Tänään minulla on haastattelu eräässä siivousfirmassa. Tätä ennen toimin puhelinmyyjänä. Siivouksesta jopa tienää enemmän kuin puhelinmyyjänä! parasta joidenkin siivousfirmojen kohdalla on se, että työajat ovat joustavia. Joten periaatteessa voit itse päättää milloin menet siivoamaan. Täten voit suunnitella omaakin aikaa itsellesi.
Olen nuori opiskelija ja minulla alkaa opiskelut tässä piakkoin... siivoaminen on erinomainen tulonlähde sitten siinä sivussa. Tosiasia on, että mitä useammin teet töitä, sitä enemmän rupeaa raha tilille kilisemään. Joten kannustankin siivoustyöhön kaikkia! sinne pääsee helposti persoonasta riippumatta ihan kaikenlaiset ihmiset.
Olen nuori opiskelija ja minulla alkaa opiskelut tässä piakkoin... siivoaminen on erinomainen tulonlähde sitten siinä sivussa. Tosiasia on, että mitä useammin teet töitä, sitä enemmän rupeaa raha tilille kilisemään. Joten kannustankin siivoustyöhön kaikkia! sinne pääsee helposti persoonasta riippumatta ihan kaikenlaiset ihmiset.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eihän siivous tarvitse muutakuin mennään vain kaikki joukolla siivoamaan säätyyn katsomatta... Jopa nykyään ei kaikki firmat edes ota työttömiä kortistosta töihin, koska se työkokemus ja etenkin halu tehdä siivoustyötä on tärkeämpää kuin saada työntekijä pysty metsästä. Olen tehnyt vuosien varrella työllistämistuella palkattujen "siivoojien" kanssa töitä ja vaikka kuinka olen yrittänyt pitää heitä työtovereina - ei siitä ole tullut mitään. Työajat ei mene jakeluun, siivotaan mitä viitsitään ja perehdytyksestä huolimatta ei viitsitä käyttää oikeita aineita oikeissa paikoissa...
Tottakait alalle pitää uutta sukupolvea saada, muttei välttämättä työttömistä.
Ainakin täälläpäin lähes joka siivousalan työpaikkailmoituksessa on maininta ajokortti välttämätön, toisinaan oma autokin vaaditaan. Milläs rahalla työtön niitä hankkisi? Parempiin paikkoihin, eli niihin, missä ei tarvitse säntäillä pitkin kaupunkia, vaaditaan koulutus.
Ja harvoin nuo kehumasi joustavat työajat toteutuvat, ainakaan mol:in sivuita luettavissa olevista ilmoituksissa. Usemmitenhan työ pitää tehdä silloin, kun siivouskohteessa ei liiku asiakkaita.
Siivoojia tarvitaan, ja jotkut jopa tykkää siitä. Mikään yleispätevä ratkaisu työttömyyteen se ei kumminkaan ole. Osa-aika/keikkatyö, jota se ala enimmäkseen on, sopii varmaan opiskelijalle, mutta ei riitä ainoaksi toimeentuloksi.
Onneksi nyt on tutkinto. Toisaaltaan ikääkään ei ole enää 18v vaan täytyy tienata ihan "aikuisten oikeesti".
siivosin ahkerasti. Nyt on koti puhdas!
Ei se ihan niin ole että siivoojaksi sopii kuka vaan.Joatain motivaatiota esim. olisi hyvä olla.Meillä on kaikki kesälomatuuraajat opiskelijoita.Osa hyviä osa ei.Ikkunanpesut,vahaukset ja peruspesut jää kaikki vakituisille, koska opiskelijat ei osaa.Joten kesällä saa raataa kahden edestä kun työparina on opiskelija.Opiskelijoista osalla ei mitään työmotivaatiota ja kännykkä kulkee mukaan kaikkialle.Lisäksi kesä täynnä festareita yms. pakollisia menoja joista opiskelija ei voi olla poissa joten sitten ollaan ruinaamassa vuorojen vaihtoa ja otetaan palkattomia vapaita joihin ei tietenkään tule sijaista.Ja taas saa vakkari painaa yksin tukka putkella.
Kylla siivous aina puhelinmyynnin voittaa! :)