Itkonen Oy

tietoa

Terveeks kaikille! Voitteko laittaa kyseisestä toimistosta omakohtaisia tai kuultuja kokemuksia! Itselläni muutama henk.koht kokemus ja katastrofeja kaikki, jouduttu turvautumaan asianajajaan jne.jne...

Kuullut myös parilta tutulta että on ollut ongelmia kyseisen kaverin kanssa!
Ihan mielenkiinnosta haluisin tietää onko muille tullut tämä henkilö vastaan remontti tai isännöinti asioissa??!!!

40

11364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikinä

      eipä ole noin tiukkoihin juttuihin jouduttu, että asianajajaa olisi tarvittu ko. toimiston kanssa, mutta osakkaamme olivat tyytyväisiä isännöitsijäntoimiston vaihdokseen! "Yhteistyö" oli hyvin raskasta.

    • SuppoTaala

      Kh-kiinteistöpalvelut oy sanoi muutama vuosi takaperin kaikki sopimukset irti kyseisen puulaakin kanssa...

      • ex työntekijä kh:sta

        Taisi mennä toisin päin....


    • Hall.pj.44

      Vääräleukojen itkuvirret:

      - Isännöitsijä potkii laiskoja hallituksen jäseniä ja passiivisia osakkeenomistajia takamukselle kiinteistön hyvän kunnossapidon saavuttamiseksi

      - Hallitusta ja yhtiökokousta ei kiinnosta kiinteistön järkevä kunnossapito ja kun se hetki tulee, että laiminlyönnit räjähtää käsiin niin on se tietysti isännöitsijän syy kun ei ole saanut hallitukselta eikä yhtiökokoukselta valtuuksia kiintöistön kunnon ylläpitämiseksi.

      Pahimmat pellet itkee sitten täällä "pahaa" maailmaa ja hakee sympatiaa omalle idioottimaisuudelleen.

      • Anonyymi

        :-) taidatkin olla Itkosella töissä! Kiinni jäit-


    • Joonas393ty

      Onks kellään tietoo millainen pulju on Isännöinti Pennanen Vantaalta? Muutama kehunut puljun maasta taivaisiin mut onks täällä kellään tietoo?

    • TosiTyytyväinen

      Itkonen teetti putkiremontin yhtiössämme. Jo valmiiksi halpa budjetti alittu 250 000:lla. Valitsi hyvän urakoitsijan ja katsoi tarkasti että kaikki tuli tehtyä hienosti ja aikataulussa. Ei voi sanoa muuta kuin että olen erittäin tyytyväinen kiinteistön hoidon tasoon.

      Rakennuksia pitää huoltaa että ne pysyy kunnossa. Jämpti ja tarkka kaveri. Saa tosiaan tahtonsa läpi, mutta mikäs siinä saadessa kun tietää paremmin miten homma hoituu. Oon oppinu luottamaan kaveriin vaikka alussa tyyli vähän harmitti.

      • Anonyymi

        Tyyli.... siis ÖYKKÄRÖINTI ja RAHASTUS ???


    • Toisten rahat

      Isännöinti Itkosen eräs isännöitsijä kohteli taloyhtiötämme putkirempan tiimellyksissä omapäisen harkitsemattomasti, suorastaan toi järkyttävät tappiot taloyhtiöllemme. Jätti mm nostamatta kaupungin myöntämän remonttirahan muistaakseni yli 50000€ ja se oli vain yksi moga.
      Taloyhtiömme on viemässä, tai jo vienytkin raastupaan kys isännöitisjän töppäilyt.

    • ITS...

      En ota kantaa mainitun toimiston tekemisiin tai tunne tapausta tarkemmin, kommentoin asiaa yleisellä tasolla.

      "---Jätti mm nostamatta kaupungin myöntämän remonttirahan muistaakseni yli 50000€ ja se oli vain yksi moga."

      Muistaaksesi, varmaan muistat mitä hallitus päätti asiasta ja ohjeisti isännöitsijää? Myös muistat oliko kysymys yleisestä korjausavustuksesta, ns. suhdanneavustuksesta vai tietyille lähiöille annetusta kohdennetusta korjausavustuksesta.

      Lienee hyvin selvää että korjaustyöstä tehtiin lopulliset päätökset siten että hakemuksen ehti laittaa sisälle, töitähän ei saa aloittaan ennen hakemuksen käsittelyä. Tietänet varmasti nämäkin asiat?

      Myönnetystä avustuksesta tehdään päätös ja rahat tilitetään kuitteja vastaan, ei sitä automaattisesti makseta, nosteta tai mistään haeta. Tilityksen edellytys on että korjaustyö on todella ollut päätöksen mukainen, aina ei näin todellakaan ole.

