Pitääkö aina olla niin hillityn hallittu.
Kielteiset tunteet pitäisi aikuisenkin ihmisen
voida purkaa, jos ja kun siltä tuntuu?!
Kielteiset tunteet pitäisi aikuisenkin ihmisen
voida purkaa, jos ja kun siltä tuntuu?!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta meille on laadittu tietyt säännöt yhteiskunnassa, joihin on jo lapsetkin opetettu tai siis niiden täytyy elää sen mukaan.
Älä näytä tunteitasi tai olet heikko. Siinä meille miettimistä!
Niin että moni purkaa sitten nuo patoutuneet tunteensa ottamalla perskännit...
Mutta mistä tuo tunteiden kieltäminen sitten juontaa...Suomi on jäykkäniskojen luvattu maa.
Ei kai kukaan ole kieltänyt tunteinen näyttämistä? Tai jos on niin itse on itselleen sellaiset säännöt asettannut. Yhteiskunta kyllä, sekä me ihmiset, odotamme tietynlaista käytöstä aikuisilta ja nimenomaan negatiivisten tunteiden kohdalla; aikuisen kiukuttelun toivoisi olevan erilaista kuin lasten, jotka eivät ole vielä sosiaalistuneet ympäröivään yhteiskuntaan, samoin aikuisten vihan toivoisi purkautuvan jotenkin muuten kuin johonkin sijaiskärsijään.
Tietyt odotuksen käyttäytymiselle ovat ihan ok; muuten eläisimme arvaamattomassa ja pelottavassakin yhteisössä, jossa voimakkaat tunteet ohjaisivat käyttäymistä,
Ihmisillä, joilla on tunneälyä, on hyvä itsekuri ja käsitys siitä, miten esim. hallita omaa raivoaa ja se on aivan oikein.
TUnteiden näyttäminen on rohkeaa esim. ystävällisyyden, herkkyyden tai muun vastaavan, toisaalta myös vihan purkaminen puhumalla tai toiminnalla, jossa aggressio purkautuu, on rohkeaa. Heikkoutta on omien tunteiden purkaminen esim sivulliseen joko puhumalla eli vittuilemalla tai väkivallalla.
Turhauttvan yleinen sairaus nykyisin tuo syöpä.
Jos ihminen ei keräisi patoutumia sisälleen,
voisiko hän välttää tuon kavalan sairauden?
Puhumattakaan sitten mielen sairauksista :(
No, en ymmärrä ja en tule ymmärtämään ihmisiä, jotka purkavat huonoa oloaan ventovieraisiin ihmisiin, esim. asiakaspalvelutilanteissa.
Huonon olon voisi purkaa mm. hankkimalla kotiin nyrkkeilysäkin. Kun tarpeeksi sitä takoo, niin eiköhän olo rauhoitu :).
Toisaalta jos toinen ihminen yrittää jyrätä käytöksellään, niin siinä tilanteessa muutama kipakka sana on paikallaan.
Tuosta nyrkkeilysäkistä sen verran, että kerran suutuspäissäni sijoitin mielessäni squashpallon tilalle erään professorin pään ja kyllä pallo sai kyytiä kentällä :)).
..myös?!
Hymyä ja iloa arkeen enemmän :)