pentu

olen nyt harkinnut hankkia sheltin, collien tai bordercollien.
Kaikkihan ovat luonteeltaan vähän pidättyväisiä vieraita kohtaan. Perusluonteellehan ei mitään voi, mutta miten koirasta saisi mahdollisimman avoimen jne. että sitä voisi kuljettaa mukana joka paikassa ja se olisi ystävällinen ja lempeä kaikkia kohtaan. ettei tarvitsi muualla liikkuessaan olla koko ajan varuillaan jne.
ja kun pentua menee valitsemaan niin miten jo siinä vaiheessa voidi katsoa mahdollisimman sosiaalisen ja kiltin pennun.
6331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

meil on sheltti ja se ei todellakaan oo pidättyväinen vieraita kohtaa...kaikki varotteli sillon ku me se otettii et sheltit on pidättyväit vierait kohtaa jne jne...mut toi on tosi sosiialinen koira...tulee toimee KAIKKIEN kanssa ja ei vierasta yhtää...kai se on ku se pentuna sai olla niin paljo tekemisis kaikkien muiden eläinten ja ihmisten kans.... :)

Äänestä

viestit näkyviin

Äänestä
  • Hei!
    Itselläni on terrierinarttu, joka on todella ystävällinen sekä toisia koiria että ihmisiä kohtaan. Pyrin käyttämään sitä pentuna todella paljon ulkona ja esim. kylässä ystävien luona, koirapuistoissa, kaupungilla ihmisvilinässä ym. On hyvin tärkeää, että tuleva pentusi saa vain ja ainoastaan hyviä kokemuksia ohikulkijoista ja muista eläimistä, sillä huonot kokemukset tekevät epäluuloisuudesta todennäköisempää siihen jo muutenkin taipuvaisilla roduilla.

    Hanki monia ystäviä, joilla on superkiltit koirat ja pyydä kaikkia pentuasi lähestyviä ihmisiä kohtelemaan sitä todella ystävällisesti. Esim. lapset saattavat onnistua säikyttämään pentukoiran helposti, joten heitä täytyy hieman varoa, jollei ole aivan varma siitä, että he osaavat käsitellä pentua nätisti.

    Sosiaaliseksi kasvaa sosiaalisen kasvatuksen avulla. =)

    Äänestä

Jos on mahdollisuus valita, niin ota se joka tulee luoksesi ja on ns. vilkkain ja sosiaalisin. Myös kannattaa ottaa pentueen isoin pentu niin se ei ole alistunut pienimpänä muille pennuille ja sillä riittää itseluottamusta.

Äänestä

Meillä on collieta toisessa aika paljon, ja on niin sosiaalinen kuin olla voi. Luultavasti tuo aiempi vastaus osui aika oikeaan: kun pentu tottuu jo varhain ihmisiin ja eläimiin, niin kyllä sillä on hyvä mahdollisuus kasvaa varsin sosiaaliseksi!

Äänestä

Meidän sheltti oli pentueen kookkain ja railakkain tapaus, heti tuli luokse naamaa nuolemaan ja kengännauhoja jyrsimään kun katsomaan mentiin ja toiset pennut jäivät sen kanssa vähän "alakynteen". Ja iloisena ja vauhdikkaana on pysynyt, ei pelkää eikä vierasta mitään eikä ketään. Erittäin avoin koira, kaikille kaveri, heti ventovieraankin naamaa nuolemassa jos vain tilaisuus tulee. Koulutuskentällä peuhasi isojen rotikan-, sakemannin- ym. pentujen kanssa ja pisti niitä 6-0, eli ei se koosta ole kiinni miten toisten kanssa toimeen tulee. Siis toi 6-0 tarkoittaa, että pärjäsi ja peuhasi vallan vimmatusti eikä taklaukset tuntuneet missään, kaikille oli kaveria. Ja on vieläkin. Jotkut sheltin omistajat ihmettelevät sen luonnetta, mutta itse olen pelkästään tyytyväinen avoimeen, mitään pelkäämättömään shelttiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leena kirjoitti:

olen nyt harkinnut hankkia sheltin, collien tai bordercollien.
Kaikkihan ovat luonteeltaan vähän pidättyväisiä vieraita kohtaan. Perusluonteellehan ei mitään voi, mutta miten koirasta saisi mahdollisimman avoimen jne. että sitä voisi kuljettaa mukana joka paikassa ja se olisi ystävällinen ja lempeä kaikkia kohtaan. ettei tarvitsi muualla liikkuessaan olla koko ajan varuillaan jne.
ja kun pentua menee valitsemaan niin miten jo siinä vaiheessa voidi katsoa mahdollisimman sosiaalisen ja kiltin pennun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu