Ositus

Lakikoukerot

Miten menetellään osituksessa, jossa molemmilla osapuolilla omat osakeyhtiöt, jätetäänkö ne osituksen ulkopuolelle? Exsiippa vaatimassa yrityksestäni hyötyä kun olen menestynyt liian hyvin :)

6

1346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Teidän kummankin osakkeet otetaan osituksessa huomioon ihan samalla tavalla kuin mikä tahansa arvopaperi.

      • Lakikoukerot

        Miten osakkeen arvo määräytyy, nimellisarvo vai jotakin laskennallista arvoa?


      • nix nax
        Lakikoukerot kirjoitti:

        Miten osakkeen arvo määräytyy, nimellisarvo vai jotakin laskennallista arvoa?

        Pörssinoteerattoman firman arvo osituksessa on lähtökohtaisesti sen substanssiarvo eli varat (käypään arvoon) miinus velat. Goodwill-arvo voi tuoda lisäarvoa. Osakkeen arvo on firman arvo jaettuna osakkeiden lukumäärällä (jos osakkeet ovat samanlaisen oikeuden tuottavia).


    • Quutamooo

      Eron ositusko vasta käynnissä ? Jos on jo tapahtunut eron ositus niin mitään vaateita hän ei voine esitää mikä koskee sinun omaisuuttasi .

      Oy maksaa osinkoa vain sille kelle firma on nimetty jos osituksessa annoit 50 % osakkeita taii vaihdoitte osakkeita niin että te annoitte osakkeille nimellisen arvon ja arvoltaan 50 % sinun vaihdoit EX. vaimosi samaiseen osake arvoon ( ? ) % .
      Silloin osinko tuoton jako on omistuksen osuus koko osakemäärästä omistuksena laskettuna .

      • Lakikoukerot

        Kohtuu selvää siis, maksunaiseksi tässä siten joutunee, ex.miehen firma kuralla ja mul loistavasti menestyvä. No täytynee luottaa jatkossakin että menestystarina jatkuu ja nyt koettu tappio kääntyy voitoksi.:)Kiitos neuvoja antaneille.


      • Quutamooo
        Lakikoukerot kirjoitti:

        Kohtuu selvää siis, maksunaiseksi tässä siten joutunee, ex.miehen firma kuralla ja mul loistavasti menestyvä. No täytynee luottaa jatkossakin että menestystarina jatkuu ja nyt koettu tappio kääntyy voitoksi.:)Kiitos neuvoja antaneille.

        Toki voit tuntea vääryyttä mutta jos verotusarvoltaan jakaa yhtäisot osuuden sinä vaikka joudut antamaan verotusarvoltasi 1 kpl osakkeen ja miehesi 1000 kpl. osakekirjoja lohkastuna osake.rek . niin tuotto ei ehkä ole sama jota haetaan vaan vauraus ( firman varallisuus ) .

        Lähtökohtana erotessa on vaurauden tasaminen ei osingon mitaaminen .
        Osinko on Oy.n rahaa ei siis miehesi Oy tosin tilittää tuottoa jos tuottaa mutta ( arvon-nousua ) jollekkin tilille jonka jo olette jakaneet .

        Enään ei voida puhua kuin siitä kuinka monta % osakkeista on yhtä paljon kuin miehesi 50 % osakemäärä jos on alempi kuin sinun josta tulee se tuotto jos osinkoa firma pystyy jakamaan .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe