Ositus

Lakikoukerot

Miten menetellään osituksessa, jossa molemmilla osapuolilla omat osakeyhtiöt, jätetäänkö ne osituksen ulkopuolelle? Exsiippa vaatimassa yrityksestäni hyötyä kun olen menestynyt liian hyvin :)

6

1349

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Teidän kummankin osakkeet otetaan osituksessa huomioon ihan samalla tavalla kuin mikä tahansa arvopaperi.

      • Lakikoukerot

        Miten osakkeen arvo määräytyy, nimellisarvo vai jotakin laskennallista arvoa?


      • nix nax
        Lakikoukerot kirjoitti:

        Miten osakkeen arvo määräytyy, nimellisarvo vai jotakin laskennallista arvoa?

        Pörssinoteerattoman firman arvo osituksessa on lähtökohtaisesti sen substanssiarvo eli varat (käypään arvoon) miinus velat. Goodwill-arvo voi tuoda lisäarvoa. Osakkeen arvo on firman arvo jaettuna osakkeiden lukumäärällä (jos osakkeet ovat samanlaisen oikeuden tuottavia).


    • Quutamooo

      Eron ositusko vasta käynnissä ? Jos on jo tapahtunut eron ositus niin mitään vaateita hän ei voine esitää mikä koskee sinun omaisuuttasi .

      Oy maksaa osinkoa vain sille kelle firma on nimetty jos osituksessa annoit 50 % osakkeita taii vaihdoitte osakkeita niin että te annoitte osakkeille nimellisen arvon ja arvoltaan 50 % sinun vaihdoit EX. vaimosi samaiseen osake arvoon ( ? ) % .
      Silloin osinko tuoton jako on omistuksen osuus koko osakemäärästä omistuksena laskettuna .

      • Lakikoukerot

        Kohtuu selvää siis, maksunaiseksi tässä siten joutunee, ex.miehen firma kuralla ja mul loistavasti menestyvä. No täytynee luottaa jatkossakin että menestystarina jatkuu ja nyt koettu tappio kääntyy voitoksi.:)Kiitos neuvoja antaneille.


      • Quutamooo
        Lakikoukerot kirjoitti:

        Kohtuu selvää siis, maksunaiseksi tässä siten joutunee, ex.miehen firma kuralla ja mul loistavasti menestyvä. No täytynee luottaa jatkossakin että menestystarina jatkuu ja nyt koettu tappio kääntyy voitoksi.:)Kiitos neuvoja antaneille.

        Toki voit tuntea vääryyttä mutta jos verotusarvoltaan jakaa yhtäisot osuuden sinä vaikka joudut antamaan verotusarvoltasi 1 kpl osakkeen ja miehesi 1000 kpl. osakekirjoja lohkastuna osake.rek . niin tuotto ei ehkä ole sama jota haetaan vaan vauraus ( firman varallisuus ) .

        Lähtökohtana erotessa on vaurauden tasaminen ei osingon mitaaminen .
        Osinko on Oy.n rahaa ei siis miehesi Oy tosin tilittää tuottoa jos tuottaa mutta ( arvon-nousua ) jollekkin tilille jonka jo olette jakaneet .

        Enään ei voida puhua kuin siitä kuinka monta % osakkeista on yhtä paljon kuin miehesi 50 % osakemäärä jos on alempi kuin sinun josta tulee se tuotto jos osinkoa firma pystyy jakamaan .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      78
      1839
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      702
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      60
      615
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe