Meillä on tällainen tilanne: Mieheni on alkoholisti yksityisyrittäjä. Hän käy töissä ja juo päivisin, usein kyllä muihinkin aikoihin, koska saattaa viihtyä työpaikalla ma-pe, mitä nyt käy välillä kotona suihkussa ja hakemassa puhdasta päälle. Tajusin juuri, että hän on nauhoittanut puheluitani. Kuten arvaatte, minulla ei ole ollut yleensä mitään kovin nättiä sanottavaa hänen putkiensa aikana. Olen todella loukkaantunut, kauhistunut - ja myös huolestunut. Pystyykö hän käyttämään nauhoitteitaan mahdollisesti edessä olevassa huoltajuuskiistassa? Hänen alkoholisminsa ei ole missään kirjoissa tai kansissa, mitä nyt A-klinikalla jotain, mutta siellä sitoo on vaitiolovelvollisuus. Hän saa halutessaan annettua minusta tosi kauhean kuvan. Joskus vain on pakko päästää paha mieli ulos, vaikka siitä ei hyötyä olekaan. Miten joku VOI olla tuollainen? Lapsistaan ei muuten jaksa olla kiinnostunut, mutta aseeksi näyttävät kelpaavan.
Salanauhoitetut puhelut
Höynäytetty
7567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
se on ymmärtääkseni laissa kielletty. Hän ei voi käyttää "nauhojaan" missään. tai sinä voit nostaa syytteen häntä vastaan jos käyttää.
Kaikenlisäksi: on ihan normaalia haukkua se mies pystyyn, josta haluaa erota. Et kai olisi eronnut jos pitäisit hänestä. Turhaan tunnet syyllisyyttä. Ollutta ja mennyttä. Toivotaan tulevaisuuteen parempia päiviä.
saa nauhoittaa keskusteluja, joissa ei itse ole osallisena ilman asianomaisten suostumusta. Kyse on salakuuntelusta, joka on laitonta. Voit siis nostaa syytteen moisesta.
En näin äkkiä keksi mitään, mitä sellaista olisit voinut sanoa, mikä voisi vaikuttaa negatiivisesti huoltajuuskiistassa. Tuskin olet uhkaillut kenellekään puhelimessa tekeväsi lapsillesi mitään tai kertonut tehneesi heille jotain laitonta. Jos olet puhtaasti haukkunut puolisoasi puhelimessa, niin ei se voi vaikuttaa asiaan. Ja jos haukkumisesi pitää paikkaansa, niin ei puolisosi halua niitä puheluja esiin vetää missään kiistoissa ja muiden ihmisten läsnäollessa. Kyllä hän samalla omat mahdollisuutensa siinä pilaa.
Kyllähän hän itse on ilmeisesti ollut mukana puhelunkeskusteluissa? Eli selvennyksenä vielä, että omia puheluitaan ja muita keskusteluja joihin itse osallistuu saa nauhoittaa, ei tarvitse lupaa kysyä. Kysyjälle sanoisin, että jos hän on oikein kovasti riehunut tms., niin hänenä olisin hieman huolissani. Ei tässä tämän tiedon perusteella ole kyllä mitään aihetta syytettä lähteä nostamaan, ainakaan aloittajalla.
Näistä jutuista on ennenkin otettu selvää monilla keskustelupalstoilla.
Lain mukaan saa tosiaan nauhoittaa keskustelun, missä on itse mukana. Pankit ja vakuutusyhtiötkin ovat jo kauan nauhoittaneet kaikki asiakkaidensa puhelut ilman mitään ennakkoilmoitusta.
Itse en oikeastaan voi edes tajuta minkä takia niitä ei saisi nauhoittaa, yleensä aina näillä ketkä vastustavat asiaa, ei ole puhtaita jauhoja pussissaan. Kuten tämän keskustelun aloittajalla !!
Yhtään puolustelematta miehen alkoholiongelmaa...mitäpä jos miehesi olisi väittänyt sinun sanoneen, tai jopa haukkuneen häntä ? Tottakai olisit kieltänyt asian...eli VALEHDELLUT !!
Nyt siitä on todisteet. Pisteet tästä älynväläyksestä miehellesi :)
pätkimällä, poistamalla jne. asiayhteydet saa muutettua, poistettua ja vääristeltyä, eli ei mitään todistearvoa salanauhoituksilla tässä ajassa!
Ei siis kannata turhaan pelätä ja mennä halpaan!
Halpamaisia konsteja voi provosointitarkoituksessa tehtailla nämä luonnehäiriöiset ja eteenkin psykopaatit, siis eteenkin heiltä voi moista odottaa.
Pysy erossa moisista, mikäli se suinkin mahdollista on!
joidenkin ajatuksenjuoksua ! Ihan turha kitistä jos nauhoituksella saadaan toisen valehtelut paljastettua. Luuleks ettei nykyaikana poliisin labrat saa tarvittaessa helposti selville onko nauhoitusta pätkitty.
Itseasiassa sen näkisi jo ihan kotitietokoneella ellei joku äänentoistoalan ammattilainen sitä olis tehny, ja nekin saa selville tosiaan poliisin labroissa, eikä siihen tarvita mitään C.S.I-sarjan temppuja.
Ajattele kuinka ennaltaehkäisevää se riitaisten vanhempien välillä olisi, jos molemmat nauhoittaisi tapaamiset ja puhelut. Kumpikaan ei jatkossa edes viitsisi koittaa mitään älyttömiä vedätyksiä.
Ei rehellisillä ihmisillä pitäisi olla mitään nauhoitusta vastaan, valehtelijoilla kylläkin !
Ihannetilanne tietenkin olis jos tälläistä ei tarvittais, mutta ei tää maailma oo aina mikään reilu paikka.
Tottakai nauhoituksilla voidaan todistella asioita. Puheet manipuloinnista on ihan naurettavia. Kyseessähän on todiste, jonka ääritapauksessa sitten oikeus hyväksyy tai sitten ei. Ja jos nauhalla on rankkaa tekstiä, niin todennäköisesti sitä on vaikea sivuuttaa. Lisäksi nauhoituksilla voidaan saada tukea muulle näytölle.
Itse olen käyttänyt nauhoitusta viranomaistapaamisissa, se on erittäin kätevä silloin, kun haluat korjata tapaamisesta kirjoitetun muistion sisältöä. ;)
Ja toi viimeinen lause oli hyvin sanottu sulta, allekirjoitan sen. Nauhoituksilla saadaan uhkailijat ja valehtelijat vastuuseen!