyttelyn alueella, Parque das Nacãoes, jossa sijaitsee mm. erittäin mielenkiintoinen akvaaria Oceonário.

      • alfacinha

        Oeirasin ranta (Santo Amaron ranta) on ainakin kuulemani mukaan (ei omaa kokemusta) vähän levoton (ryöstöjä), joten ehkä parempi mennä vähintään Carcavelosiin asti.
        Parempi rantana kyllä on Costa de Caparica, mutta eipä sinnekään kävele, vaan bussikyyti on sellaiseen paikkaan, josta jo kävelee!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      50
      1364
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1166
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      902
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      200
      889
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      832
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      52
      785
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      765
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      749
    Aihe