Ositus

Lakikoukerot

Miten menetellään osituksessa, jossa molemmilla osapuolilla omat osakeyhtiöt, jätetäänkö ne osituksen ulkopuolelle? Exsiippa vaatimassa yrityksestäni hyötyä kun olen menestynyt liian hyvin :)

6

1248

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Teidän kummankin osakkeet otetaan osituksessa huomioon ihan samalla tavalla kuin mikä tahansa arvopaperi.

      • Lakikoukerot

        Miten osakkeen arvo määräytyy, nimellisarvo vai jotakin laskennallista arvoa?


      • nix nax
        Lakikoukerot kirjoitti:

        Miten osakkeen arvo määräytyy, nimellisarvo vai jotakin laskennallista arvoa?

        Pörssinoteerattoman firman arvo osituksessa on lähtökohtaisesti sen substanssiarvo eli varat (käypään arvoon) miinus velat. Goodwill-arvo voi tuoda lisäarvoa. Osakkeen arvo on firman arvo jaettuna osakkeiden lukumäärällä (jos osakkeet ovat samanlaisen oikeuden tuottavia).


    • Quutamooo

      Eron ositusko vasta käynnissä ? Jos on jo tapahtunut eron ositus niin mitään vaateita hän ei voine esitää mikä koskee sinun omaisuuttasi .

      Oy maksaa osinkoa vain sille kelle firma on nimetty jos osituksessa annoit 50 % osakkeita taii vaihdoitte osakkeita niin että te annoitte osakkeille nimellisen arvon ja arvoltaan 50 % sinun vaihdoit EX. vaimosi samaiseen osake arvoon ( ? ) % .
      Silloin osinko tuoton jako on omistuksen osuus koko osakemäärästä omistuksena laskettuna .

      • Lakikoukerot

        Kohtuu selvää siis, maksunaiseksi tässä siten joutunee, ex.miehen firma kuralla ja mul loistavasti menestyvä. No täytynee luottaa jatkossakin että menestystarina jatkuu ja nyt koettu tappio kääntyy voitoksi.:)Kiitos neuvoja antaneille.


      • Quutamooo
        Lakikoukerot kirjoitti:

        Kohtuu selvää siis, maksunaiseksi tässä siten joutunee, ex.miehen firma kuralla ja mul loistavasti menestyvä. No täytynee luottaa jatkossakin että menestystarina jatkuu ja nyt koettu tappio kääntyy voitoksi.:)Kiitos neuvoja antaneille.

        Toki voit tuntea vääryyttä mutta jos verotusarvoltaan jakaa yhtäisot osuuden sinä vaikka joudut antamaan verotusarvoltasi 1 kpl osakkeen ja miehesi 1000 kpl. osakekirjoja lohkastuna osake.rek . niin tuotto ei ehkä ole sama jota haetaan vaan vauraus ( firman varallisuus ) .

        Lähtökohtana erotessa on vaurauden tasaminen ei osingon mitaaminen .
        Osinko on Oy.n rahaa ei siis miehesi Oy tosin tilittää tuottoa jos tuottaa mutta ( arvon-nousua ) jollekkin tilille jonka jo olette jakaneet .

        Enään ei voida puhua kuin siitä kuinka monta % osakkeista on yhtä paljon kuin miehesi 50 % osakemäärä jos on alempi kuin sinun josta tulee se tuotto jos osinkoa firma pystyy jakamaan .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      166
      3024
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2834
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1856
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      28
      1839
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      191
      1744
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1546
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1503
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      102
      1471
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1279
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      74
      1246
    Aihe