8mm video värit kateissa

Videokaappari

Eli vanhempien vanhoja 8mm kotivideoita pitäisi digitoida mut värit ovat kateissa tietokoneen esikatselu/kaappausruudussa. Ulostulo komposiittivideo ja epäilen kontakti häiriötä, koska kerran ne väritkin näkyivät.

Onko tietoa kuinka komposiittivideo siirtää väritiedon, kun mustavalkoinen kuva kerran samaanaikaan on yllättävän hyvälaatuinen?

Kokeilen nyt liittimet vielä kertaalleen ja Pinnaclen asetuksissakaan ei pitäisi olla haittaavia asetuksia.

Suuret kiitokset sille joka selittää komposiitin salaisuudet, niin tiedän missä kiikastaa.

9

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Saattaa mustavalkoinen video johtua kameran kuvarummun likaisuudestakin.
      Siihen auttaa puhdistuskasetti.

      • Videokaappari

        Kamera joka kuvaa sylkee on tosiaan ensimmäisiä malleja joita 8mm:lle tuli 80-luvun alussa. Siksi olisi aika saada videot talteen. Ongelma saattaa ratketa jos ja kun saan toisen paljon uudemman kameran lainaan. Ne puhdistuskasetit ovat kyllä viimeinen keino, kuluttavat kuvarumpua ja tässä tapauksessa en sellaista koneeseen laittaisi. Kamera alkaa olla sellaisessa kunnossa etten edes uskonut sen selviävän 20 tunnin kaappauksista. Eläkkeelle joutaa kamera tää.


      • Digiootti
        Videokaappari kirjoitti:

        Kamera joka kuvaa sylkee on tosiaan ensimmäisiä malleja joita 8mm:lle tuli 80-luvun alussa. Siksi olisi aika saada videot talteen. Ongelma saattaa ratketa jos ja kun saan toisen paljon uudemman kameran lainaan. Ne puhdistuskasetit ovat kyllä viimeinen keino, kuluttavat kuvarumpua ja tässä tapauksessa en sellaista koneeseen laittaisi. Kamera alkaa olla sellaisessa kunnossa etten edes uskonut sen selviävän 20 tunnin kaappauksista. Eläkkeelle joutaa kamera tää.

        http://www.digivideo.org/phpbb2/viewtopic.php?p=1740338&sid=8f4c3f074be2091b93643048d3bff87e

        Tarjous on edelleen voimassa.


      • Videokaappari
        Digiootti kirjoitti:

        http://www.digivideo.org/phpbb2/viewtopic.php?p=1740338&sid=8f4c3f074be2091b93643048d3bff87e

        Tarjous on edelleen voimassa.

        Huomenna tai perjantaina tiedän saanko kameran lainaan (ilmeisesti Hi8, mutta eikös ne ole yhteensopivia taaksepäin).

        Kiireeni johtuu siitä että kasetit ovat täällä Pohjois-Suomessa ja pian muutto Lahteen edessä (kaappaukseen sopiva kone lähtee mukaani).

        Pidän mielessä huomaavaisen/edullisen tarjouksen. Jos en täältä pohjoisesta kameraa lainaan saa, palaillaan astialle kunhan ensin kotiudun Lahteen...

        Tuollaisella ei värit enää löytyneet :)

        http://toronto.kijiji.ca/c-buy-and-sell-cameras-camcorders-SONY-VIDEO-CAMERA-RECORDER-AF-Video-8-FOR-SALE-W0QQAdIdZ47183457


    • ..............

      yleisesti 8mm nauhat ovat olleet aika huonoja tuon kuvan säilymisen kannalta. Jos nauhoja ei ole pyöritelty pitkään aikaan, kuva särisee, pomppii, nykii yms. ja jopa värit voivat lähteä. Jos vähänkin kosteassa säilytetty, nauha katkeilee pienin väliajoin (on niin ohutta).

      Vähänkin vanhemmat 8mm nauhat kannattaisi siirtää tai siirrättää aika nopeasti digitaaliseen muotoihin.

      • Videokaappari

        Juuri sitä tässä kiirehdinkin, nauhat eivät ole ikuisia ja jokainen katsomiskerta huonontaa laatua kamerat alkavat olla harvemmassa. Toimeen tartuin kun opiskelut pukkaa alkamaan ja sitten ei välttämättä kiinnostusta riitä kaikelle puuhastelulle. Asiat ovat kuitenkin hyvällä mallilla, olen saamassa lainaan jonkun tuplapesä 8mm-nauhurin (en vain tiedä mikä formaatti se toinen pesä on).


    • SmithChart

      Onhan kaappauskortti varmasti PAL-tilassa?

      Komposiittivideossa väritieto on quadratuurimoduloituna luminanssisignaalin päälle 4.43 MHz kantoaallolla. Signaalin vaihe kuvaa värisävyä ja amplitudi kuvaa värin voimakkuutta. Jokaisen juovan alussa tulee muutaman jakson mittainen väripurske, johon värisignaalin vaihedemoduloinnissa käytettävä apukantoaalto synkataan.

      Mutta se, että kuva on koko ajan mustavalkoinen ei johdu komposiittisignaalista vaan kamerassa olevasta color killeristä. Se aktivoituu, jos nauhalta ei saada rittävän hyvälaatuista värisignaalia ulos, jolloin värisignaali katkaistaan ulostulosta kokonaan pois. Nauhalla värit ovat ainakin VHS-järjestelmässä alasmiksattu 628 kHz:lle ja lisäksi käytetään vaiheenkääntöä vierekkäisten raitojen ylikuulumisen vähentämiseksi. Kasimillinen toimii joiltakin osin samalla tavalla ja color killerin osalta luultavimmin täysin samalla tavalla.

      Joten jos tilanne on se että color killer aktivoituu huonon värisignaalin takia, niin nauhurista ei yksinkertaisesti tule tippaakaan värejä ulos etkä mahda tilanteelle muuta kuin yrittää puhdistusta (ei välttämättä auta mitään, koska likaiset kuvapäät vaikuttavat enemmän luminanssipuolella) tai kokeilla kokonaan toista laitetta.

      Jos taas värit vähänkin välähtelee tai näkyy sateenkaarena niin homma saattaisi korjaantua aikavirheenkorjaimen kera digitoimalla.

      Jos käytössäsi on oskilloskooppi niin voit myös helposti tarkistaa, tuleeko luminanssisignaalin mukana värikantoaaltoa vai ei ja ovatko juovien alussa olevat purskeet kunnossa.

      • Videokaappari

        On ja oli PAL-järjestelmä...

        Kokeilin nyt uudestaan TV:n kanssa, värit näkyi. Kiikutin kameran tietokoneen luokse ja sain toimimaan. Epäilenkin nyt kahta aiempaa kaapelia syypääksi komposiittikuvan välityksessä ilmenneeseen häiriöön. Nämä kaapelit olivat hifilaitteiden komponenttikuva-kaapeli ja digitaalisen äänen välitykseen tarvittava RCA-piuha. Nyt kiinni pilipali RCA-piuhalla ja toimii. Lopullinen syypää selviää kunhan lopulta laitan "ongelma"-kaapelin uudelleen testiin (huomenna).

        Kiitos selkeästä yrityksestä ratkaista pulmaani.


      • Videokaappari

        OK, videot kaapattu ennen muuttoa onnistuneesti tolla vanhalla kameralla.

        Kaapelissa ongelma ei lopulta ollut (testasin), joten alun vaikeudet jäivät hämäriksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      61
      3750
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      87
      3138
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      78
      2360
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1610
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      66
      1344
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1213
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      35
      1104
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1001
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      995
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      972
    Aihe