Pitääkö

ja miksi?

Pitääkö aina olla niin hillityn hallittu.
Kielteiset tunteet pitäisi aikuisenkin ihmisen
voida purkaa, jos ja kun siltä tuntuu?!

6

469

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitäisi olla,

      mutta meille on laadittu tietyt säännöt yhteiskunnassa, joihin on jo lapsetkin opetettu tai siis niiden täytyy elää sen mukaan.
      Älä näytä tunteitasi tai olet heikko. Siinä meille miettimistä!

      • on käynyt

        Niin että moni purkaa sitten nuo patoutuneet tunteensa ottamalla perskännit...

        Mutta mistä tuo tunteiden kieltäminen sitten juontaa...Suomi on jäykkäniskojen luvattu maa.


      • Yhteiskunnallinen

        Ei kai kukaan ole kieltänyt tunteinen näyttämistä? Tai jos on niin itse on itselleen sellaiset säännöt asettannut. Yhteiskunta kyllä, sekä me ihmiset, odotamme tietynlaista käytöstä aikuisilta ja nimenomaan negatiivisten tunteiden kohdalla; aikuisen kiukuttelun toivoisi olevan erilaista kuin lasten, jotka eivät ole vielä sosiaalistuneet ympäröivään yhteiskuntaan, samoin aikuisten vihan toivoisi purkautuvan jotenkin muuten kuin johonkin sijaiskärsijään.

        Tietyt odotuksen käyttäytymiselle ovat ihan ok; muuten eläisimme arvaamattomassa ja pelottavassakin yhteisössä, jossa voimakkaat tunteet ohjaisivat käyttäymistä,

        Ihmisillä, joilla on tunneälyä, on hyvä itsekuri ja käsitys siitä, miten esim. hallita omaa raivoaa ja se on aivan oikein.

        TUnteiden näyttäminen on rohkeaa esim. ystävällisyyden, herkkyyden tai muun vastaavan, toisaalta myös vihan purkaminen puhumalla tai toiminnalla, jossa aggressio purkautuu, on rohkeaa. Heikkoutta on omien tunteiden purkaminen esim sivulliseen joko puhumalla eli vittuilemalla tai väkivallalla.


    • moni sairastuu

      Turhauttvan yleinen sairaus nykyisin tuo syöpä.
      Jos ihminen ei keräisi patoutumia sisälleen,
      voisiko hän välttää tuon kavalan sairauden?
      Puhumattakaan sitten mielen sairauksista :(

    • Rattus sp.

      No, en ymmärrä ja en tule ymmärtämään ihmisiä, jotka purkavat huonoa oloaan ventovieraisiin ihmisiin, esim. asiakaspalvelutilanteissa.

      Huonon olon voisi purkaa mm. hankkimalla kotiin nyrkkeilysäkin. Kun tarpeeksi sitä takoo, niin eiköhän olo rauhoitu :).

      Toisaalta jos toinen ihminen yrittää jyrätä käytöksellään, niin siinä tilanteessa muutama kipakka sana on paikallaan.

      Tuosta nyrkkeilysäkistä sen verran, että kerran suutuspäissäni sijoitin mielessäni squashpallon tilalle erään professorin pään ja kyllä pallo sai kyytiä kentällä :)).

    • ..myös?!
      Hymyä ja iloa arkeen enemmän :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      39
      5777
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      216
      5323
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      39
      4452
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      40
      4293
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4068
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3766
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      85
      3680
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      45
      3119
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2440
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      46
      2388
    Aihe