kirjoittaa ihan suomen kielellä näitä tekstejä tänne? Ei noista teksteistä saa mitään selvää. Vai opetetaanko savon kouluissa suomen kieltä ollenkaan? Varmaan saan pelkkää vittuilua tälläkin tekstillä, mutta koitetaan onnea.
Voisivatko nämä savolaiset
ystävällisesti
12636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pilaa koko palstan. Parempi vain kun ei edes lue sitä sotkua.
http://www.lassila-tikanoja.fi/fi/PalvelutJaTuotteet/palvelujatuotevalikoima/ymparistotuotteet/yleisokaymalat/Paragon/Sivut/Default.aspx
Minäkään en lue näitä äidinkielelläni kirjoitettuja sepustuksia. Se ei ole murre edes tarkoitettu luettavaksi, siihen on tarkoitettu kirjakieli ja sitä kannattaa käyttää jos haluaa asiansa esittää.
Onneksi nämä eivät voi lisääntyä keskenään... vaikka kovaa yritystä on epäilemättä ollutkin
parassii sutteettisavolaene.
Meekäläene pärjee tiällä Ahvenanmualla, missee oonni syntynänkkää iha huluppeesti.
Prata inte shit,se vua sannoo pit.
Ni kan inte prata när bättre svensk språkiga männisorna. Dra åt skogen.
Minnäe uon elläissäin olluna savossa vähemmän kun kaks viikkoo, ehkä viikkokii riittää.
Uon aekasemmin kertonakkii kun pysähyin nuin viis vuotta sitten ohi kulkiissain kuopijoon mäktonaltsiin, niin sillon se tarttu, savon kiel. Eekä irti uo piästänä.
Yritä siinä sitten kirjakieltä käättee.
Sinu kannattaa muuttoo tänne Ahvenanmualle.
Tiijä niin ahvenanmuasta. Mänin sinne aekonaan käämään. Eevät ymmärtänä kun jottae mongerrusta, tae ymmärtivätköhän itekään mittee suustaan piästivät.
Yritin ehottoo että laetettaesiin suarille muutama satamillin tornikanuuna, eivät oekeen olleet sammoo mieltä.
ku minnäe aluks. Puihuit tiennii ruosijja. Eevät raakat ossoo sitä kieltä. Malami mustalaesilta opit parraete ahvenammualaeste kiele.
Esmerkki; Inte minä sinne gå, siellä pajo rapakkoo.
En uokaan aekoehin malamilla käänä. Kävinköhän viimeks hoppeelinnussa syömässä kun siellä olin.
Taesin joutua tyytymään johonnii roskaruokaan, kalakukkoa ee olluna tarjota.
Vieläkö se Lamperin Valte malamilla assuu?
Valde miun diedäägse suorasäärist jougoss.