      Mikäli katsotte isännöitsijän toimineen moitittavasti on samalla hallitus ongelmissa, koska hallituksen tehtävänä on katsoa isännöitsijän perään. Mutta naapuriahan ette laita vastuuseen kun se on hyvä tyyppi, vaan otetaan firma kun sillä on vakuutukset? Aika munatonta suoraan sanottuna.

      "---Taloyhtiömme on viemässä, tai jo vienytkin raastupaan kys isännöitisjän töppäilyt. "

      On vai ei?

      • Anonyymi

        ...äntäs kun hallituksen pj onkin talutusnuorassa.... :-)


    • RiviOsakas XY

      Hyökkäys on paras puolustus, sopii vastaukseesi mainiosti! Kiitos kuitenkin vaivan näöstä!

    • Tyytymätön

      Hei! Löytyipä googlaamalla tämä vanha keskustelu. Meidän taloyhtiössä on parhaillaan ongelmia ko. isännöitsijätoimiston kanssa ja tyytymättömiä asukkaita on taloyhtiö täynnä, eikä näköjään oltu sitten ainoita. Yhdessä talossa ollut mm. isompaa sähkövikaa, ja isännöitsijätoimistosta ei otettu asiasta tehtyjä ilmoituksia vakavasti ennen kuin oli pakko. Eipä tullut muiden kokemukset yllätyksenä..

      Olisi mielenkiintoista kuulla tuoreempia kokemuksia ko. isännöitsijätoimistosta, jos niitä on jakaa.

      • Anonyymi

        Kahdessa talossa olen asunut missä ko. Isännöitsijätoimisto ollut isännöitsijänä.
        Mallikasta toimintaa, ongelmat ja remontit hoituneet hyvin. Ei ehkä halvimmalla tavalla
        mutta ilman mitään ongelmia ja todella laadukkaasti.


    • Alperrtti

      Ihan ekaks.
      Tsiikatkaa omaan peiliin.
      Isännöinti on taitolaji.
      Ihmisiä on!
      Taloyhtiössä sinuja,Minuja,meitä ja Muita.
      Otetaan ne Muutkin lisäkSeni huomioon!
      Isännöinti Itkosesta positiivista palautetta vuosien ja vuosien kokemuksesta.

      • Anonyymi

        ...palkamsaaja puhuu !


    • Anonyymi

      Kyseinen yhtiö oli as oy:mme isännöitsijänä ja kalliiksi tuli, vedottiin elinkaarimalliin jossa olisi pitänyt vaihtaa asuntojen kaikki patteritermostaatit...Yhtiömme on 15 vuotta vanha eikä yksikään maahantuoja tai valmistaja nähnyt kyseistä toimea järkevänä , turhana sekä kalliina kylläkin. Toki luulisi, että maahantuojan/valmistajan etu olisi MYYDÄ , tosin samat termostaatit ovat edelleen ja toimivat asunnoissa moitteetta. Kustannus olisi ollut useamman kymmenentuhannen euron luokkaa. Oli toki useampi muukin asia ylimielisyyden lisäksi osakkaita kohtaan, joka johti toimiston vaihtoon. Hankalaa yleisesti ottaen on vain löytää hyvää, eli pitää yrittää löytää vähemmän huono

    • Anonyymi

      Hankala ja epämiellyttävä tyyppi tämä Itkonen itse. Kehottaisin kiertämään tuon toimiston kaukaa, muuten on ongelmia tiedossa.

      • Anonyymi

        Jos on sama ukko kun -90 luvulla niin ei ole kehumista, silloin oli ku napoleon, itteensä täynnä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos on sama ukko kun -90 luvulla niin ei ole kehumista, silloin oli ku napoleon, itteensä täynnä

        Taitaapa olla sama henkilö, niin hyvin tuo kuvaus osuu edelleen 2019 loppuvuodesta...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaapa olla sama henkilö, niin hyvin tuo kuvaus osuu edelleen 2019 loppuvuodesta...

        Tunnen tyypin, enkä ottaisi isännöitsijäksi.


      • Anonyymi

        Tarkastelepa tarkasti laskutusta ja "kilpailutusta"......


    • Anonyymi

      Itsellä jäänyt hänen kanssaan tehdystä yhteistyöstä äärimmäisen surkea kuva. Varmasti ymmärtää alasta paljon, mutta asiakaspalvelu ja yhteistyökyky on hänellä 5-vuotiaan tasolla. Epämiellyttävä ja asiat hoitamatta jättävä henkilö. En suosittele minkäänlaista yhteystyötä.

    • Anonyymi

      Ei muuten ole helppo löytää isännöitsijää joka hoitaa hommat paremmin.

    • Anonyymi

      Napoleon sopii kyllä hyvin nimeksi :)

    • Anonyymi

      Siis ihan hirvee jätkä Itkonen itse😂
      En muista että koskaan olisi tullut asioitua näin raskaan henkilön kanssa.
      Tyypillinen persoonallisuushäiriön omaava sukupuolvensa edustaja jonka traumataakka on valtava.
      Väkivaltaa nämä yleensä tottelevat, se toimii narskuihuin nöyryyttävästi.

