Miten menetellään osituksessa, jossa molemmilla osapuolilla omat osakeyhtiöt, jätetäänkö ne osituksen ulkopuolelle? Exsiippa vaatimassa yrityksestäni hyötyä kun olen menestynyt liian hyvin :)
Vastaukset 6
- -----
Teidän kummankin osakkeet otetaan osituksessa huomioon ihan samalla tavalla kuin mikä tahansa arvopaperi.
- Lakikoukerot
Miten osakkeen arvo määräytyy, nimellisarvo vai jotakin laskennallista arvoa?
- nix nax
Lakikoukerot kirjoitti:
Miten osakkeen arvo määräytyy, nimellisarvo vai jotakin laskennallista arvoa?
Pörssinoteerattoman firman arvo osituksessa on lähtökohtaisesti sen substanssiarvo eli varat (käypään arvoon) miinus velat. Goodwill-arvo voi tuoda lisäarvoa. Osakkeen arvo on firman arvo jaettuna osakkeiden lukumäärällä (jos osakkeet ovat samanlaisen oikeuden tuottavia).
- Quutamooo
Eron ositusko vasta käynnissä ? Jos on jo tapahtunut eron ositus niin mitään vaateita hän ei voine esitää mikä koskee sinun omaisuuttasi .
Oy maksaa osinkoa vain sille kelle firma on nimetty jos osituksessa annoit 50 % osakkeita taii vaihdoitte osakkeita niin että te annoitte osakkeille nimellisen arvon ja arvoltaan 50 % sinun vaihdoit EX. vaimosi samaiseen osake arvoon ( ? ) % .
Silloin osinko tuoton jako on omistuksen osuus koko osakemäärästä omistuksena laskettuna .- Lakikoukerot
Kohtuu selvää siis, maksunaiseksi tässä siten joutunee, ex.miehen firma kuralla ja mul loistavasti menestyvä. No täytynee luottaa jatkossakin että menestystarina jatkuu ja nyt koettu tappio kääntyy voitoksi.:)Kiitos neuvoja antaneille.
- Quutamooo
Lakikoukerot kirjoitti:
Kohtuu selvää siis, maksunaiseksi tässä siten joutunee, ex.miehen firma kuralla ja mul loistavasti menestyvä. No täytynee luottaa jatkossakin että menestystarina jatkuu ja nyt koettu tappio kääntyy voitoksi.:)Kiitos neuvoja antaneille.
Toki voit tuntea vääryyttä mutta jos verotusarvoltaan jakaa yhtäisot osuuden sinä vaikka joudut antamaan verotusarvoltasi 1 kpl osakkeen ja miehesi 1000 kpl. osakekirjoja lohkastuna osake.rek . niin tuotto ei ehkä ole sama jota haetaan vaan vauraus ( firman varallisuus ) .
Lähtökohtana erotessa on vaurauden tasaminen ei osingon mitaaminen .
Osinko on Oy.n rahaa ei siis miehesi Oy tosin tilittää tuottoa jos tuottaa mutta ( arvon-nousua ) jollekkin tilille jonka jo olette jakaneet .
Enään ei voida puhua kuin siitä kuinka monta % osakkeista on yhtä paljon kuin miehesi 50 % osakemäärä jos on alempi kuin sinun josta tulee se tuotto jos osinkoa firma pystyy jakamaan .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201168
- 36919
- 58870
- 65777
Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten
naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e39717Sinulle nainen
Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M80716Kuka mölyapina
Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle14649Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen
Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel5644Salaattirosvo
Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia23610- 17603