Kuinka te hanskaatte muuttuvat olosuhteet puolipilvisellä säällä, kun aikaa kuvaamiseen on pari sekuntia ja aurinko saattaa mennä pilveen juuri sillä sekunnilla kun pitää laukaista?
Aika ei aina riitä aukon tai valotusajan muuttamiseen viime hetkellä, vaan tähän pitäisi olla aikaa 3-5 sekuntia (laukaisin puoliväliin ja oikea peukalo sauvalle ja valotusmittarin avulla valotus keskelle...)
En haluaisi käyttää A (vakioaukko) tai S(vakiovalotusaika) -ohjelmia... S-ohjelmaan olen kyllä turvautunut joskus...
Käytän M-ohjelmaa, ISO-arvoa 80 tai 100 ja manuaalitarkennusta.
Vinkkejä?
PS. Älkää ehdottako automaattiohjelmaa...
Aika ei aina riitä aukon tai valotusajan muuttamiseen viime hetkellä, vaan tähän pitäisi olla aikaa 3-5 sekuntia (laukaisin puoliväliin ja oikea peukalo sauvalle ja valotusmittarin avulla valotus keskelle...)
En haluaisi käyttää A (vakioaukko) tai S(vakiovalotusaika) -ohjelmia... S-ohjelmaan olen kyllä turvautunut joskus...
Käytän M-ohjelmaa, ISO-arvoa 80 tai 100 ja manuaalitarkennusta.
Vinkkejä?
PS. Älkää ehdottako automaattiohjelmaa...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Järkkärilläni onnistuu manuaalitilassakin manuaalisella objektiivilla aukon muuttaminen ja sille oikean valotuksen mittaaminen alle sekunnissa. Ilmeisesti tuo dmc-fghdn678... kamera on pokkari/superzoom/mikä lie joten niillä toiminta saattaa olla vähän hitampaa. Mikä siinä vakioaukossa mättää? Jos et halua sitä käyttää vaikka se olisi paras tuossa tilanteessa, tee sitten vaikeimman kautta. Ei voi enempää auttaa. Tietysti voisit keksiä itsellesi vielä lisää rajoituksia kuvaamiseen, käytät vain vasenta kättä. Elämässä pitää olla haasteita, ja vastuksia.
Jos on jotain omia kirjoittamattomia sääntöjä, että minähän en kuvaa kun M-asennolla, niin sitten pitää vaan tyytyä siihen mitä sillä saa aikaseks?
Itsekkin toki kuvaan yleensä täysmanuaaliasetuksilla, mutta opettelemassa käyttämään myös noita puoliautomaatteja.
Järkkärissä tosin on RAW-kuvat, eli jos valotus menee himpun verran pieleen, niin senkun säätää jälkikäteen, kuin myöskin valmiiksi tallennetuille omille asetuksille löytyy 3 paikka omasta kamerasta, eli yhteen valikkoon asetukset kun aurinkopaistaa yhteen asetukset pilvien varalta. Niitä sitten rämppää edestakasin taivaankappaleiden liikkeiden mukaan.
Välistä nappaa testikuvan onko sopivat valot jos ei pilvet ralliautoa lujempaa kulje, niin luulisi hetken pysyvän samat valaistusolosuhteet.
Suosittelen kuitenkin käyttämään vakioaukkoa tai -suljinaikaa riippuen mitä haet takaa.
Jos haluat varmasti pysähtyneen ralliauton pölypilvineen, niin sitten tietenkin vakiosuljinaika nopealle, tai jos haluat ns."pannauskuvia" eli liikettä mukaan kuvaan, niin sitten tietenkin hieman hitaampi suljinaika.
Vakioaukon vaihtoehtoa en ehkä itse lähtisi tuossa käyttämään, koska kamera voi arpoa sieltä ties mitä aikoja riippuen mihin valotusmittari haluaa valotuksensa perustaa. Jos ralliautossa vaikka joku todella heijastava pinta ja sen mukaan valottaa, niin voi tulla melkosen alivalottunu kuva, jos taas auton varjon mukaan valottaa, niin voi tulla kuvasta sitten ylivalottunut ja kuvassa olla paljolti liike-epäterävyyttä, eli auto ehtii liikkua kuvassa.
Täytyy kokeilla vakioaukkoa, jos tulee tuollainen vaikea sää. Haluan suosia manuaaliohjelmaa siksi, että sillä saa kuvista sen viimeisenkin irti (kun on aikaa hakea hyvä aukko ja valotusaika).
Vaikeissa oloissa säädän varmuudeksi aavistuksen tummalle, koska lievää alivalotusta voi hieman korjata ohjelmalla, mutta ylivalotusta ei.