    • Anonyymi

      Itkonen isännöinnillä on toksisen omistava suhtautuminen taloon. Pyrkii ottamaan ohjat. Painostaa sitten korjauksiin ja palveluihin omista lähtökohdistaan käsin. Perusteettomia ratkaisuja ja yhteistyöongelmia, jopa häiriökäytöstä. Hankinnoissa ei riittävää läpinäkyvyyttä. Osaaminen osittain hyvää, mutta vaihtelee. Ennen kaikkea arvot hukassa. Ei itseään kunnioittavalle talolle.

      • Anonyymi

        Vastaavia kokemuksia meille. Jostain käsittämättömästä syystä Itkonen luulee omistavansa talon, jossa on isännöitsijänä. Jos hallitus ei ole hereillä, kaveri puhuu muut pyörryksiin ja uhmakkaasti ajaa omaa asiaansa. Lisäksi on sairaalloisen kiinnostunut asukkaiden elämästä ja miten asuvat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastaavia kokemuksia meille. Jostain käsittämättömästä syystä Itkonen luulee omistavansa talon, jossa on isännöitsijänä. Jos hallitus ei ole hereillä, kaveri puhuu muut pyörryksiin ja uhmakkaasti ajaa omaa asiaansa. Lisäksi on sairaalloisen kiinnostunut asukkaiden elämästä ja miten asuvat

        Juuri näin!


      • Anonyymi

        Ilmeisesti hänellä on pääasialliset suurimmat tulot "kiinteistöjalostuksesta", eli ajaa oman etunsa takia helvetin kalliita kerrostalojen laajentamisia esim. lisäkerroksilla. Kuulemma Helsinki kehottaa tähän taloyhtiöitä, pitäähän esim. maahanmuuttajille saada tiloja! Ellei hallitus herää, niin teetetään turhia remontteja ja vielä samaan aikaan, jotta saadaan lisärakentamisoikeus näyttämään edullisemmalta. Kun esim. hiukan yli 40 vuotiaaseen taloyhtiöön esitetään montaa kallista remonttia ja yhden lisäkerroksen rakentamista, niin ei voi mitenkään vältttyä ajatukselta kuka tästä hyötyy. Taloyhtiön osakas ei juuri mitään rahallisesti. Lisäksi alueelle voi syntyä niukkuutta parkkipaikoista, jos tulee esim. 20 uutta asuinhuoneistoa moniportaiseen mutta matalahkoon kerrostaloon. Ei voi välttyä ajatukselta,kuka oikeasti hyötyy? No rakennusoikeuden ostaja. Taloyhtiöllä ei ole useimmiten itsellä kokemusta tällaisen lisärakennusoikeuden pitämisestä itsellään sen käyttämisestä ja sen vuoksi voitte arvata, kuka ostaa oikeudet taatusti alihintaan!

        Talon kuntotutkimus pitäisi tehdä puolueettomasti eikä sellaisen isännöitsijän tekemänä, jolla on vahvasti "oma lehmä ojassa".


    • Anonyymi

      Itse koen, että taloyhtiössä tehty täydellinen julkisivuremontti oli liian laaja. En ole seurannut alan viimeisiä käänteitä, mutta rakennusalan tutkijat ovat ainakin aiemmin esittäneet, että myös julkisivua on usein järkevää remontoida vain siltä osin, kun se ei ole kunnossa. Tässä kohteessa se oli pääosin todella siistissä kunnossa.

      • Anonyymi

        Juuri näin!
        Esim. nykyinen laki määrä pitämään kirjaa tehdyistä remonteista ja pitämään suunnitelmaa tulevista. Ei täydellisiin ja liioitelluihin ("overkill") remontteihin ole monellakaan varaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin!
        Esim. nykyinen laki määrä pitämään kirjaa tehdyistä remonteista ja pitämään suunnitelmaa tulevista. Ei täydellisiin ja liioitelluihin ("overkill") remontteihin ole monellakaan varaa.

        Mitä isompi remontti sitä enemmän kilahtaa isännöitsijän kassaan rahaa.


    • Anonyymi

      Itseäni hiertää lähinnä miehen asiakaspalvelu. Itkonen tylyttää taloyhtiön osakkaita erinäisistä asioista vaikka ovat käytännössä hänen työnantajansa. Lisäksi viestintä ei ole lainkaan rakentavaa eikä suostu ottaa kritiikkiä vastaan. Tuntee alansa hyvin mutta käyttäytyy kun uhmaikäinen taapero.

      • Anonyymi

        Näin juuri, käyttäytyy kun omistaisi talon.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      23
      2473
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      53
      1753
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1084
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      297
      1040
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      982
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      893
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      864
    8. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      110
      759
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      46
      745
    10. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      8
      728
    Aihe