Joku täällä mietiskeli Mauritiuksen hintatasoa. Itse kuulin sillä tavoin tutkiessani, missä parhaiten voisi elää Suomen eläkkeellä, että kaikista halvinta ja silti mukavinta hauskanpidon suhteen olisi juuri Mauritiuksella, koska siellä voi vuokrata kavaerien kanssa bungalowin rannalta ja elää siellä tosi halvalla.
Silti voi käydä baareissa ja muissa huvituksissa samalla halvalla, ja kaikissa mahdollisissa riennoissa.
Enpä ole itse tullut lähteneeksi silti, ei täältä kotoa niin kauaa jaksa olla pois, että edes lentoliput sitten taas kannattaisi.
Tutkin tätä mukavinta ja halvinta paikkaa matkallani Etelämerellä, josta on kerrottu kotisivuillani jonkin verran.
Silti voi käydä baareissa ja muissa huvituksissa samalla halvalla, ja kaikissa mahdollisissa riennoissa.
Enpä ole itse tullut lähteneeksi silti, ei täältä kotoa niin kauaa jaksa olla pois, että edes lentoliput sitten taas kannattaisi.
Tutkin tätä mukavinta ja halvinta paikkaa matkallani Etelämerellä, josta on kerrottu kotisivuillani jonkin verran.
Vastaukset 12
Vanhimmat
siellä mitenkään halpaa ole (tai no Suomeen verraten missä vaan on..)! Lisäksi maassa ei voi asua pysyvästi jos ei investoi maahan tai hanki paikallista vaimoa. Näin pidetän elintaso eläkeläiset poissa..
No ei se sitten ole sellainen paikka kuin luulin eli väitettiin. Kuinkahan pitkään siellä saa sitten asua?
Ei siinä mitään ku kokeile ihmeessä.
Maa on mukava, ihmiset mielyttäviä (eli ei töykeitä) ilmasto hyvä, ainoostaan talviaikaan (eli meidän kesä) voi olla vähän viileetä, ja lähes koko ajan tuulee.
Keskituloiset ansaitsee ehkä jotain 1/5 - 1/4 osa siitä mitä keskituloset täällä kotosuomessa. Eli aika rikas oot kun sinne meet asuun.
Ja jos ei suju, niin eiköhän Suomen konsulaatti, tai mikä lienee, maksa matkan takasin ja pyyhkii vähän muutenkin jälkiä. Että mikäs siinä, sinne vaa. Kyllä se eläke tai korkotuotto pankkitilille edelleen tulee.
Kyllä luulisin kans että täytyyhän siellä olla halpaa. Konsulaattiin vaan, jos ei sitten muuten pääse takaisin. Tai sitten pitää olla hyvä vakuutus, aina joka paikassa varmuuden vuoksi.
Eikä matkakaveriin pidä koskaan luottaa täysin, vaikka kuinka lupaisivat tukea, aina pitää olla omaa rahaa jemmassa pahan päivän varalle.
Eiköhän siellä sen normaalin 3-4 kk saa olla "putkeen". Paikka on kuitenkin "kuuluisa" korruptiosta eli varmaan parilla sadalla dollarilla saa jatka oleskelua keskeytymättä :) Mutta kuten aikaisemmin mainitsin niin halpaa siellä ei ole. Ravintola annokset (pääruoka) on 6-20€ ja olut raflassa 2€ . Kaupasta (supermarket) olut 6päkki 3.5€ ja leka (pahaa) rommia noin 2€. Kunnon "villa" maksaa noin 500€ viikko. Flacq:isä kysyin B&B paikan hintoja ja kaveri pyysi 27€ yöltä... Varmaan halvempaa kun on pidempiä aikoja..
Joku muuten maksaa sen aina, ei valtio. Ensin joko sinä maksat sen tai joku tuttu/sukulainen allekirjoittaa Suomessa maksusitoumuksen. Ei siis kannata viedä elämää ihan tohon tilanteeseen... Matkavakuutus korvaa onnettomuuksia jne muuta ei sitä, että olet juonut rahasi.. UM -sivulta "Mauritius
Suurlähettiläs akkreditoitu Etelä-Afrikasta (Pretoria)
Port Louis (kunniakonsulaatti)"
Eli siellä ei ole lähetystö Suomella!
Muutenkin pitää sanoa, että käykää maissa ensin ja arvioikaa omaa viihtymistä vasta sitten. Ko. maassa ei ole paljoa omia luonnonvaroja eli kaikkea pitää tuoda maahan, tämä taas nostaa hintoja.
Joo, tuo aiempi viestini oli tarkoitettu sarkasmiksi, mutta sehän on tunnetusti
vaikee laji...
Eläkepäivistä haaveilevalle, todellinen elintaso ei Mauritiuksella taida olla sitä mitä
turistit näkee. Että jos haluat brassailla varakkuudellasi ja nautit köyhien juoksuttamisesta,
niin eiköhän se tuolla onnistu kun et ihan turistikeskuksiin
mene.
On sitten hintatasokin (huomattavasti) alempi.
kun just tammikuussa siellä olin. Että ei se mikään hintaparatiisi ole. Ja kun kaikille sarkasmi ei ole tuttua, eikä kaikille "konsulikyyti", niin tuli nyt molemmat sitten selitettyä :) LYHYESTI: itse valitsisin kyllä jonkin toisen paikan eläkepäiviksi, vaikka ihan mahtava paikka tää onkin..
Mites sitä eläkettä maksetaan EU:n ulkopuolelle? Mulla on käsitys että et saa eläkettä jos muuat EU:sta pois.
-EUROT KÄY JA OLET IKÄVÄ KYLLÄ E UN ALLA
-HYVÄSSÄ JA PAHASSA
--SIIS RENU KUULUU UNIONIIN, JOS EI OO KAVEREITA NIIN MAKSAA VÄHÄN LISÄÄ MUTTAB RANSKIIS MAKSAA VÄHÄN .
Oltii viikko mauritiuksella. Soitettiin ja tekstattiin aika vähä kuitenki. Nyt tuli lasku, 300 euroa..... Kannattaa jättää kännyt kotiin...
24 h päivä ilta päivä ilta
0 2.59 2.59 2.59 2.59
tekstarit
päivä ilta 24 h 24 h
0.19 0.19 0.19
puheluiden vastaanotto
päivä ilta
1.27 1.27
ELI ei mitään halpaa lystiä :)
mutta ei oo muuallakaan ulkomailla...